Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. november 2021
2
3127

Na trase medzi Račou a Mariankou vznikla pzorovňa zvierat Vydrica

Spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov.
Na trase medzi Račou a Mariankou vznikla pzorovňa zvierat Vydrica

Drobná drevostavba z dielne bratislavského ateliéru OFFICE110 architekti, ktorý v Karpatoch navrhoval aj obnovu starej horárne na Peknej ceste, slúži primárne ako pozorovňa zvierat, posedenie pre okoloidúcich, alebo úkryt pred nečasom.

Pridanou hodnotou projektu je okrem použitia lokálneho materiálu – smrekovca aj jednoduchosť navrhnutej konštrukcie, ktorá umožnila realizovateľnosť projektu vo vlastnej réžií Mestských lesov. 

Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček

Pozorovňu svojpomocne postavili zamestnanci Mestské lesy v Bratislave z lokálneho materiálu – vlastnoručne opracovaných smrekovcových hranolov. Pozorovňa má približne 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupinka ľudí. Vďaka strieške budú chránení aj pred dažďom či snehom.

Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: OFFICE110 architekti

Mestské lesy v poslednom roku priťahujú stále viac návštevníkov a sú jednou z najvyhľadávanejších lokalít na trávenie voľného času. Medzi najobľúbenejšie miesta v Malých Karpatoch patria Partizánska lúka, Kamzík alebo Horáreň Krasňany. Spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov v Bratislave vytvoril novú zaujímavú zastávku na trase medzi Račou a Mariankou. Pomenovanie je odvodené od tamojšej lokality, keďže pozorovňa sa nachádza v území, kde pramení vodný tok Vydrica. V pešej dostupnosti sú aj ďalšie známe rekreačné miesta ako Pánova lúka, Studnička Zbojníčka, či Malý Slavín.

Táto oblasť lesoparku je zaradená do zóny kľudu bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Ide o prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami bývalých vzrastlých stromov, popadanými stromami a krovím. V lese sa dá aj cez deň spozorovať divá zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty.

Foto: Marek Velček

„Nenápadná vyhliadka, ktorá je citlivo zasadená do prostredia, dáva návštevníkom možnosť vychutnať si v pokoji výhľad na lesopark. Z Vydrice možno pozorovať nielen zvieratá, ale aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Zároveň chcem poprosiť návštevníkov, aby pristupovali k tomuto miestu s rešpektom a zver neplašili,“ povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.

Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček

„Návštevníka privedie do objektu zdvíhajúca sa lávka a cez úzky vstup príde do krytého priestoru s terasovým sedením a výhľadom na prírodu. Celý objekt je osadený na oceľových vrutoch a navrhnutý z jedného  typu smrekovcových hranolov, čo umožnilo využiť lokálny materiál na výstavbu,” vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček

Pozorovňa zvierat Vydrica je jedným z projektov Živé miesta, ktoré sa dejú v Mestských lesoch Bratislavy. Program Živé miesta zlepšuje a  obnovuje verejné priestory v Bratislave. V blízkej budúcnosti sa v lesoparku dokončí obnova areálu Malý Slavín a prerábka muničných skladov na Peknej ceste (viď. súvisiace články).

Podklady: MIB

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím