Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. september 2022
0
2328

Stanica cestného turistického vláčika, Zemplínske Hámre

Zastávka a východisko pre objavovanie krajiny Vihorlatských vrchov...
Stanica cestného turistického vláčika, Zemplínske Hámre
Autori: Ing. arch. Martin ŠtofiraInvestor: Obec Zemplínske HámrePlocha pozemku: 4963 m²Zastavaná plocha: 169,02 m²Podlažná plocha: 130,62 m²Obostavaný objem: 569,30 m³Návrh: 2016 - 2019Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Ulica Jozefa Rholla , Zemplínske Hámre, SlovenskoPublikované: 16. september 2022

Stanica cestného turistického vláčika v Zemplínskych Hámroch tvorí súčasť projektu “Karpatské koľajky - po stopách úzkokoľajových železníc v Karpatoch”, podporeného z prostriedkov programu Interreg V-A Poľsko-Slovensko.  Výletná trasa vedie od zastávky úzkorozchodnej železničky Majdan cez Balnicu (jazda vláčikom), pokračuje pozdĺž trasy úzkorozchodnej železničky Osadné-Udava (pešo alebo na bicykli) a ďalej autobusom do Zemplínskych Hámrov, kde na návštevníkov čaká atrakcia v podobe železničky na kolesách, ktorá ponúka výlet po historickej trase úzkorozchodnej železničky Snina -Vihorlat. 

Prejazdná stanica cestného turistického vláčika bude slúžiť ako nástupný a výstupný priestor pre návštevníkov na novovybudovanej trati lesom Vihorlatských vrchov. V nočných hodinách a v zimných mesiacoch bude zároveň fungovať ako depo motorového vláčika. Hlavný objekt stanice dopĺňa kruhové sedenie, ktoré bude slúžiť nielen ako exteriérová čakáreň, ale tiež ako priestor pre rôzne turistické a vzdelávacie skupiny.

Foto: Martin Štofira
Foto: Martin Štofira

Parcela na južnom okraji obce je výškovo delená na dve úrovne. Spodná terasa bude slúžiť ako odstavná plocha s objektom turistického informačného centra. Na hornú terasu sa zo severnej strany napája turisticko-hospodárska lesná nespevnená cesta, po ktorej bude cestný turistický vláčik premávať. 

Situácia
SituáciaAutor: Martin Štofira

Pôdorysný tvar stanice kopíruje zakrivenie trasy turistického vláčika, ktorá objektom prechádza. Presah pultovej strechy smeruje k hlavnému prístupovému bodu a pohľadom budúcich návštevníkov a turistov. Pätica otváravých dvojkrídlových dverí vytvára v otvorenej polohe vertikálne lamely a indikuje otvorené nástupisko. Hladká oblúková stena, ktorú formujú zatvorené krídla, naopak symbolizuje stanicu mimo prevádzky a vláčik  odparkovaný v objekte. Posuvné dvere na oboch kratších fasádach umožňujú prejazd objektom. Architektonické riešenie dotvára drevená konštrukcia a obklad objektu.

Dispozične je objekt riešený ako dvojtrakt. Cestný vláčik prechádza vonkajším prekrytým okruhom stavby, pričom návštevníci vstupujú do objektu vnútorným okruhom. Z otvorenej terasy a nástupnej plochy je prístupné hygienické zázemie a príručný sklad. Väčší skladový priestor je prístupný z exteriéru.

Pôdorys
PôdorysAutor: Martin Štofira
Výkres krovu - drevená nosná konštrukcia
Výkres krovu - drevená nosná konštrukciaAutor: Martin Štofira
Objekty kruhového sedenia a schodiska
Objekty kruhového sedenia a schodiskaAutor: Martin Štofira
Rez
RezAutor: Martin Štofira

Vertikálne kladený obklad fasády, plynulo pokračuje aj na krídlach otváravých a posuvných dverí. Finálnu vrstvu strechy tvorí ľahká plechová krytina. Uzavreté skladové a hygienické priestory sú obložené keramickým obkladom a keramickou dlažbou.

Pohľady
PohľadyAutor: Martin Štofira
Pohľady
PohľadyAutor: Martin Štofira
Foto: Martin Štofira
Foto: Martin Štofira
Foto: Martin Štofira
Foto: Martin Štofira

Podklady: Martin Štofira / Štofira architekti

Poloha diela

Ing. arch. Martin Štofira
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím