Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. september 2021
11
3037

Útulňa Jána Kruteka

Útočisko na červenej značke Cesty hrdinov SNP, pod vrchom Kloptaň vo výške 850 m.n.m.
Útulňa Jána Kruteka
Autori: Ing. arch. Lukáš Lečko, Ing. arch. Ľubomíra BlaškováSpolupráca: Ing. Tomáš Bačinský (statika)Zastavaná plocha: 25 m²Podlažná plocha: 16 + 22m²Obostavaný objem: 93 m³Návrh: 2021 - 2021Adresa: Sedlo Jedľovec , Vyšný Medzev, SlovenskoPublikované: 21. september 2021

Turistický klub KTS Hikemates v spolupráci madebythe vyhlásil v marci súťaž, ktorej cieľom bolo nájsť najlepšie architektonické návrhy pre útulne v blízkosti turistických chodníkov v slovenských horách. Aj vďaka svojmu formátu a atraktívnemu zadaniu zaznamenala najvyššiu účasť za posledné roky – na výzvu v prvom kole reagovalo 101 uchádzačov. Na základe predložených portfólií a motivačný listov vybrala odborná porota trojicu kolektívov, ktoré spracovali architektonické návrhy a projekty útulní pre tri samostatné lokality. Rozhovor (nielen) o príprave súťaže s jej iniciátorom Patrikom Pajtom si môžete prečítať na tomto odkaze. Tretí a posledný projekt navrhli architekti Lukáš Lečko a Ľubomíra Blašková v spolupráci so statikom Tomášom Bačinským. Predchádzajúce návrhy útulní nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. 

 

Projekt druhej z útulní detailne predstaví víťazný kolektív v zložení - Lukáš Lečko, Ľubomíra Blašková a Tomáš Bačinský:

Lokalita

Navrhovaná útulňa leží 30 km východne od Košíc, v katastrálnom území obce Vyšný Medzev. Nachádza sa na červenej značke, kúsok pred sedlom Jedľovec v smere od vrchu Kloptaň. Nadmorská výška miesta je 850 m.n.m. a obklopuje ho mladý zmiešaný les.

 


Základný opis útulne

Zámerom návrhu je vytvoriť útočisko pri ceste krajinou, poskytnúť miesto pre odpočinok, pre stretnutia známych aj neznámych alebo naopak, miesto kde nájde človek kľud a pokoj od každodenného sveta.

 

Koncept

Návrh má ambíciu poslúžiť návštevníkom pri rôznych príležitostiach a poskytnúť im útočisko. Privíta diaľkových turistov a poskytne im teplo, priestor na prípravu jedla, prenocovanie a regeneráciu. Alebo tiež okoloidúcich, ktorí sa chcú zastaviť a posedieť vonku. Či už ako úkryt pred počasím, alebo len ako zastávka na ďalšej ceste.

Z exteriéru ponúka ochranu pred nepriazňou počasia presah sedlovej strechy. Postranné niky slúžia na oddych a občerstvenie, ale aj ako priestor na prenocovanie na čersvom vzduchu, avšak s komfortom strechy nad hlavou. 

Interiér je vystavaný z rôznych priestorov - zákutí, ktoré návštevníka navádzajú k ich využitiu ale ponúkajú tiež príležitosti pre situačnú improvizáciu a fantáziu. 

 

Funkcia a prevádzka

Objekt je odsadený od terénu, kvôli ochrane pred vlhkom. Sedlová strecha prečnieva na všetky strany, aby chránila fasádu aj prípadných turistov pred neduhami počasia. Po boku útulne je nika, slúžiaca na prespanie, alebo oddych a na druhej strane uzatvárateľný priestor na drevo.

Po vstupe do objektu sa turista ocitne v uzavretom zádverí, kde sa môže oprášiť a odložiť si špinavé a mokré veci. Zádverie je na nižšej úrovni ako hlavná miestnosť útulne a je nevykurované. Slúži aj na to, aby teplo z pobytovej časti útulne neuniklo pri každom otvorení dverí von. 

Po prekonaní schodu a dverí sa návštevník ocitá v jadre útulne, kde si môže pripravovať a konzumovať jedlo a komfortne sa vyspať. 

Po vstupe je na strane umiestnená piecka s pracovnou doskou a oproti vstupu stôl so sedením pri okne. Samotné spanie je organizované v dvoch úrovniach – vyvýšene po stranách, alebo v podkroví. Všetky lôžka sú prístupné rebríkom, ktorý zároveň slúži aj na vešanie oblečenia. Celý interiér vytvára diverzitu zákutí no zároveň nie je striktne delený, návštevník si tak môže slobodne vybrať, kde na noc skloní hlavu.

 

Konštrukcia


Základy útulne tvorí 16 zemných vrutov (v prípade že by podložie bolo príliš kamenisté sa bude zakladať na betónových kvádroch). Na tieto zemné vruty sa uložia 4 rámy z reziva s prierezom 120 mm a následne sa prepoja medzi sebou horizontálnymi prvkami a zavetria diagonálami.

 

Materiál


Nosná konštrukcia je drevená. Výplne medzi konštrukciou tvorí minerálna izolácia. Interiér je obložený preglejkou a exteriér vodotesnou preglejkou delenou drevenými doskami. Strecha útulne je prekrytá vlnitou cemento-vláknitou krytinou. 

Poloha diela

Ing. arch. Lukáš Lečko
Ing. arch. Ľubomíra Blašková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím