Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Dnes
Zajtra
Čoskoro

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. november 2020
2
718

Električkové depo, Brno - Pisárky

Cedník proti hluku.
Električkové depo, Brno - Pisárky
Autori: Ing. arch. David Kudla, Ing. Tomáš Fries, Ing. arch. Filip MalýInvestor: Dopravní podnik města BrnaPlocha pozemku: 6 650 m²Zastavaná plocha: 1 612 m²Investičný náklad: 15,65 mil. ENávrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2020Adresa: Hlinky 64/151, Brno, Česká republikaPublikované: 22. marec 2021

Nová hala pre údržbu električiek v brnianskej časti Pisárky. Realizácia ateliéru DKACHITEKTI vybočuje zo štandardu, ktorý si predstavíme pod pojmami hala alebo depo. Výrazná prelamovaná fasáda minimalizuje šírenie hluku do verejného priestoru, veľkoformátové zasklenie umožňuje nahliadnuť do “zákulisia” dopravného podniku. Šesťmetrové príjazdové vráta sú elegantnou súčasťou obvodového plášťa. 

Stavba Dopravného podniku zastrešuje dva kanály pre dennú kontrolu podvozkov električiek, plošiny pre kontrolu ramien na streche súprav a zázemie pre očistu interiéru. Stavba s dĺžkou Špilberku sa stala novou priestorovou dominantou alejovej ulice Hlinky. "Přestože jde o utilitární provozní objekt pro očistu a ošetření vozů tramvají před jejich odstavením do následujícího dne,  jde o významné architektonické téma. Stavba vytváří 117 metrů dlouhou fasádu a silně tak ovlivňuje tvář brněnského dopravního podniku ve veřejném prostoru," vysvetľuje architekt Kudla.

Koncept

Lineárna stavba tvorí protihlukovú bariéru od električkových súprav, prechádzajúcich po susednej trati. Plná fasáda je otvorená len na jednom mieste. Zasklenie s rozmermi 23,6 x 5,6 m, zložené z 24 bodovo kotvených polí prerušuje prelamovanú fasádu z hliníkových kaziet a otvára priehľad do koncovej časti depa. Tu finišuje pracovný proces, ktorého výsledkom je zoservisovaná  a očistená električka. “Protože údržba vozů probíhá do pozdních nočních hodin, toto okno vypráví příběh o tom, že zatímco ostatní již skončili svůj pracovní den, tady se stále pracuje, aby bylo vše připraveno pro zítřek,” vysvetľujú autori.

Situácia
Situácia
Schéma - Koncept
Schéma - Koncept

Dispozícia

Otvorený priestor je prispôsobený prevádzkovým nárokom na údržbu rozmerných strojov. Koľaje sa v hale rozvetvujú na dve stanovištia určené pre očistu a údržbu vozidiel. Kontrastný červený box pri výjazde z haly (v mieste zasklenia) integruje zázemie pre zamestnancov a riadiace centrum, ktoré organizuje príjazd vozidiel do haly, technologický proces a odstavenie vozidiel na koľajisku.

Pôdorys, rezy a pohľady
Pôdorys, rezy a pohľady

Perforovaná fasáda

Požiadavka na minimalizáciu šírenia hluku do verejného priestoru sa stala základom architektonického stvárnenia výraznej prelamovanej fasády. Perforované hliníkové panely ukrývajú vrstvu akustickej izolácie. “Profilace kazet má tvar jehlanu o čtyřech stěnách, a umožňuje tak tříštění hluku i díky perforaci hliníkového plechu. V realizační dokumentaci se dlouho vyvíjel detail styku čtyř kazet v úžlabí a osmi kazet ve vrcholu prolamované fasády. Každá z kazet je přitom natočena v jiném směru. Tato drobnost způsobila množství konstrukčních problémů. Důležité bylo hlavně hledisko realizovatelnosti a snadnosti montáže, aby bylo dodrženo stejné natočení a poloha kazet v rámci celé fasády. V konečném řešení byl použit princip kolmých čepů s kruhovými kotevními deskami,” vysvetľujú autori. V nočných hodinách je súčasťou výrazu projektu osvetlenie fasády, ktoré môže fungovať vo viacerých režimoch, vrátane variantov pre významné príležitosti.

Schéma - akustika
Schéma - akustika
Axonometria - skladba fasády
Axonometria - skladba fasády

Vjazdový a výjazdový portál

Zapustené portály v čelách objektu vytvárajú kryté predpolie stavby. Škárorez červeného hliníkového obkladu elegantne nadväzuje na segmenty atypických skladacích motorických brán, vyvinutých špeciálne pre túto realizáciu. Príjazdové vráta majú rozmer 5,2 x 5,8 m, výjazdové 5,8 x 5,8 m.

Skica - interiér
Skica - interiér
Skica - priestorová schéma
Skica - priestorová schéma
Fotografia zo stavby
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia

Podklady: DKARCHITEKTI

Poloha diela

Ing. arch. David Kudla
Ing. Tomáš Fries
Ing. arch. Filip Malý
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím