Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. máj 2021
0
508

Rozhovor: o útulniach, súťažení a architektúre v horskom prostredí s Patrikom Pajtom

Ako môže vyzerať turistická útulňa na Slovensku?
Rozhovor: o útulniach, súťažení a architektúre v horskom prostredí s Patrikom Pajtom

Súťaž Turistické útulne Hikemates, ktorej cieľom nájsť najlepšie architektonické návrhy pre útulne v blízkosti turistických chodníkov v slovenských horách, sa blíži do finále. Na výzvu v prvom kole reagovalo 101 uchádzačov. Na základe predložených portfólií a motivačný listov vybrala odborná porota trojicu kolektívov, ktoré spracujú architektonické návrhy a projekty útulní pre tri samostatné lokality. Súťaž aj vďaka svojmu formátu a atraktívnemu zadaniu zaznamenala najvyššiu účasť za posledné roky.

Hodnotiace zasadnutie poroty prebehlo prostredníctvom online konferenčného hovoru dňa 28. apríla 2021. V súlade so súťažnými podmienkami vybrala porota 3 účastníkov, ktorí postupujú do druhej etapy súťaže:

  • Ing. arch. Darina Bartková (zástupca), MgA. Vít Šimek, Ing. arch. Martina Kubešová,
  • Ing. arch. Lukáš Lečko (zástupca), Ing. arch. Ľubomíra Blašková
  • Matthias Arnould (zástupca), Robert Provazník, Michaela Vatraľová.

Výsledky prvého kola súťaže nájdete na tomto odkaze.

 

Ako môže vyzerať turistická útulňa na Slovensku? O útulniach, súťažení a architektúre v horskom prostredí sa rozprávali s vedúcim projektu Hikemates a jedným z iniciátorov súťaže Patrikom Pajtom:

AI: Aký je váš vzťah k architektúre?
PP:
I keď momentálne vediem projekt Hikemates, som vyštudovaný statik. V obore som pôsobil pár rokov. Architektúru vnímam ako umenie, ktorým dokážeme spraviť z obyčajnej stavby objekt, ktorý perfektne slúži svojim užívateľom.


AI: Tradície vs. moderna, hi-tech vs. osvedčené remeslo a materiály... Aká bola Vaša prvotná predstava novej útulne v slovenských horách?
PP:
Našou predstavou je od úvodu získať útulňu, ktorej vzhľad bude vychádzať z našej kultúry, histórie a tradícií. Bude prirodzene zapadať do prostredia, v ktorom bude umiestnená. A bude funkčná pre tých, ktorí ju budú využívať - turisti. Práve preto sme sa rozhodli do procesu vtiahnuť architekta. Veríme, že práve kvalitná architektúra prinesie riešenie, ktoré splní naše očakávania,


AI: Prečo ste sa rozhodli zorganizovať architektonickú súťaž? ako prebiehala príprava a formovanie zadania?
PP:
Chceme do projektu zapojiť tých najlepších. Preto sme sa rozhodli vyhlásiť verejnú výzvu na výber architekta, inšpiráciou bola architektnická súťaž. Príprava spočívala vo formulácii zadania a v diskusii hľadania najideálnejšej formy súťaže. S konzultáciami ohľadom organizácie nám pomohol architekt Marián Lucký, ktorý má bohaté skúsenosti s architektonickými súťažami. Marián nám pomohol naformulovať súťažné podmienky, s ktorými sme následne oslovili komoru architektov a súťažné podmienky tak dotiahli do finálnej podoby.


AI: Dali ste prednosť prvotnému výberu účastníkov na základe motivačného listu a predloženého portfólia s realizáciami. Aké vidíte výhody oproti “klasickému” jednokolovému modelu súťaže návrhov?
PP:
Našim cieľom je útulne postaviť a preto potrebujeme kvalitné funkčné návrhy. Chceli sme sa vyhnúť obdržaniu stovky návrhov, z ktorých by nebol ani jeden realizovateľný aj vzhľadom na obmedzenia súvisiace s umiestnením útulní v chránených územiach. Takto sme vybrali 3 špičkové ateliéry, partnerov, s ktorými budeme vedieť vypracovať projekty, ktoré aj zrealizujeme. Vďaka nami zvolenému postupu vieme v ďalšej etape projektu vtiahnuť do procesu odborníkov z národných parkov, ministerstva životného prostredia a relevantné dotknuté strany, ktorých pripomienky budú vedieť architekti v návrhoch zohľadniť.


AI: Prekvapila Vás účasť ? Aké skupiny architektov prejavili najväčší záujem?
PP:
Áno. Čakali sme nižšie desiatky prihlášok ale nie stovku. Prihlásili sa nám rôznorodé skupiny aj jednotlivci. Lokálni architekti aj Slováci žijúci v zahraničí. Čerství absolventi aj komerčné ateliéry. Vysokú účasť pripisujeme umožnením súťažiť aj záujemcom bez autorizácie, stačil diplom o ukončení vysokej školy architektonického zamerania.


AI: Obdržali ste naozaj široké portfólio realizácií slovenských architektov. Ako vnímate ich úroveň?
PP:
Veľmi pozitívne. Počas zasadnutia poroty sme sa zhodli, že by sme nemali problém zveriť zadanie ktorémukoľvek z prvých 20 umiestnených. 


AI: Aký bude ďalší postup? Ako ste špecifikovali zadanie pre trojicu najlepších z prvého kola? Budete v ďalších fázach vzájomne konzultovať prípravu projektov?
PP:
Zadanie je od spustenia výzvy verejne prístupné na našej stránke www.turistickeutulne.sk

Pred jeho odovzdaním víťazným tímom ho však ešte sfinalizujeme - je našim cieľom uzavrieť pre každého uchádzača jednu lokalitu, v ktorej bude útulňa umiestnená, aby mohol architekt pracovať s prostredím.

V ďalšom kroku uzavrieme s vybranými uchádzačmi zmluvy o dielo.

Každý tím bude mať potom mesiac na vypracovanie ideových zámerov. Tie budú následne konzultovať s odborníkmi na našej strane - porota doplnená o vlastníkov / správcov pozemkov, odborníka z MŽP a ďalších. 

Po konzultáciach vypracujú projektové dokumentácie, ktoré zohľadnia pripomienky odborníkov. 


AI: Je už rozhodnuté o lokalite budúcej útulne?
PP:
Lokality sú v štádiu riešenia.


AI: V texte na startlabe uvádzate, že “je podstatné, aby bolo možné návrh s minimálnymi obmenami postaviť kdekoľvek.” Nepotláča táto logická požiadavka čaro “site specific” projektu?

PP: Áno, len toto zadanie bolo vytvorené ešte v dobe, kedy sme nemali k dispozícii konkrétne lokality. Skôr nás zaujímala samotná téma útulni a vzťah verejnosti/architektov k nim. Nechceli sme sa zdržiavať nie príliš jednoduchými a dlhotrvajúcim jednaniami o ich umiestnení, súťažou sme chceli dosiahnuť osvetu. Téma pozitívne zarezonovala verejnosťou a spôsobila záujem aj u orgánov verejnej správy, ktoré sa nám po vypísaní súťaže začali samé ozývať s tipmi na ich umiestnenie.

 

AI: Čím porotu a Vás osobne oslovili víťazné kolektívy? V čom spočíva ich prezentovaná vízia?
PP:
Jednoduchosťou, striedmosťou, pokorou, zručnosťou, prístupom k téme a zdravou mierou sebavedomia. O to viac teší, že ide o mladé kolektívy.

 

AI: Čo očakávate od víťazného návrhu?
PP:
Nehľadali sme víťazný návrh, hľadali sme 3 presvedčivé architektonické tímy, ktoré sa stanú našimi partnermi a spracujú v zastúpení našej turistickej komunity pre verejnosť projekt útulne. Pôvodným zámerom bolo postaviť aspoň jednu útulňu, takto budeme mať v zálohe projekty na ďalšie dve.

Od konkrétnych tímov vyžadujeme profesionalitu, kvalitu, poctivosť, zodpovednosť a kreatívny prístup k dielu. V ich návrhoch očakávame narábanie s kontextom a prírodnými materiálmi, funkčnosť, realizovateľnosť a v neposlednom rade udržateľnosť. Architektom nechávame voľnosť v navrhovaní, nechceme im prikazovať ako a čo majú robiť, veríme v ich talent, zručnosť a motiváciu, ktorú nám pozitívne odprezentovali v prihláške.

Patrik Pajta
Patrik Pajta

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím