Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. jún 2023
0
1934

Dom režiséra, Jakubov

Nad hladinou s nadhľadom.
Dom režiséra, Jakubov
Autori: Ing. arch. Peter Rakšány, Jonáš KarásekSpolupráca: Ing. Martin Simonides (interiér), Ing. Marián Rímeš (statika)Podlažná plocha: 135 m2Návrh: 2019 - 2020Realizácia: 2020 - 2022Adresa: Jakubov, SlovenskoPublikované: 15. jún 2023

Tretia realizácia ateliéru DeRaxa na svereozápadnom brehu štrkoviska Jakubov, pár kilometrov západne od Malaciek. Dom režiséra používa viaceré princípy aplikované pri tvorbe zvyšných objektov. Patria medzi ne snaha o potlačenie hranice interiér/exteriér a použitie materiálov v ich surovej podobe. Objekt (vo veľkej časti zdvihnutý na úroveň terénu) necháva pod obytnou plochou voľný priestor a priehľad z cesty na jazero.

 

Realizáciu predstavíme so sprievodným textom autorov:

Víkendový rodinný dom vznikol ako projekt pre priateľov, ktorí hľadali únik z mesta, pričom by od neho nemuseli ďaleko cestovať. Je súčasťou zoskupenia troch domov pri jazere (I., II., III.), ktoré spolu vytvárajú jeden celok a životný priestor s vlastným súkromím a komfortom. Dom sme zodvihli nad terén, do úrovne korún stromov. Okrem pocitu bezpečia a súkromia sme maximalizovali využitie pozemku a rozšírili ho o užívanie priestoru priamo pod domom. Inšpiráciou je pôvodná, architektúra juhovýchodnej Ázie. Jednoduché stavby na drevených koloch poskytujú ochladený, tienený priestor na život počas horúceho dňa. S postupujúcou klimatickou zmenou cítime, že táto potreba je aktuálna aj v našich zemepisných šírkach. S tým súvisí aj použitie zelenej strechy na všetkých objektoch v zoskupení.

Oceľovobetónový skelet je založený veľmi blízko vodnej hladiny, preto základy museli byť naozaj mohutné, čo nám však umožnilo byť subtílny nad povrchom. Veľkorysé presklenie celej strany domu smerom na jazero poskytuje obyvateľom domu dychberúci výhľad na vodnú plochu a prírodu okolo.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: DeRaxa
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: DeRaxa
Priečny rez
Priečny rezAutor: DeRaxa
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: DeRaxa

Ateliér: DeRaxa
Foto: Marika Majorová, Jonáš Karásek, Patricia Schafferová

Poloha diela

Ing. arch. Peter Rakšány
Jonáš Karásek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím