Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. november 2015
0
1220

Cena ARCH 2015 - Dom pri jazere

Cena časopisu ARCH za rok 2015 bola slávnostne odovzdaná včera večer ateliéru de Raxa and associates architects za dielo Dom pri jazere.
Cena ARCH 2015 - Dom pri jazere

Viac si o ocenenom diele môžete pozrieť TU, alebo v profile pod článkom.

Mladí slovenskí architekti prinášajú do slovenskej architektúry nové impulzy. Dôkazom je aj tohtoročný laureát Ceny ARCH 2015, ktorý bol slávnostne vyhlásený vo štvrtok 5. novembra večer v Moyzesovej sieni v Bratislave. Slávnostného večera sa zúčastnilo takmer 250 pozvaných hostí najmä z radov architektov a odbornej verejnosti. Laureátom Ceny ARCH 2015 na základe verdiktu odbornej poroty sa stal Dom pri jazere v Jakubove, ktorý je dielom ateliéru de Raxa and associated architects / Peter Rakšány, Marián Rímeš, Patrícia Schafferová, Dezider Rakšány.

Ing. arch. Peter Rakšány pri preberaní ceny ARCH

O udelení Ceny ARCH 2015 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Jakub Cigler (Česká republika), Dean Lah (Slovinsko), Imrich Pleidel a Norbert Šmondrk (Slovensko) v dňoch 9. – 11. septembra 2015. Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu, a na základe osobnej obhliadky všetkých 10 nominovaných diel rozhodla o laureátovi. V konkurencii 10 diel získal v jej 18. ročníku prestížnu Cenu ARCH rodinný dom, ktorého investorom bol samotný architekt, ktorý si dom staval pre seba. Porota ocenila najmä komplexnosť diela, ako aj atypické, ale kvalitné interiérové riešenie.

78
Youtube

Z hodnotenia poroty:

Jakub Cigler:

Dům v Jakubově je naprosto ojedinělý z mnoha hledisek. Proto mne zasáhl ze všech staveb nejvíc. Já bych tam moc rád bydlel, ale hlavně mne tento dům vyprovokoval k jinému myšlení. Jako architektovi i jako klientovi mi to něco přineslo.

Dean Lah:

V tomto dome som sa cítil  skvele, všetko bolo spracované dokonale. Sú tam niektoré veľmi pekné atypické interiérové riešenia. Je to niečo, ako keď navrhnete nejaký jednoduchý obal a požiadate niekoho, aby to zariadil podľa vašich predstáv. Našťastie ten niekto bol architekt, ktorý to robil pre seba. To je pre mňa hlavnou výhodou tohto domu, pretože to je kvalitná umelecká práca. Majiteľ je architekt.

Andrea Bacová:

V prípade tohto domu je to proklamácia osobného názoru architekta a je veľmi sympatické, že projekt i realizáciu dotiahol do takej komplexnosti a homogénnosti a ukázal úplne nový prístup k tejto téme. Ten dom bol proste dobrý ako celok a detaily s ním nesmierne harmonizovali. 

Imrich Pleidel:

Z Domu pri jazere som mal pocit, že je úprimný. Úprimný v koncepcii, vo vnútornom riešení, v komunikácii navonok atď. Je to poctivé riešenie od A po Z. Nie je ani nafúknuté do nejakej pózy. Posúva to istým spôsobom poznanie a uvidíme, ako to bude fungovať ďalej. Veľmi sa mi pozdávalo aj to, že autor sa snažil používať materiály z regiónu, prípadne ich aj recyklovať. Bolo to tak myslené a naozaj aj spravené.

Norbert Šmondrk: 

Dom pri jazere pôsobil ucelene, aj keď to ucelené nie je, bolo to komplexné, aj keď to komplexné nie je... Hoci mám rád stavebne dotiahnutý detail, ktorý pre klienta nemôžeš neurobiť, tuto si to architekt mohol dovoliť, keďže to robil pre seba. A tu mi to aj z tohto dôvodu nevadilo.

Porota ceny ARCH
Porota ceny ARCH

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím