Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. jún 2019
2
3526

Bytový dom MAMAPAPA, Dúbravka

Fasáda ako mozaika reflektujúca pestrú vnútornú skladbu.
Bytový dom MAMAPAPA, Dúbravka
Ateliér: Architekti Šebo LichýAutori: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr.arch. Igor Lichý, Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD., Prof. akad. arch. Imrich Vaško, Ing. Branislav Groch, Ing. arch. Emanuel Zatlukaj, Adam Galvánek, Ing. arch.Spolupráca: Ing. arch. Júlia Jackulíková, Ing. arch. Katarína Hrvolová, Ing. Katarína Frivaldská, Ing. Martin Seyfert (Statik), Ing. Tomáš Duba (statika)Investor: MAMAPAPA Plocha pozemku: 4 181 m2Zastavaná plocha: 1 325,64 m2Podlažná plocha: 9 056,82 m2Obostavaný objem: 34 806 m3Návrh: 2012 - 2017Realizácia: 2015 - 2018Adresa: Nejedlého 20, Bratislava, SlovenskoPublikované: 13. júl 2019

Obytný súbor MAMAPAPA, dokončený v priebehu minulého roka, stojí v závere Nejedlého ulice, na juhovýchodnej hranici zastavaného územia Dúbravky.

Z ateliéru ASL (Architekti Šebo Lichý) vzišlo viacero zaujímavých stavieb. Či je to už domovské Biznis centrum Wallenrod, alebo ocenené stavby obchodný dom v Brezne, prípadne bytový dom Nový Háj v Bratislave. Všetky tieto stavby boli niečím špecifické.

© Foto: Monika a Ľubo Stacho

Dnešný prípad, bytový dom MAMAPAPA, je tiež ”trochu iný”. Síce z hľadiska konštrukčných princípov a stavebnej podstaty je to skôr štandardná bytovka, z hľadiska snahy odlíšiť sa je nositeľom množstva  znakov, ktoré by mali pomôcť obyvateľom i investorovi vytvoriť ľúbivejšie a viac individualizované prostredie.

Nosné prvky podopierajúce vyloženie parteru pri vstupe do objektu vytvárajú skoro popartový nápis MAMA PAPA. Fasáda nie je monochromatická. Okrem rôznofarebných pastelových akcentov a výplní, tu nájdeme aj motívy, ktoré v minulosti bežne používali maliari izieb v snahe o vytvorenie atmosféry familiárnosti, “domáckosti” a útulnosti. Pruhovanú maľovku a “valčekové vzory” (v trochu väčšej mierke, ako obvykle, prispôsobené rozmerom fasádnych prvkov). Aj lodžiové zábradlia nie sú všetky rovnaké. Majitelia bytov využili rôzne personalizované riešenia, či už geometrické, alebo materiálové, aby bolo možné ľahšie zorientovať sa pri otázke - "kde je náš byt?".

© Foto: Monika a Ľubo Stacho

V dvoch obytných blokoch sa nachádza celkovo 115 jedno až štvorizbových bytov. Architekti aj developer (ITB) prezentujú projekt ako “pokojné miesto pre mladé rodiny s deťmi.” Zdôrazňujú najmä komunitný aspekt bývania. “Rodinná filozofia sa v projekte odzrkadľuje spojením dvoch bytových domov MAMA a PAPA. V prieniku parteru oboch objektov vznikol voľnočasový priestor s výmerou 500 m2,”  dodávajú autori.

© Foto: Monika a Ľubo Stacho

Spoločná oddychová terasa je umiestnená aj na nižšej zo striech. Otvorený priestor s výhľadom dopĺňa exteriérové plochy polouzavretého dvora obytného komplexu.

© Foto: Monika a Ľubo Stacho
© Foto: Monika a Ľubo Stacho
© Foto: Monika a Ľubo Stacho
© Foto: Monika a Ľubo Stacho

Ateliér Šebo Lichý aj v minulosti pracoval s ambíciou poskytnúť klientom priestor pri spoluvytváraní architektonického riešenia, či dispozície svojich bytov (napríklad v projekte Nový Háj). “Byty boli navrhnuté s cieľom využť priestor čo najefektívnejšie. Zároveň však umožnili majiteľom zariadiť si nový byt podľa svojich predstáv,” vysvetľujú. Flexibilita dispozície umožnila zapracovanie širokej škály individuálnych požiadaviek.

V prípade bytových domov MAMAPAPA prešla táto personalizácia do rúk architektov. “Farebné balkóny, ktoré dotvárajú výzor fasády, sa stali poznávacou značkou každej domácnosti,” zdôrazňujú architekti a pokračujú: “Vlastný dizajn by mal posilniť identitu obyvateľov domu a ’zžitie sa’ s ich budúcim domovom. Zároveň dotvára výzor fasády.”

Toto tvrdenie platí najmä o nižšom, sedempodlažnom bloku. Výrazne členená fasáda zabezpečuje priestor pre lodžie a balkóny, ktoré prislúchajú aj k najmenším bytom.

© Foto: Monika a Ľubo Stacho
© Foto: Monika a Ľubo Stacho

Väčšina parkovacích kapacít je umiestnená do podzemných garáží a 66 státí je situovaných pozdĺž  príjazdovej komunikácie na západnej i južnej strane pozemku.

Situácia,
Situácia,autor: Architekti Šebo Lichý
Pôdorys prízemia,
Pôdorys prízemia,autor: Architekti Šebo Lichý
Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaautor: Architekti Šebo Lichý

Železobetónový stenový nosný systém je prestropený monolitickými stropmi. Konštrukcia je zo strany exteriéru zateplená minerálnou vlnou a omietnutá tenkovrstvou silikátovou omietkou.

rez,
rez,autor: Architekti Šebo Lichý

Zámer o individualizáciu obytného prostredia i architektonického výrazu objektov je dobrý, pochopiteľný a logický. Otázkou je, ako úspešne sa ho podarilo naplniť? Z niektorých pohľadov je výsledok presvedčivejší, z niektorých pôsobí rozpačitejšie, menej invenčne, mechanicky.

Z marketingového hľadiska je použitý princíp určite dobrý a pri predaji bytov prinesie svoje ovocie. Ako sa takéto prvoplánovejšie interpretované prístupy  o individualizáciu formy uplatnia z dlhodobejšieho a kultúrneho hľadiska? Zaujímavá téma do diskusie. Necháme sa prekvapiť.

Podklady: Architekti Šebo Lichý

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Šebo
Mgr.arch. Igor Lichý
Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD.
Prof. akad. arch. Imrich Vaško
Ing. Branislav Groch
Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Adam Galvánek, Ing. arch.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím