Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. november 2021
2
2389

Na trase medzi Račou a Mariankou vznikla pzorovňa zvierat Vydrica

Spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov.
Na trase medzi Račou a Mariankou vznikla pzorovňa zvierat Vydrica

Drobná drevostavba z dielne bratislavského ateliéru OFFICE110 architekti, ktorý v Karpatoch navrhoval aj obnovu starej horárne na Peknej ceste, slúži primárne ako pozorovňa zvierat, posedenie pre okoloidúcich, alebo úkryt pred nečasom.

Pridanou hodnotou projektu je okrem použitia lokálneho materiálu – smrekovca aj jednoduchosť navrhnutej konštrukcie, ktorá umožnila realizovateľnosť projektu vo vlastnej réžií Mestských lesov. 

Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček

Pozorovňu svojpomocne postavili zamestnanci Mestské lesy v Bratislave z lokálneho materiálu – vlastnoručne opracovaných smrekovcových hranolov. Pozorovňa má približne 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupinka ľudí. Vďaka strieške budú chránení aj pred dažďom či snehom.

Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: OFFICE110 architekti

Mestské lesy v poslednom roku priťahujú stále viac návštevníkov a sú jednou z najvyhľadávanejších lokalít na trávenie voľného času. Medzi najobľúbenejšie miesta v Malých Karpatoch patria Partizánska lúka, Kamzík alebo Horáreň Krasňany. Spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov v Bratislave vytvoril novú zaujímavú zastávku na trase medzi Račou a Mariankou. Pomenovanie je odvodené od tamojšej lokality, keďže pozorovňa sa nachádza v území, kde pramení vodný tok Vydrica. V pešej dostupnosti sú aj ďalšie známe rekreačné miesta ako Pánova lúka, Studnička Zbojníčka, či Malý Slavín.

Táto oblasť lesoparku je zaradená do zóny kľudu bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Ide o prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami bývalých vzrastlých stromov, popadanými stromami a krovím. V lese sa dá aj cez deň spozorovať divá zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty.

Foto: Marek Velček

„Nenápadná vyhliadka, ktorá je citlivo zasadená do prostredia, dáva návštevníkom možnosť vychutnať si v pokoji výhľad na lesopark. Z Vydrice možno pozorovať nielen zvieratá, ale aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Zároveň chcem poprosiť návštevníkov, aby pristupovali k tomuto miestu s rešpektom a zver neplašili,“ povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.

Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček

„Návštevníka privedie do objektu zdvíhajúca sa lávka a cez úzky vstup príde do krytého priestoru s terasovým sedením a výhľadom na prírodu. Celý objekt je osadený na oceľových vrutoch a navrhnutý z jedného  typu smrekovcových hranolov, čo umožnilo využiť lokálny materiál na výstavbu,” vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček

Pozorovňa zvierat Vydrica je jedným z projektov Živé miesta, ktoré sa dejú v Mestských lesoch Bratislavy. Program Živé miesta zlepšuje a  obnovuje verejné priestory v Bratislave. V blízkej budúcnosti sa v lesoparku dokončí obnova areálu Malý Slavín a prerábka muničných skladov na Peknej ceste (viď. súvisiace články).

Podklady: MIB

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím