Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. jún 2023
0
738

Fibonacci - patio ukryté vo viniciach, Praha

Pri budovaní terasovitého vinohradu odkryli majitelia kamenné múry, nepatrne zahĺbené do okolitého terénu. Ich geometria poslúžila ako východisko pre tvorbu degustačného priestoru, ktorého pôdorysná stopa kopíruje Fibonacciho špirálu.
Fibonacci - patio ukryté vo viniciach, Praha
Autori: Marco Maio, David Obrovnik, Kaja Likar, Katarina KobaleSpolupráca: Jakub ŠčerbaInvestor: Pražské vinařství JabloňkaZastavaná plocha: 100 m²Návrh: 2018 - 2020Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Jabloňka , Praha - Troja, SlovenskoPublikované: 27. jún 2023

Z návršia nad meandrujúcou Vltavou sa otvára nerušený výhľad na Prahu. Terasovitý vinohrad pod kaštieľom na vrchu Jabloňka je hľadiskom na panorámu hlavného mesta. Súčasne tvorí dominantnú kulisu na horizonte jeho severnej časti.

V zlatých dobách, za vlády Karola IV., kedy ešte boli brehy Vltavy lemované vinohradmi, bývala Praha nazývaná “mestom vína“. Ani Čierny kopec (teraz Jabloňka) nebol výnimkou. Následkom Tridsaťročnej vojny však neskôr vinohrady ležali úhorom, boli spustnuté a vínna réva ustúpila jabloniam. Práve tieto stromy prepožičali návršiu súčasný názov. V 18. storočí vznikol na tomto mieste drobný klasicistický kaštieľ s výhľadmi na Vltavu. Objekt, postavený v slohu vychádzajúcom z estetických princípov klasickej antiky, nesie jasné dobové proporcie a geometrické princípy.

V priebehu nasledujúcich storočí prešlo údolie pod Jablonkou zásadnými zmenami. V roku 1830 sem prišla severná železnica, ktorá so sebou priniesla značný ekonomický a urbanistický rozvoj. Kedysi malebné výhľady na vinohrad zmizli a boli pohltené spleťou nových, živelne rastúcich mestských štruktúr. Prvá dekáda 20. storočia znamenala najradikálnejšiu zmenu - výstavbu tunelového komplexu Blanka, ktorý ironicky viedol k výraznému zhoršeniu dopravnej situácie, hluku a znečisteniu vzduchu v celej Troji.

Romantický kaštieľ bol tiež svedkom niekoľkých náhlych premien. Získal nového súkromného vlastníka, ktorý sa na základe svojej vášne rozhodol nadviazať na tradíciu vinohradu na návrší. Majitelia kaštieľa a priľahlých sadov sa rozhodli pokračovať v historickom odkaze miesta a v roku 2013 vysadili prvé sadenice. Ich produkcia ponúka v limitovanom množstve iba tri odrody. Pri kultivácii spustnutej záhrady boli odkryté kamenné terasy, nabádajúce k obnove vínneho patia. Čoskoro sa cieľom stala celková obnova pôvodného romantického vinohradu. Novovybudované idylické patio, nesúce rukopis juhoeurópskych architektov, umožňuje návštevníkom vinárstva a kaštieľa dočasne sa odpútať od ruchu mesta.

Pri budovaní terasovitého vinohradu boli ako základ použité spomínané kamenné múry, zahĺbené do terénu. Nové murivo, plynúce na pôdoryse Fibonacciho špirály kopíruje stopu historických konštrukcií. Súčasne vymedzuje “oázu” chránenú voči hlučnej doprave v údolí. 

Pôvodné historické prvky boli odkryté a zachované, obnovené alebo nanovo interpretované. Symbolickým prvkom návrhu sa stal zarámovaný priehľad do údolia s pôvodnými dubmi. Uzatvárateľný rám priehľadu je vyhotovený z kontrastného cortenu. Keď sú dvere zatvorené, zostáva stredobodom pozornosti kaštieľ a vinohrad. Po otvorení dochádza k prepojeniu s veľkomestom. Zrkadlovo symetricky umiestnené cortenové dvere sú zasadené v opornej stene a ukrývajú malú vínnu pivnicu slúžiacu na servírovanie vína. Terasa prebieha v dvoch výškových úrovniach. Spodná časť slúži ako pohodlný priechod vinicou, o stupienok vyššie sa nachádza patio s okrúhlym degustačným stolom.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
845
Vimeo
Ortofotomapa
OrtofotomapaAutor: Marco Maio Architects
Situácia
SituáciaAutor: Marco Maio Architects
Koncept
KonceptAutor: Marco Maio Architects
Pôdorys
Pôdorys Autor: Marco Maio Architects
Axonometria
AxonometriaAutor: Marco Maio Architects
Pohľad
PohľadAutor: Marco Maio Architects
Koláž
KolážAutor: Marco Maio Architects
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

 

Materiály:

  • kameň - múry, schody
  • korténová oceľ - dvere, výklenok - malá vínna pivnica, krb, schodisko, deliaca stena medzi platformami
  • betónové dlaždice - platforma na degustáciu vína
  • štrk - podlahy, pešie cesty

Podklady: Linka
Ateliér: Marco Maio Architects
Foto: BoysPlayNice

Poloha diela

Marco Maio
David Obrovnik
Kaja Likar
Katarina Kobale
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím