Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. máj 2017
0
2031

Administratívna budova BINARIUM, Bratislava

Objekt vytvárajúci vhodné prostredie pre vývoj nových pokročilých technológií.
Administratívna budova BINARIUM, Bratislava
Autori: Ing. arch. Marek Rudohradský, Martina Rudohradská, Ing. arch. Juraj KertiSpolupráca: Ing. arch Martin Svoboda, Ing. Peter Wirth, Ing. arch. Tomáš Brbúch, Ing. arch. Martin Matúš, Bc. Petronela SchredlováInvestor: BINARIUM, s. r. o.Plocha pozemku: 1 713 m2Podlažná plocha: 4 416 m2 Návrh: 2014 - 2015Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Staré Grunty 18, Bratislava, SlovenskoPublikované: 11. jún 2017

Jeho nájomníkmi sú firmy a organizácie z technologického sektora. Administratívna budova BINARIUM sa nachádza v Mlynskej doline v blízkom kontakte s univerzitným IT campusom. Poloha objektu je z tohto dôvodu strategická. Hlavnú náplň tvorí technologické startup centrum. BINARIUM má charakteristické vlastnosti kancelárskych objektov súčasnosti - od samotného dizajnu budovy, flexibilných veľkopriestorových kancelárií až po nízkoenergetické parametre.

Rudohradskí vstúpili do projektu pred začiatkom realizácie. Po vypočutí požiadaviek nového investora projekt upravili a viedli ho až do ukončenia stavby.

foto: Mária Pinčíková
Situácia
SituáciaAutor: ateliér Rudohradský

Objekt pozostáva z dvoch prelínajúcich sa hmôt položených na betónovej podnoži. Vyššia štvorposchodová hmota má tmavosivý veľkoformátový betónový obklad. V plášti sú v prísne pravidelnom kroku umiestnené okenné otvory z ktorých plasticky vystupujú farebné šambrány. Nižšia trojposchodová hmota pôsobí ľahšie a subtílnejšie aj vďaka tomu, že je opláštená dvojitou transparentnou fasádou. Odkrýva nosný systém stužidiel podporených červenou farbou.

foto: Mária Pinčíková

Na prízemí sa nachádzajú priestory reštaurácie, kaviarne a systém veľkopriestorov pre usporiadanie rôznych prednášok či seminárov. V hlavnom vstupe do budovy sa nachádza objektová recepcia. Všetky podlažia sú obsluhované dvoma vertikálnymi komunikačnými jadrami. Hlavné jadro pri objektovej recepcii je vybavené dvojicou výťahov a schodiskom. Vedľajšie jadro slúži pre zásobovanie a je vybavené veľkokapacitným výťahom. Budova má zabezpečené parkovanie v priestoroch dvojpodlažného suterénu.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: ateliér Rudohradský
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: ateliér Rudohradský

Kancelárske priestory umožňujú vytvárať kvalitné a variabilné administratívne priestory vďaka dispozičnému rozčleneniu tak, aby sa v priestore nachádzalo, čo možno najmenej konštrukčných prvkov. Preto je tu použitý nosný systém oceľových "deltabox" nosníkov od firmy Peiko s veľkým rozponom. Všetky technologické zariadenia vykurovania a taktiež chladenia a vzduchotechniky sú umiestňované pod stropom tak, aby čo možno najmenej ovplyvňovali prípadné iné dispozičné členenie priestoru.

Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: ateliér Rudohradský
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: ateliér Rudohradský
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: ateliér Rudohradský

Na južnej fasáde smerom ku komunikácii je navrhnutá dvojitá fasáda ako energeticky nárazový priestor. Vnútorná fasáda tohto celku spĺňa všetky teplotechnické parametre kladené na štandardnú fasádu. Vonkajšia presadená fasáda je tvorená ľahkým bezrámovým zasklením z bezpečnostného skla na nerezové úchyty osadené v medzipriestore. Tienenie je zabezpečené pomocou nastaviteľných horizontálnych žalúzii. Celý systém osvetlenia, tienenia a chladenia je riadený nadradenou reguláciou. Vyhodnocovaný je tak, aby žalúzie zabezpečili dostatočné preslnenie kancelárii a zároveň odrážali slnečné žiarenie a minimalizovali tepelné zisky. Na základe svetelných podmienok sa upravuje intenzita osvetlenia. Výsledkom tejto technológie je úspora energie na svietenie, či chladenie objektu. Konštrukcia predsadenej fasády taktiež  zlepšuje akustickú pohodu vnútorných priestorov od hluku z exteriéru.

foto: Mária Pinčíková

Požiadavkou investora bolo vytvoriť zelenú budovu nielen čo sa týka energetiky, ale aj formovaním prostredia. Okolie je upravené záhradou a záhonmi. Pri ukončení dvojitej fasády boli v atike osadené kvetináče. Zeleň by časom mala pribudnúť aj do samotnej dvojitej fasády.

foto: Mária Pinčíková
foto: Mária Pinčíková
foto: Mária Pinčíková
foto: Mária Pinčíková
foto: Mária Pinčíková
foto: Mária Pinčíková
foto: Mária Pinčíková
foto: Mária Pinčíková

Podklady: Rudohradský

Poloha diela

Ing. arch. Marek Rudohradský
Martina Rudohradská
Ing. arch. Juraj Kerti

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím