Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. máj 2023
4
3661

Kancelárska budova MTS B3, Krivá

Tvorivý architektonický počin vo výrobnom areáli.
Kancelárska budova MTS B3, Krivá
Ateliér: FORM A21Autori: Ing. arch. Richard Koseček, Ing. arch. Ján Kuva, ing. arch. Ján Jacko, Ing.arch. Ákos TakácsSpolupráca: Ing. Vladimír Kobliška (konštrukčné riešenie), Ing. Andrej Valent (konštrukčné riešenie), Ing. Miriam Húšťavová (krajinná architektka), Ing. Peter Somorovský (statik), Ing. Helena Somorovská (statička)Investor: MTS spol. s.r.o.Zastavaná plocha: 702,04 m2Podlažná plocha: 1802,27 m2 Investičný náklad: 5,4 mil. € bez DPHNávrh: 2019 - 2020Realizácia: 2020 - 2022Adresa: 53, Krivá, SlovenskoPublikované: 15. jún 2023

Spolupráca architektov a investora vytvorila priestor pre kvalitnú architektúru v nečakanej polohe. Príjemné pracovisko, otvorené a presvetlené zo všetkých strán, vytvára podmienky pre optimálny výkon a tiež pre častejšie vzájomné interakcie zamestnancov. Organicky plynúca fasáda zachováva široké priehľady z a do exteriéru. Tvorí dôstojnú tvár spoločnosti voči vonkajšiemu svetu.

Kancelársku budovu pri vjazde do malej oravskej obce Krivá navrhli architekti z ateliéru FORM A21 pre manažment, konštruktérov, programátorov a technických pracovníkov spoločnosti  MTS.

Novostavba tvorí súčasť priemyselného areálu, ktorý pozostáva z komplexu výrobných hál, kancelárskych budov a pomocných technických objektov spoločnosti zaoberajúcej sa produkciou komponentov, komplexných riešení a softvéru pre automatizáciu a výrobné linky.

V rámci rozvoja výrobných priestorov a požiadaviek na zvýšenie kapacity výroby umiestnili architekti v prednej línii pred výrobnou halou H3 kancelársku budovu B3. Objekt je vizuálne prepojený s výrobnou halou. S budovou B2 ho spája visutý mostík.  

Situácia
SituáciaAutor: FORM A21

“Krivky fasády sa vinú zvlnenou oravskou krajinou vo viacerých vrstvách, členia hmotu na menšie časti, mierkou sa prispôsobuje drobnejšej zástavbe. Drevené prvky odkazujú na typický konštrukčný materiál regiónu. Škála tmavých odtieňov pripomína pôvodné drevené stavby strácajúce sa v krajine. Zeleň na viacerých úrovniach voľne plynie okolo jednotlivých hmôt, prechádza do interiéru a dotvára výslednú kompozíciu. Transparentné vnútorné prostredie s výhľadmi do krajiny, vertikálnymi priehľadmi cez átrium a vizuálnym prepojením do výrobnej haly vytvára otvorené a prehľadné pracovné prostredie. Dôležitým aspektom je prepojenosť kreatívnych tímov so sofistikovanou výrobou,” približujú architektonický koncept autori.

Axonometria
AxonometriaAutor: FORM A21

Budova stojí na organickom pôdoryse s vonkajšími rozmermi 27 m x 33 m. Centrálny priestor štvorpodlažného objektu tvorí uzavreté átrium, cez ktoré prechádza dvojica železobetónových monolitických schodísk. Najvyššie podlažie ustupuje v prospech strešnej terasy so zelenou záhradou. 

Základný objem tvorí dvojica prelínajúcich sa hmôt a kubický trakt únikového schodiska. Východná hmota s výškou 12 metrov je opláštená hliníkovým fasádnym systémom s drevenými lamelami, predsadenými na vertikálnych profiloch. Po obvode vyššej, 12-metrovej  západnej hmoty plynie organicky tvarovaná lodžia. Vonkajší priestor v letných mesiacoch rozširuje pracovisko do exteriéru a zároveň slúži ako ochrana pred priamym slnkom. Fasádu zjednocuje rovnaký raster predsadených drevených lamiel.

Orientáciu k svetovým stranám určuje poloha pozemku a princíp pôvodnej zástavby - kancelárske budovy smerujú do ulice a hospodárske časti / výrobné haly sú orientované do dvora. Budova je na prízemí aj poschodí opticky prepojená s výrobnými priestormi haly H3. 

Schéma priestorového usporiadania
Schéma priestorového usporiadaniaAutor: FORM A21

Na prízemí sú situované vstupné a kancelárske priestory. Stredom dispozície prebieha  uzavreté átrium s nožnicovým schodiskom. V zadnom trakte, pri únikovom schodisku sú sústredené hygienické priestory a technologické zázemie.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: FORM A21

Druhé a tretie nadzemné podlažie zastrešuje kancelárie a zóny pre tímovú prácu. Priestory dopĺňajú kuchynky a hygiena.2. N. P. spája s kancelárskou časťou B2 visutý mostík.  

Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: FORM A21
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: FORM A21

Ustúpené najvyššie podlažie s kaviarňou rozširuje rozsiahla terasa.

Pôdorys strechy
Pôdorys strechyAutor: FORM A21
Foto: Vladimír Veverka
Foto: Vladimír Veverka
Foto: Vladimír Veverka
Foto: Vladimír Veverka
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Ákos Takács
Foto: Vladimír Veverka
Foto: Vladimír Veverka

Podklady: FORM A21
Fotografie: Matej Hakár,Vladimír Veverka, Ákos Takács, Juraj Laclavík

Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Richard Koseček
Ing. arch. Ján Kuva
ing. arch. Ján Jacko
Ing.arch. Ákos Takács

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím