Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. september 2022
1
2204

Administratívna budova s cortenovým závojom, Levice

Miesto pre prácu aj primeraná reprezentácia firmy...
Administratívna budova s cortenovým závojom, Levice
Autori: Ing. Sven Szokolay, Ing. arch Miroslav Tomík, Ing. arch. Hana WildováPlocha pozemku: 1070 m2Zastavaná plocha: 381,4 m2Podlažná plocha: 770,7 m2Návrh: 2019 - 2020Realizácia: 2020 - 2021Adresa: Rybáreň 4, Levice, SlovenskoPublikované: 13. september 2022

Architektúra firemného sídla je často miestom prvého kontaktu so spoločnosťou. Výrazne formuje prvotný dojem a obraz, nielen u klientov.

V Leviciach sa architektom Svenovi SzokolayoviMiroslavovi Tomíkovi a Hane Wildovej podarilo zrealizovať dielo so zrejmým architektonickým názorom. Výsledkom je racionálna architektúra, s dôrazom na prehľadnosť prevádzky a kvalitu pracovného prostredia. Stavba ktorá reprezentuje charakter spoločnosti. Nie však okázalo, s cieľom prvoplánovo zaujať. Architektúra vychádza z prevádzkovej a konštrukčnej logiky. Finálnu "fajnovosť" definuje práca architektov s výslednou kompozíciou, materiálmi a riešením detailov.

Podobné princípy boli použité aj pri tvorbe interiéru, kde obklady a dekorácie nahrádza pohľadový betón a naturálne povrchy cortenu a dreva. Takéto riešenie však kladie značné požiadavky na projekt a prípravu stavby - prípadné chyby nie je možné ľahko zakryť. V tomto prípade sa však zdá, že nie je čo ukrývať...

Foto: Matúš Lago

Stavba sa nachádza v centrálnej mestskej časti, v blízkosti Levického hradu, na okraji hradného parku. Pozemok je vsadený medzi dva miestne toky Podlužianka a Perec, ktoré sa na tomto mieste križujú. V susedstve stojí jednopodlažný  objekt bývalej mestskej plavárne. 

Koncepcia samotného návrhu vychádza z rozdelenia objektu na dve hmoty - kancelárske priestory a samostatný blok rokovacej miestnosti. Tieto dve hmoty sú rozdielne v osadení (natočení), veľkosti, aj materiálovom riešení. Ich vzájomnú pozíciu využíva návrh na umiestnenie vstupného priestoru pred objektom, ktorý plynule prechádza do vstupného foyer.  

Samotné foyer je tvorené preskleným priestorom medzi dvoma blokmi. Vytvára komunikačnú  spojnicu a prepája vnútorné prostredie s exteriérom.  

Foto: Matúš Lago

Objekt rokovacej miestnosti, ktorý stojí na odhmotnenej podnoži, v pôdoryse kopíruje tok Podlužanky. Predsadený translucentný plášť z cortenového ohýbaného dierokovu vytvára v pohľade zaujímavú vrstevnatosť a zjednocuje objem prvkov, pred ktoré je predsadený.

Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago

Samotná trojpodlažná budova s kanceláriami je situovaná paralelne so susedným objektom plavárne a svojim striedaním plných a presklených plôch vytvára hru monolitických blokov, plastizujúcich fasádu.

Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Autor: atelier s
Autor: atelier s
Autor: atelier s
Autor: atelier s
Priečny rez
Priečny rezAutor: atelier s
Autor: atelier s
Autor: atelier s

Stvárnenie interiéru nadväzuje na prácu architektov s elementárnymi formami. Hrdzavé odtiene cortenových prvkov v tomto prípade vynikajú na pozadí textúry prevládajúceho pohľadového betónu. Tvrdé povrchy dopĺňa drevo vo svojej prírodnej podobe.

Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Foto: Matúš Lago
Autorský kolektív v priestoroch zrealizovaného diela
Autorský kolektív v priestoroch zrealizovaného dielaFoto: Matúš Lago

Podklady: atelier s
Fotografie: Matúš Lago

Dodávatelia: Zámočnícke výrobky vrátane fasády: UKAZ s.r.o., Osvetlenie: Inet.D, s.r.o. Stolárske vyrobky a vstavané nábytky: Dremax, s.r.o. - Čajkov

Poloha diela

Ing. Sven Szokolay
Ing. arch Miroslav Tomík
Ing. arch. Hana Wildová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím