Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. január 2024
3
1496

Útulňa Jána Kruteka, Vyšný Medzev

Útočisko na Ceste hrdinov SNP.
Útulňa Jána Kruteka, Vyšný Medzev
Autori: Ing. arch. Andrej Olah, Ing. arch. Filip Marčák, Ing. arch. Matej Kurajda, Ing.arch. Jana Filípková, Ing. arch. Simona FischerováInvestor: Košický samosprávny kraj, Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, obec Vyšný Medzev, turistický klub HikematesPodlažná plocha: 15,7 m2Investičný náklad: 35 000 €Návrh: 2021 - 2022Realizácia: 2022 - 2022Adresa: 48.7545, 20.8430 , Vyšný Medzev, SlovenskoPublikované: 6. január 2024

Vzrastajúca popularita diaľkových prechodov Cesty hrdinov SNP, ktorá sa vedie od Duklianskeho priesmyku až na Devín, prispela v posledných rokoch k revitalizácii siete útulní. Okrem rekonštrukcie starších objektov pribudli pozdĺž  najdlhšej turistickej magistrály na Slovensku aj nové objekty (viď. súvisiace články v závere textu). Patrí medzi ne aj realizácia bratislavského ateliéru GRAU vo Volovských vrchoch, s jasne rozpoznateľnou siluetou tmavej drevenej fasády. Nový objekt vznikol vďaka spolupráci Košického samosprávneho kraja, krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, obce Vyšný Medzev a turistického klubu Hikemates. 

 

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Lokalita
Útulňa leží 30 km východne od Košíc, v katastrálnom území obce Vyšný Medzev. Nachádza sa na červenej značke, kúsok pred sedlom Jedľovec, v smere od vrchu Kloptaň. Nadmorská výška miesta je 850 m.n.m. a obklopuje ho mladý prevažne listnatý les. Objekt slúži ako útočisko pre turistov, ktorí sa rozhodnú absolvovať cestu SNP, alebo len ako miesto stretnutia nadšencov celoročnej turistiky v tejto oblasti.

Koncept
Pri navrhovaní útulne sme nehľadali nový priestorový koncept. Zvolili sme skôr zaužívaný, jednoduchý a praktický model. Funkčne je interiér chaty navrhnutý čo najutilitárnejšie. S oprostením od zbytočných prvkov, tak aby poskytoval optimálny komfort daný svojmu účelu.
Hmota objektu má jednoduchý tvar s pultovou strechou. Navrhli sme ju vo výraznom spáde, čím útulňu akcentujeme a vytvárame ľahko zapamätateľnú formu.

Prevádzka
Objekt je kvôli ochrane pred vlhkom odsadený od terénu. Pultová strecha presahuje nad vstup a spolu s bočnými fasádami vytvára závetrie. Pragmatický pôdorys vychádza z funkčných požiadaviek na využívanie útulne. Spanie na pričniach využíva celú šírku priestoru, pričom Tretia pričňa našla miesto pod štítom strechy. Oproti sa nachádza sedenie určené na konzumáciu jedla a malá piecka. Priznaná nosná konštrukcia v interiéri nám ponúka možnosť kdekoľvek vložiť policu a vytvoriť miesto na odkladanie potravín a súčastí útulne.

Konštrukcia
Primárnu kostru tvorí šesť rámov zo zdvojených smrekových lát s prierezom 140 x 50 mm. Rámová konštrukcia je zaklopená a stužená z vnútornej strany morenou borovicovou preglejkou hrúbky 18 mm. Nasleduje horizontálny rošt zo smrekových hranolov s rozmermi 100x60 mm, vyplnený tepelnou izoláciou hrúbky 100 mm. Celú izolačnú vrstvu prekrýva paropriepustná fólia. Podobu útulne zo strany exteriéru charakterizuje prevetrávaná drevená fasáda zo smrekovcových dosák s prierezom 140 x 20 mm. Laty sú kotvené na rošt z hranolov hrúbky 40 mm. Drevo je ošetrené olejovým moridlom tmavej farby.

Konštrukciu strechy nesú smrekové hranoly s rozmerom 140 x 50 mm. Priestor medzi horným a dolným záklopom z borovicovej preglejky hrúbky 18 mm vypĺňa tepelná izolácia hrúbky 140 mm. Na streche je aplikovaná poistná hydroizolačná fólia a následne rošt pre pozinkovaný plech s vlnitým profilom. Základy tvoria cestné panely s rozmerom 3000 x 1000 x 220 mm, osadené na znivelizovanom podklade, na ktoré nadväzujú priečne roznášacie hranoly s prierezom 140x160 mm. Tie sú kotvené cez pätky 140 x 125 x 120 mm prostredníctvom závitovej tyče M12, uchytenej do panelu cez chemickú kotvu.

Materiály
Celá stavba je drevená, konštrukciu tvoria masívne laty a trámy. Interiér je obložený morenou a lakovanou preglejkou. V exteriéri nájdeme smrekové dosky morené na čierno.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Rezoperspektíva
RezoperspektívaAutor: GRAU
Konštrukčná schéma - rámové prvky
Konštrukčná schéma - rámové prvkyAutor: GRAU
Konštrukčná schéma - axonometria
Konštrukčná schéma - axonometriaAutor: GRAU
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Autor: GRAU 
Fotografie: Matej Hakár

Poloha diela

Ing. arch. Andrej Olah
Ing. arch. Filip Marčák
Ing. arch. Matej Kurajda
Ing.arch. Jana Filípková
Ing. arch. Simona Fischerová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím