Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. jún 2015
0
2240

Obchodný dom - Brezno

V Brezne vznikol nový polyfunkčný dom. Pre domácich jednoducho nový obchodný dom. Niečo, čo funkčne dobre poznáme. Niečo nové a predsa známe. Niečo čo nevyvolalo medzi domácimi veľkú polemiku, alebo protesty proti novej výstavbe v centre. Niečo, čo veľmi rýchlo zapadlo do obrazu mesta, čo normálne slúži a čo nevzbudzuje medzi domácimi mimoriadnu pozornosť. Taký normálny, celkom sympatický obchodný dom...
Obchodný dom - Brezno
Ateliér: Architekti Šebo LichýAutori: Mgr.arch. Igor Lichý, Ing. arch. Tomáš Šebo, Emanuel Zatlukaj, Pavol RemšíkInvestor: OP Centrum s.r.oPlocha pozemku: 1 618 m2Zastavaná plocha: 1 234 m2Podlažná plocha: 1 530 m2Obostavaný objem: 10 512 m3Návrh: 2012 - 2013Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Československej armády , Brezno, SlovenskoPublikované: 17. jún 2015

Novostavba je mestským polyfunkčným dvojpodlažným domom. Zastavaním preluky sa doplnila kompaktná uličná zástavba. Dom logicky reaguje na kontext prostredia. Podporuje mestskosť.

foto: Tomáš Manina

Transparentný parter umožňuje okoloidúcim vnímať vnútornú náplň, pohyb okolo je podnetný a zaujímavý. Veľmi dobre je zvládnutá i interakcia s autobusovou zastávkou priamo pred objektom. Technická komplikácia v stiesnených podmienkach sa posunula do žiadanej polohy živej koexistencie cestujúcich s priľahlým objektom. Nevadia si, práve naopak, dopĺňajú sa.

foto: Tomáš Manina
foto: Tomáš Manina

Horná časť domu je úplne opačná. Oproti celopresklenenému, transparentnému parteru, rovnobežnému s chodníkom, je to dynamickejšia forma voľne prelamovaných hladkých bielych plôch plných stien s niekoľkými veľkými otvormi na natočených fasádach, umožňujúcimi diaľkové vnímanie ulice (i mesta) oboma smermi. Napriek svojej pôdorysnej dynamike aj táto časť stavby pôsobí skôr pokojným, harmonickým a vyrovnaným dojmom.

foto: Tomáš Manina
foto: Tomáš Manina

Dom je postavený ako typický developerský projekt. Obchodné nákupné centrum, kde sa jednotlivé plochy prenajímajú záujemcom podľa ponuky a dopytu. Investícia nemala vyššie ambície. Prioritou bola ekonomická efektívnosť a tým bol podmienený aj finančný rámec určený pre realizáciu. Bolo to štandardné zadanie. Štandardné podmienky pre tých čo budovu navrhovali i stavali. Takisto štandardné sú podmienky pre jej ďalšie prevádzkovanie. Dispozície sú tiež skôr utilitárne, ako veľkorysé.

foto: Tomáš Manina
foto: Tomáš Manina

Na druhej strane je pri študovaní podkladov, i pri návšteve objektu zrejmé, že architekti odviedli veľmi dobrú prácu. Projekt je zvládnutý technicky výborne. Riešenie detailov a koordinácia pri hľadaní a zosúladení väzieb medzi jednotlivými prvkami použitými na stavbe sú na vysokej úrovni.

foto: Tomáš Manina

Obchodný dom v Brezne je výborným príkladom toho, keď sa aj zo štandardného zadania, a za štandardných ekonomických podmienok určených pre návrh a realizáciu, dá urobiť veľmi dobrý výsledok a vzor hodný nasledovania. Na tomto objekte si ceníme u nás málo vídanú jednoduchosť, striedmosť a čistotu formy.

Je to dôkaz, že kvalitná architektúra sa dá robiť aj mimo ekonomicky silných centier, v chudobnejších oblastiach. A čo je to vlastne dobrá architektúra? Tento príklad by mohol byť aj jednou z odpovedí. Je to možno aj to, čo dobre slúži svojmu účelu, ľudia sú s tým spokojní, vhodne to koexistuje s okolím a dokonca to naviac aj zaujme, a vyvolá to aj kultúrne podnety, ktoré priamo nesúvisia s primárnou funkciou diela, ale provokujú a vyvolávajú ďalšie úvahy...

foto: Tomáš Manina

Treba si počkať, či takto sľubne rozbehnutý a zrealizovaný koncept neprekryjú postupom času nánosy regionálneho obchodného a iného folklóru. Až tak, že z kvalít, ktoré nepochybne koncept aj jeho fyzická realizácia sem priniesli, nezostane nič viditeľné?
Toto záleží už od ľudí a od spoločnosti, ktorá tu žije, objekt spravuje a používa. Práca architektov bola ukončená. Začína realita.

foto: Tomáš Manina
Situácia
Situácia
Prízemie
Prízemie
Poschodie
Poschodie
Rez
Rez

Poloha diela

Mgr.arch. Igor Lichý
Ing. arch. Tomáš Šebo
Emanuel Zatlukaj
Pavol Remšík

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím