Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
InoBat sa zaoberá výskumom, vývojom a výrobou batérií. V posledných mesiacoch firma okrem iného úspešne otestovala 31 Ah batériu s gravimetrickou hustotou energie 328 Wh/kg. Vývoj článkov, vhodných napríklad pre vysokovýkonné dopravné prostriedky, pritiahol zahraničný kapitál. Bolo zrejmé že InoBat plánuje v rámci medzinárodnej spolupráce výraznú expanziu a výstavbu nových výrobných kapacít.
(Pozn.: Minulý mesiac sa udial veľký krok. Možno ste v dennej tlači zaregistrovali s veľkou slávou oznamované titulky, že Slovensko sa dočká prvej batériovej "gigafactory", za účasti spoločného podniku slovenského InoBat-u a čínskej spoločnosti Gotion. Výrobná továreň na batérie Gotion InoBat Batteries s vysokou produkčnou kapacitou pre európskych zákazníkov bude (po hľadaní lokality v rámci možností strednej Európy) napokon stáť v Šuranoch. Na ploche 65 hektárov by malo vzniknúť približne 1 500 pracovných miest. V prvom štádiu by mala mať kapacitu 20 GWh. Výrobný potenciál má však časom dosiahnuť až 40 GWh. Plné spustenie výroby sa očakáva v roku 2026).
Centrála slovenského InoBat-u sídli v priemyselnej zóne Voderady. Vedecko-výskumné centrum je úzko prepojené s pilotnou technologickou linkou. Prevádzkové priestory dopĺňa otvorená administratívna časť s flexibilným usporiadaním pracovných miest.
Ako stavebný základ pre objekt InoBat Volta I poslúžila výrobno-skladová hala, opláštená štandardnými sendvičovými panelmi. Architekti nahradili pôvodný plášť na mieste administratívnej časti presklenou fasádou. Nové nárožie tak charakterizuje kompozícia nepriehľadných a transparentných výplní na pravidelnej pixelovej sieti fasády.
Vnútorné prostredie v zónach výskumu, vývoja a výroby je prísne regulované, s ohľadom na zabezpečenie požiadaviek jednotlivých technologických procesov. Špeciálny systém vzduchotechniky dokáže filtrovať aj drobné nečistoty a zabezpečiť požadovanú nízku vlhkosť vzduchu. Podporné zariadenia TZB sú situované pri zadnej fasáde budovy.
Rozsiahle plochy presklenej fasády prepájajú pracovisko s exteriérom a reflektujú priestorové usporiadanie s delením na administratívnu a výrobnú časť.
Stvárnenie interiéru bez zbytočných dekorácií priznáva utilitárnu povahu stavby. Architekti sa zameriavajú na efektívnosť a flexibilitu prevádzky.
Porovnanie pôvodného a aktuálneho riešenia. Fotografie z procesu výstavby: