Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. júl 2023
0
908

Lávka v Litomyšli

Dielo nominované v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.
Lávka v Litomyšli
Autori: Ing. arch. Lukáš Ehl, Ing. arch. Tomáš Koumar, Ing. Ladislav Dvořák, Ing. Ladislav Šašek, CSc.Spolupráca: akad. mal. Ivana Šrámková (výtvarné riešenie), Ing. Ladislav Tikovský (návrh osvetlenia), Ing. arch. Mikoláš Vavřín (návrh zelene)Investor: Mesto LitomyšlInvestičný náklad: 1,96 mil. €Návrh: 2016 - 2021Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Bří Šťastných 644, Litomyšl, Česká republikaPublikované: 23. júl 2023

Východočeský Litomyšl sa v posledných rokoch stal v rámci Českej republiky synonymom mesta s kladným vzťahom k súčasnej architektúre. Pre lepšiu predstavu si stačí prelistovať na stránke mesta sprievodcu s takmer tridsiatimi stavbami.

Do “zbierky” kvalitných diel, realizovaných z verejných zdrojov, aktuálne pribudla aj realizácia z dielne pražského kolektívu EHL & KOUMAR ARCHITEKTI. Nová pešia lávka s výťahom nahradila dosluhujúce premostenie. Vzniklo tak  bezbariérové spojenie historického centra mesta na jednej strane frekventovanej cesty a mestského úradu a zdravotníckeho strediska na strane druhej. 

Nebol by to však Litomyšl, keby sa architekti nechopili príležitosti povýšiť bežnú inžiniersku stavbu na plnohodnotné architektonické dielo. Krytá komunikácia sa zároveň stáva vyhliadkou a novou dominantou - vežou pri pohľade z námestia.

Foto: Tomáš Souček

Nová lávka s výťahom, ktorá nahrádza nadchod z roku 1981, zabezpečuje bezbariérové ​​pešie prepojenie Mestského úradu s centrom mesta, pričom prekonáva frekventovanú štvorprúdovú cestu I/35.

Subtílnu oceľovú konštrukciu nesú masívne oceľobetónové piliere. Zvýšený pylón výťahu je umiestnený v osi pôvodného schodiska. Zároveň vytvára novú dominantu - vežu, viditeľnú z námestia v prehľade cez ulicu Ropkova.

Stredný pilier prechádza do nového betónového schodiska, orientovaného v smere cesty k Smetanovmu domu. V západnom predpolí je most uložený na podpere, integrovanej v rámci existujúceho oporného múru.

Statický systém zváranej oceľovej konštrukcie tvorí spojitý nosník s dvoma poliami a previsnutými koncami. Nosný systém pozostáva z dvoch hlavných Vierendelových nosníkov, spojených priečnikmi.

Opakovanie štvorcového prierezu v pozdĺžnom smere vytvára trojrozmerný Vierendelov nosník. Spodný a vrchný povrch tvorí oceľová mostovka a strecha. Priestorový modul 3,07 x 3,07 x 3,07 sa opakakuje aj v oceľoobetónových konštrukciách pilierov.

Konštrukčné riešenie využíva valcované HEB profily, doplnené o navarené platne štvorcového tvaru 220 x 220 mm. Oceľovú konštrukciu lávky dopĺňa zábradlie s nerezovým madlom a pletivom. 

Vďaka zvolenej konštrukcii vznikla lávka so zastrešeným profilom, ktorá poskytuje komfort aj v prípade nepriazne počasia. Zároveň ponúka atraktívny priechod medzi korunami stromov cez rieku Loučná a výhľad na mesto.

Jednoduchý charakter stavby oživuje grafika Ivany Šrámkovej na vstupoch do výťahu a zadnej stene pylónu.

Situácia
SituáciaEhl & Koumar Architekti
Pôdorys lávky
Pôdorys lávkyEhl & Koumar Architekti
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezEhl & Koumar Architekti
Južný pohľad
Južný pohľadEhl & Koumar Architekti
Severný pohľad
Severný pohľadEhl & Koumar Architekti
Stavebné a technické detaily
Stavebné a technické detailyEhl & Koumar Architekti
Model
ModelEhl & Koumar Architekti
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Podklady: Ehl & Koumar Architekti
Foto: Tomáš Souček

Poloha diela

Ing. arch. Lukáš Ehl
Ing. arch. Tomáš Koumar
Ing. Ladislav Dvořák
Ing. Ladislav Šašek, CSc.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím