Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. január 2023
0
250

2023 BIGMAT INTERNATIONAL ARCHITECTURE AWARD

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International Architecture Award’23.
Vyhlásenie18.1.2023
08:00
Odovzdanie návrhov27.4.2023
23:59
VyhlasovateľBigMat International A.S.
AdresaZa Hronským mostom 4750/16A,
BigMat Slovakia - Zvolen,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktJana Zentková
421 910936601
jana.zentkova@bigmat.sk

Súťažné bienále organizuje skupina BigMat International so sídlom v Luxembursku od roku 2005. Cieľom BigMat International Architecture Award’23 (BMIAA’23) je ocenenie a prezentácia kvalitnej architektúry a realizácií, ktoré významnou mierou prispeli k súčasnej architektonickej kultúre v Belgicku, Českej republike, Slovensku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Portugalsku.

  • Online prihlasovanie je spustené od 18. januára 2023 do 27. apríla 2023. 
  • Zúčastniť sa môžu architekti so sídlom vo všetkých vyššie vymenovaných krajinách 
  • Budú akceptované diela, ktoré boli postavené medzi 1. januárom 2019 a 1. januárom 2023 vo všetkých účastníckych krajinách. Každé dielo bude zaregistrované v krajine, kde sa nachádza profesionálne sídlo architekta zodpovedného za projekt.

Cieľom ceny  je upriamiť pozornosť na diela, ktoré významne prispeli k rozvoju súčasnej architektonickej kultúry

Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť výsledky medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat 2021,  Národnú cenu BigMat ’21 za Slovensko vtedy získal ateliér PLURAL za Novú synagógu v Žiline.

 

Ceny:

Porota vyberie celkovo štrnásť Národných cien BMIAA’23: sedem za malú rezidenčnú architektúru a ďalších sedem za ostatné architektonické diela.

Sedem krajín, ktoré sa uchádzajú o cenu, musia byť nevyhnutne zastúpené v oboch kategóriách. Sedem Národných cien za malú rezidenčnú architektúru bude súťažiť medzi sebou o Veľkú cenu za malú rezidenčnú architektúru BMIAA’23. Sedem Národných cien za ostatné architektonické diela bude súťažiť o Veľkú cenu za architektúru BMIAA’23.

Ceny za malú rezidenčnú architektúru (1): 

  • 7 Národných cien za malú rezidenčnú architektúru BMIAA’23. Hodnota: 1.500 €
  • Veľká medzinárodná cena za malú rezidenčnú architektúru BMIAA’23. Hodnota: 30.000 € (1.500 € Národná cena + 28.500 € Veľká cena)

Premios de Arquitectura (2): 

  • 7 Národných cien za architektúru BMIAA’23. Hodnota: 1.500 €
  • Veľká medzinárodná cena za architektúru BMIAA’23. Hodnota: 30.000 eur (1.500 € Národná cena + 28.500 € Veľká cena)

Cena pre mládež (3): 

  • Osobitné ocenenie Mladí architekti BMIAA’23. Hodnota: 1.500 €

(1) Udelenie ceny s osobitným dôrazom na rodinné domy v rámci novej výstavby, nadstavby, rekonštrukcie a/alebo obnovy. Do úvahy sa budú brať aj rezidenčné projekty malého rozsahu, ktoré obsahujú maximálne 12 bytových
jednotiek a/alebo maximálne 1 200 m2 celkovej zastavanej plochy. V prípade, že Kancelária pre udeľovanie cien usúdi, že niektorý z predložených projektov nepatrí do tejto kategórie, môže ho so súhlasom poroty preradiť do kategórie Cena za architektúru.


(2) Zahŕňa všetky architektonické zásahy vykonané v iných oblastiach ako v malej bytovej architektúre.


(3) Okrem toho bude udelené Osobitné ocenenie Mladí architekti BMIAA’23 za architektonické dielo, ktoré postavil architekt, ktorý mal v deň dokončenia diela menej ako 40 rokov. V prípade tímov s viacerými autormi musia túto požiadavku splniť všetci členovia tímu, aby boli oprávnení získať toto ocenenie. Táto cena, ak bude existovať, sa nevyhnutne udelí niekomu spomedzi 14 ocenených.

 

Porota:

Predsedom poroty je rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch Jesús Aparicio. Tajomníkom ceny je Jesús Donaire. Porotu dopĺňajú architekti z ostatných zúčastených krajín: David Van Severen (Office Kersten Geers David Van Severen) za Belgicko; Petr Janda (Brainwork) za Českú Republiku a Slovensko; Gilles Delalex (Muoto Architecture Studio) za Francúzsko; Enrico Molteni za Taliansko; Nuno Brandão Costa a Ángela García de Paredes (Paredes Pedrosa Arquitectos) za Španielsko.

 

Registrácia a prihlasovanie sú prístupné online
Bližšie informácie o súťaži:
https://architectureaward.bigmat.com/sk/

Slávnostné odovzdávanie cien sa bude konať v novembri 2023.

Skupina BigMat bola založená v roku 1981 s cieľom uľahčiť distribúciu stavebných materiálov združením nezávislých podnikateľov. Medzinárodná cena architektúry vznikla v Španielsku v roku 2007 a po troch ročníkoch v krajine sa rozšírila na medzinárodnú úroveň. V Prvej medzinárodnej súťaži v roku 2013 zvíťazil belgický architekt Xaveer De Geyter. V druhom ročníku, v roku 2015, zvíťazil španielsky architekt Alberto Campo Baeza. V treťom ročníku 2017 si cenu odniesol architektonický ateliér Lacaton&Vassal. V ročníku 2019 zvíťazil portugalský ateliér Souto Moura Arquitectosc s realizáciou hydroelektrárne na priehrade Foz Tua. V roku 2021 získal hlavnú cenu získal ateliér XDGA – Xaveer De Geyter Architects za areál Melopee School v prístavnej zóne belgického Gentu.

 

V roku 2021 autorské kolektívy prihlásili do súťaže celkom 900 diel. Do užšieho výberu poroty sa dostalo 87 stavieb, z tohto až šesť nominovaných realizácií bolo zo Slovenska. Do finálového výberu poroty sa dostalo 14 stavieb, dve nominácie smerovali na Slovensko.

Víťaz Národnej ceny BigMat ’21 za Slovensko:  Nová synagóga Žilina, Autori: Ing. arch. Martin Jančok, Arch. Michal Janák, Ing. arch. Eva Štrocholcová
Víťaz Národnej ceny BigMat ’21 za Slovensko: Nová synagóga Žilina, Autori: Ing. arch. Martin Jančok, Arch. Michal Janák, Ing. arch. Eva ŠtrocholcováFoto: Daniela Dostálková

Súvisiace články

BigMat SlovakiaSKSieť stavebnín BigMat
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím