Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. november 2023
0
1023

InoBat Volta I, Voderady

Prestavba štandardnej výrobno-skladovej haly na výskumno-vývojové centrum s pilotnou technologickou linkou.
InoBat Volta I, Voderady
Autori: Etsuo Kurata, Jun Ike, Mária Mikudíková, Peter Mulík, Ctibor ReiskupSpolupráca: TAKENAKA EUROPE (realizácia)Investor: InoBatZastavaná plocha: 9 650 m2Návrh: 2020 - 2021Realizácia: 2021 - 2023Adresa: Voderady 429 , Voderady, SlovenskoPublikované: 13. december 2023

InoBat sa zaoberá výskumom, vývojom a výrobou batérií. V posledných mesiacoch firma okrem iného úspešne otestovala 31 Ah batériu s gravimetrickou hustotou energie 328 Wh/kg. Vývoj článkov, vhodných napríklad pre vysokovýkonné dopravné prostriedky, pritiahol zahraničný kapitál. Bolo zrejmé že InoBat plánuje v rámci medzinárodnej spolupráce  výraznú expanziu a výstavbu nových výrobných kapacít. 

(Pozn.: Minulý mesiac sa udial veľký krok. Možno ste v dennej tlači zaregistrovali s veľkou slávou oznamované titulky, že Slovensko sa dočká prvej batériovej "gigafactory", za účasti spoločného podniku slovenského InoBat-u a čínskej spoločnosti Gotion. Výrobná továreň na batérie Gotion InoBat Batteries s vysokou produkčnou kapacitou pre európskych zákazníkov bude (po hľadaní lokality v rámci možností strednej Európy) napokon stáť v Šuranoch. Na ploche 65 hektárov by malo vzniknúť približne 1 500 pracovných miest. V prvom štádiu by mala mať kapacitu 20 GWh. Výrobný potenciál má však časom dosiahnuť až 40 GWh. Plné spustenie výroby sa očakáva v roku 2026).

 

Centrála slovenského InoBat-u sídli v priemyselnej zóne Voderady. Vedecko-výskumné centrum je úzko prepojené s pilotnou technologickou linkou. Prevádzkové priestory dopĺňa otvorená administratívna časť s flexibilným usporiadaním pracovných miest.

Ako stavebný základ pre objekt InoBat Volta I poslúžila výrobno-skladová hala, opláštená štandardnými sendvičovými panelmi. Architekti nahradili pôvodný plášť na mieste administratívnej časti presklenou fasádou. Nové nárožie tak charakterizuje kompozícia nepriehľadných a  transparentných výplní na pravidelnej pixelovej sieti fasády. 

Vnútorné prostredie v zónach výskumu, vývoja a výroby je prísne regulované, s ohľadom na zabezpečenie požiadaviek jednotlivých technologických procesov. Špeciálny systém vzduchotechniky dokáže filtrovať aj drobné nečistoty a zabezpečiť požadovanú nízku vlhkosť vzduchu. Podporné zariadenia TZB sú situované pri zadnej fasáde budovy.

Rozsiahle plochy presklenej fasády prepájajú pracovisko s exteriérom a reflektujú priestorové usporiadanie s delením na administratívnu a výrobnú časť.

Stvárnenie interiéru bez zbytočných dekorácií priznáva utilitárnu povahu stavby. Architekti sa zameriavajú na efektívnosť a flexibilitu prevádzky.

Foto: Jana Hojstričová
Foto: Jana Hojstričová
Foto: Jana Hojstričová
Foto: Jana Hojstričová
Foto: Jana Hojstričová
Foto: Jana Hojstričová
Foto: Jana Hojstričová
Pohľady a rez
Pohľady a rez

Porovnanie pôvodného a aktuálneho riešenia. Fotografie z procesu výstavby:

Východiskový stav
Východiskový stavFoto: TAKENAKA EUROPE
Prestavba
PrestavbaFoto: TAKENAKA EUROPE
Nový stav
Nový stavFoto: TAKENAKA EUROPE

Poloha diela

Etsuo Kurata
Jun Ike
Mária Mikudíková
Peter Mulík
Ctibor Reiskup
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím