Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. jún 2023
1
1595

Dom na jazere II.

Bývanie na brehu záhorackého štrkoviska.
Dom na jazere II.
Autori: Ing. arch. Peter Rakšány, Patricia Schafferová, Peter ZvaraSpolupráca: Ing. Marián Rímeš (statika)Podlažná plocha: 135 m2Návrh: 2019 - 2020Realizácia: 2020 - 2022Adresa: Jakubov, SlovenskoPublikované: 24. jún 2023

Na svereozápadnom brehu štrkoviska Jakubov, pár kilometrov západne od Malaciek, dokončil ateliér DeRaxa trojicu domov. Prvý objekt - bývanie a ateliér Petra Rakšányho, ktorý získal v roku 2015 cenu časopisu ARCH, sme podrobne predstavili v samostatnom článku. Dom na jazere II. rozvíja viaceré princípy aplikované pri tvorbe zvyšných objektov. Patrí medzi nich snaha o potlačenie hranice interiér/exteriér a použitie materiálov v ich surovej podobe.

 

Realizáciu predstavíme so sprievodným textom autorov:

Rodinný dom je súčasťou zoskupenia troch domov pri jazere (I., II., III.), ktorých filozofia je vytvoriť spoločný priestor bez plotov a ohraničení. Cieľom bolo navrhnúť dom s pocitom súkromia, ktorý bude zároveň prepojený s jazerom. Myšlienka je podporená v hmote a v tvare. Všetky obytné miestnosti sú otočené k vode a majú výstup na terasy. Dom "ich vystiera" v tvare písmena "U" ponad hladinu a vo svojom strede umožňuje niekoľkými stupňami priamy prístup k vode. Terasy s posuvnými drevenými lamelami vytvárajú pre obyvateľov množstvo zákutí a možností ako tráviť čas v exteriéri.

Drevená fasáda je orientovaná do súkromných častí, bočné pohľady charakterizujú gabiónové steny. V interiéri je priznaný pohľadový betón v kombinácii so svetlým drevom. Čierne stropy opticky zvyšujú priestor a spolu s ostatnými čiernymi prvkami dodávajú ráz interiéru. V nočnej časti prevláda biela farebnosť. K domu patrí aj malá stavba, slúžiaca ako garáž a dielňa. Materiálovo je riešená totožne ako hlavný objekt. Obe stavby spája aj použitie zelených striech.

Pôdorys
PôdorysAutor: DeRaxa

Ateliér: DeRaxa
Foto: Marika Majorová, Patricia Schafferová

Poloha diela

Ing. arch. Peter Rakšány
Patricia Schafferová
Peter Zvara
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím