Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. október 2023
0
504

Finalisti BigMat International Architecture Award ´23

Do finále medzinárodnej architektonickej súťaže postúpili dve slovenské realizácie.
Finalisti BigMat International Architecture Award ´23

Skupina BigMat International so sídlom v Luxembursku organizuje od roku 2005 súťažné bienále BigMat International Architecture Award. Táto cena sa prvýkrát odovzdávala v Španielsku, po troch ročníkoch sa rozšírila na medzinárodnú úroveň (Belgicko, Česká republika, Slovensko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko). Do aktuálneho ročníka bienálnej súťažnej prehliadky sa prihlásilo viac ako tisíc diel. Do finálového výberu poroty sa dostalo 16 stavieb, dve nominácie smerovali na Slovensko.

Cieľom BMIAA’23 je ocenenie a prezentácia kvalitnej architektúry a realizácií, ktoré významnou mierou prispeli k súčasnej architektonickej kultúre v Belgicku, Českej republike, Slovensku, Španielsku, Francúzsku, Taliansku a Portugalsku.

Hlavné ceny súťaže budú vyhlásené na slávnostnom galavečere už v novembri. Na víťazov čakajú ceny v celkovej hodnote viac ako 80 000 €. 

V porote majú zastúpenie uznávaní odborníci zo zúčastnených krajín. Predsedom poroty je rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch Jesús Aparicio. Tajomníkom ceny je Jesús Donaire. Porotu dopĺňajú architekti z ostatných zúčastených krajín: David Van Severen (Office Kersten Geers David Van Severen) za Belgicko; Petr Janda (Brainwork) za Českú Republiku a Slovensko; Gilles Delalex (Muoto Architecture Studio) za Francúzsko; Enrico Molteni za Taliansko; Nuno Brandão Costa a Ángela García de Paredes (Paredes Pedrosa Arquitectos) za Španielsko.

V aktuálnom ročníku súťaže postúpila do finále dvojica slovenských diel: Dom vo svahu, Pernek (dielo sme predstavili tu) a Ubytovanie v kaštieli Coburgovcov, Jelšava (o realizácii sme písali tu)

Jedna z týchto realizácií získa Národnú cenu BigMat, obe budú bojovať o Hlavné ceny BMIAA’23.

 

Predstavujeme všetkých 16 finalistov:

 

Slovensko

Dom vo svahu, Pernek
Autori: Ján Studený
Spolupráca: Daniel Silva, Ing. arch. Maroš Bátora

Bývanie na okraji obce, v podlesí Malých Karpát. 

"Našim zámerom bolo urobiť jednoduchý, stavebne nenáročný dom, ktorý využíva terénne danosti pozemku a splýva s prostredím. Poskytnúť bývaniu čo najväčšie spojenie s okolitou prírodou. Dom sme umiestnili do svahu pod cestou, aby sme umožnili jeho obyvateľom pozorovať prírodu protiľahlého lesa a rovinatú časť pozemku sme tak uvoľnili pre záhradu.

Konštrukciou domu je betónová škrupina (bez vnútrorných podpôr), realizovaná z monolitického betónu, ktorý je v interiéri priznaný. Jediná fasáda domu je presklená stena južným smerom, ktorou komunikuje so svojim okolím. Ostatné plochy domu sú zatrávnené a splývajú s terénom.

Pôdorys domu sme navrhli v tvare rovnoramenného lichobežníka, zrkadliaceho jeho pozdĺžny profil. Vnútorný priestor je voľný, členený na dve podlažia prepojené schodiskom. Dole, v kontakte so záhradou, je multifunkčný priestor, v ktorom sa nachádza obývacia izba s pracovným kútom a spálňou rodičov, kuchyňa s jedálňou a technické zázemie domu. V hornom podlažı́ sú umiestnené dve spálne detí, kúpelňa a vstupné zázemie. Všetky obytné miestnosti sú orientované cez veľké presklenia južným smerom k záhrade a lesu,"  popisuje realizáciu architekt Ján Studený.

Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings

 

Ubytovanie v kaštieli Coburgovcov, Jelšava
Autori: Peter Lényi, Marián Lucký, Ondrej Marko, Lenka Borecká
Spoluautori: Miroslav Šestina, Matúš Šestina (design buniek), LightLab - Laura Murguía Sánchez, Lenka Balážová (svetelný design)

Ako s obmedzenými prostriedkami, ktoré neumožňujú komplexnú rekonštrukciu pristupovať k záchrane historického a kultúrneho dedičstva? 

Obytné bunky, vložené do tretieho a štvrtého nadzemného podlažia sprístupňujú lávky vedúce ponad prepadnuté časti stropu. Po dokončení projektu budú mať návštevníci k dispozícii aj základné hygienické zázemie a kuchynku. Reverzibilná intervencia minimálne zasahuje do pamiatkovo cenných konštrukcií.

Foto: Vlado Eliáš
Foto: Miro Šestina
Foto: Miro Šestina

 

Z Českej republiky postúpili do finálového výberu takisto dve realizácie: 

Prímestská vila, Praha (dielo sme predstavili tu)
Autori: Ing. arch. Petr Nacházel, Ing.arch. Zuzana Nacházelová

Vila pre mladú štvorčlennú rodinu, so záľubou v športe a umení, vznikla podľa návrhu ateliéru Nacházel architekti na predmestí Prahy. Koncept projektu, vychádza podľa slov autorov z krídlových dispozícií renesančných a barokových víl. Geometria vymedzuje v rámci jedného pozemku zóny s rozdielnou atmosférou, pričom obytné priestory majú vždy bezprostredný kontakt so záhradou.

Foto: Petr Nacházel
Foto: Petr Nacházel
Foto: Petr Nacházel

 

Rekonštrukcia historickej budovy bývalých bitúnkov pre účely galérie Plato Ostrava (viac tu)
Autori: Ing. arch. Robert Konieczny, Michał Lisiński, Tadeáš Goryczka, Dorota Żurek, Marek Golab-Sieling
Spolupráca: Agnieszka Wolny-Grabowska, Krzysztof Kobiela, Adrianna Wycisło, Mateusz Białek, Jakub Bilan, Wojciech Fudala, Katarzyna Kuzior, Damian Kuna, Jakub Pielecha, Magdalena Orzeł – Rurańska, Elżbieta Siwiec, Anna Szewczyk, Kinga Wojtanowska

"Projekt je výsledkem architektonické soutěže, jejímž cílem bylo zachránit cenný objekt historických jatek. Zchátralý, památkově chráněný objekt město odkoupilo od soukromého vlastníka v roce 2016. Nyní v ní vystavuje Galerie PLATO. Ta využívá pěti výstavních sálů, nechybí kavárna ani zázemí pro vzdělávací programy. Objekt se stal přirozeným centrem proměny širší lokality a doplňují jej další projekty města i soukromých investorů.

Stěny jatek byly zchátralé a probourané obrovskými otvory. Cihlové zdivo zčernalé sazemi svědčilo o průmyslové historii města. Vzali jsme tyto nedostatky za své a přidali další vrstvu do historie budovy. Rovněž jsme zachovali charakter zašpiněných cihel a oken a vyplnili otvory ve zdech soudobým materiálem při zachování ornamentů starých cihlových zdí.

Princip obnovy všech neexistujících prvků budovy z mikrobetonu byl využit i při přestavbě zřícené části jatek,"  popisujú realizáciu autori.

Foto: KWK Promes
Foto: KWK Promes
Foto: KWK Promes

 

Prehľad ďalších postupujúcich diel z ostatných štátov (Belgicko, Francúzsko, Taliansko Portugalsko a Španielsko ):

Belgicko

jtB House (novostavba rodinného domu)
Autor: BLAF Architecten

© Stijn Bollaert

 

 

ECAM - Ecole Centrale des Arts et Métiers (Nová budova strednej umelecko-priemyselnej školy, Woluwe-Saint-Lambert)
Autor: Agwa

© Séverin Malaud

 

Francúzsko

M26 (rekonštrukcia a prístavba dvoch prímestských domov Toulouse)
Autor: BAST

© BAST

 


Konverzia administratívnej budovy na 52 bytových jednotiek, 

Autor: DATA Architectes

© Maxime Delvaux

 

Taliansko

Bivacco Fanton (horská útulňa v provincii Belluno)
Autor: DEMOGO studio di architettura 

© Iwan Baan

 

Podzemné pátio - neobvyklé rozšírenie rodinného domu
Autor: Stefano Larotonda

© Marco Capelletti

 

Bicocca SUPERLAB (prestavba administratívnej budovy zo 60. rokov 20. storočia, Miláno)
Autori: BALANCE ARCHITETTURA + Studio Corradino Petitti

© Beppe Giardino

 

Portugalsko 

Casa no Tâmega (dom pri rieke Tâmega)
Autori: Hugo Ferreira + Nuno Melo Sousa

© José Campos

 

Azores Wine Company Winery (vinárstvo na Azorských ostrovoch)
Autor: SAMI-arquitectos

© Fernado Nogueira

 

Španielsko

CA NA CATALINA I EN JOAN (víkendový dom na Malorke)
Autor: TEd’A ARQUITECTES

© Luis Díaz Díaz

 

LONJA DE PESCADO Y ORDENACIÓN ZONA SUR DEL PUERTO DE ROQUETAS DE MAR (rybí trh v prístave mesta Almería)
Autor: Estudio ACTA

© Fernando Alda Calvo
Odborná porota zľava: Jesús Aparicio (predseda poroty), Jesús Donaire (sekretárka súťaže), David Van Severen (Belgicko), Petr Janda Česká republika a Slovensko), Gilles Delalex (Francúzsko) Enrico Molteni (Taliansko), Nuno Brandão Costa (Portugalsko) and Ángela García de Paredes (Španielsko)
Odborná porota zľava: Jesús Aparicio (predseda poroty), Jesús Donaire (sekretárka súťaže), David Van Severen (Belgicko), Petr Janda Česká republika a Slovensko), Gilles Delalex (Francúzsko) Enrico Molteni (Taliansko), Nuno Brandão Costa (Portugalsko) and Ángela García de Paredes (Španielsko)

Viac informácií nájdete na bigmat.com.

Poloha na mape

Súvisiace články

BigMat SlovakiaSKSieť stavebnín BigMat
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím