Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. júl 2020
0
3139

Korzo Zálesie

Revitalizácia nábrežia Malého Dunaja pre voľnočasové aktivity
Korzo Zálesie
Autori: Ing. arch. Ing. Peter Derevenec, Ing. Vojtech Krumpolec, Ing. arch. Juraj Krumpolec, Ing. arch. Vladimír Vodný, Ing. arch. Kristína Košťálová, Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová)Investor: Obec ZálesiePlocha pozemku: 0,4359 haInvestičný náklad: 284 000,-€Návrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Záhumenná 296/8, Zálesie, SlovenskoPublikované: 18. júl 2020

Pozorovanie prírody je veľmi perspektívnou oblasťou ekoturizmu. Budovanie lokalít miestneho významu, bez všadeprítomnej rušivej komercie, umožňuje návštevníkom zmysluplné trávenie voľného času. Korzo v Zálesí, ktoré nadviazalo na proces revitalizácie zanedbaného brehu Malého Dunaja, využíva potenciál vodného toku v blízkosti menšieho sídla. Koncept ateliéru AŽ Projekt rozširuje prevádzky na brehu o zážitkovú prechádzku nad vodnou hladinou.

Viac povedia autori:

Príbeh znovuobjavenia rieky Malý Dunaj v Zálesí. Viacročný projekt po etapách postupne pretvára zanedbané nábrežie rieky na živú dedinskú promenádu. Priestor umožňujúci prechádzky v prírode, objavovanie fauny a flóry, oddych vodákov, turistov, cykloturistov aj domácich obyvateľov. Bývalé smetisko na brehu rieky vystriedala oddychová plocha s malou rozhľadňou, dreveným mólom na vyloďovanie a korzovanie a prístreškami na piknik. Pribudol prírodný amfiteáter pre malé kultúrne aktivity s výhľadom na vodu a prvá etapa vstupného objektu - informačného a kultúrneho centra s občerstvením. Všetko časom splynie s prírodou naokolo. Každý kubík použitého dreva bude nahradený zasadeným stromom.

Mólo a terénne úpravy

Terénne úpravy spočívali v úprave dna na terase Malého Dunaja. Bolo potrebné vyzdvihnutie, preprava a skládkovanie nánosov z priľahlej zátoky a trasovanie móla.

Oporu móla na oboch koncoch tvoria masívne základy z betónových prefabrikovaných blokov osadených do nezámrznej hĺbky. K takto vytvorenej opore je dobudovaný rampový násyp s mlatovým povrchom. Samotná konštrukcia móla z masívnych drevených prvkov je kotvená na koloch, zahĺbených do dna vodného toku. 

Vstupný objekt (wc, hygienické zázemie, sklad) 

Vstupná časť, vrátane dočasného vstupného objektu, slúži ako zázemie pre návštevníkov (informácie, hygienické zázemie, občerstvenie). Návštevnícke centrum je situované v dotyku s malým amfiteátrom má funkciu vstupnej brány do areálu. Dočasná, jednopodlažná stavba s plochou strechou má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 12,0 x 6,0 m. Objekt je položený na železobetónových pätkách. 

Plocha pre kultúrne podujatia - prírodný amfiteáter

Amfiteáter tvorí schodisko z masívnych drevených hranolov, ktoré voľne klesajú na úroveň budúceho prírodného detského ihriska v úrovni nábrežia.

Malé prístrešky

Jednoduchá priestorová drevená rámová konštrukcia vytvára priestor pre posedenie s priamym výhľadom na hladinu rieky.

Pôdorysy
PôdorysyAutor: AŽ Projekt
Rezy
RezyAutor: AŽ Projekt
Veľký prístrešok - pohľady
Veľký prístrešok - pohľadyAutor: AŽ Projekt
Veľký prístrešok - Detaily
Veľký prístrešok - DetailyAutor: AŽ Projekt

Podklady: AŽ Projekt
Foto: Juraj Krumpolec a Michal Zajaček

Poloha diela

Ing. arch. Ing. Peter Derevenec
Ing. Vojtech Krumpolec
Ing. arch. Juraj Krumpolec
Ing. arch. Vladimír Vodný
Ing. arch. Kristína Košťálová
Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová)

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím