Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. august 2017
0
926

Terminál Gagarin v Telči

Malá dopravná stavba. Zaujímavý výsledok. Dialóg tvorivého tímu nielen s miestom a zadaním, ale aj so zaujímavým výtvarným odkazom.
Terminál Gagarin v Telči
Autori: Ing. arch. Jiří Ondráček, Ing. arch. Lukáš Komín, Jaroslav SvobodaSpolupráca: Ing. Zdeněk TesařInvestor: mesto TelčNávrh: 2012 - 2013Realizácia: 2014 - 2014Adresa: Hradecká 235, Telč, Česká republikaPublikované: 7. august 2017

Krytý prístrešok ponúka cestujúcim nielen ochranu pred nepohodou, ale stal sa aj kultúrnym fenoménom. Dielo získalo nomináciu v tohtoročnej Českej cene za architektúru.

Autobusový uzol, dnes už miestnymi nazývaný Gagarin, vznikol na nevyužívanej ploche medzi základnou školou a gymnáziom Otokara Březinu. V minulosti autobusy zastavovali na oboch stranách hlavnej komunikácie na ulici Hradecká (predtým Gagarinova), čo v dopravnej špičke pravidelne spomaľovalo dopravu. V súčinnosti s mestom architekti zvolili riešenie odkláňajúce autobusy do bezpečného, ​​prevádzkovo pokojného priestoru. Pôvodná zanedbaná zastávka bola nahradená novým otvoreným prístreškom, ktorí plní nielen svoju základnú funkciu pre dochádzajúcich študentov a žiakov, ale stal sa aj miestom stretávania miestnych obyvateľov a návštevníkov mesta.

Foto: Jaroslav Svoboda
Situácia
SituáciaAutor: ARCHOO

Výrazným architektonickým prvkom je umiestnenie bronzovej plastiky zhotovenej na počesť Jurija Alexejeviča Gagarina. Guľová skulptúra vznikla v roku 1977. Autormi sú akademický sochár - miestny rodák Rastislav Magni a brnenský výtvarník Arnošt Chalupa. Dielo, stojace od roku 1981 na neďalekej zarastenej ploche našlo dôstojnejšie miesto v kruhovom otvore krajného betónového piliera.

Foto: Jaroslav Svoboda

Nosnými prvkami stavby sú drevené lepené profily, ktoré spolu s fasádnymi doskami tvoria jednotlivé zvislé panely. Strechu so sklonom 15° tvoria krížom lepené drevené panely, ktoré sú so zvislými prvkami spojené oceľovými styčníkmi. Konštrukcie sú od zariadenia stavby odlíšené farebne. Biele plochy obvodových nosných prvkov sú doplnené tmavým náterom terasovej podlahy a sedenia.

Pôdorys
PôdorysAutor: ARCHOO
Rezy
RezyAutor: ARCHOO

Ochranu proti poveternostným vplyvom zaisťuje trojica tvrdených skiel a bočná stena z drevených profilov. Stena je opláštená pohľadovým rezivom. V obklade sú integrované osvetlené analógové hodiny -  jeden z praktických prvkov pre cestujúcich. Tými ďalšími sú stojany na bicykle, až pre 12 cestujúcich cyklistov. Do vyfrézovaných otvorov v stropných doskách sú osadené LED svetelné pásy. 

Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Plastika na pôvodnom mieste
Plastika na pôvodnom miesteFoto: archív autorov

Krátka genéza plastiky "Gagarin":

Autori (Rostislav Magni a Arnošt Chalupa) ju vytvorili v roku 1977. Bola vyrobená s osobným nasadením "na kolene" v nádeji, že pretrvá turbulentnú dobu. O zložitom období svedčí aj 36 rokov starý odkaz R. Magniho, ktorý sa v roku 1969 dostal na zoznam nežiadúcich autorov. V nasledujúcom "normalizačnom" období mal problémy s prezentáciou svojich prác. Písomný odkaz nájdený vo fľaši priamo vo vnútri plastiky (pri jej premiestňovaní na nové miesto) potvrdzuje, že hotové dielo ležalo štyri roky v ateliéri. V roku 20. výročia prvého vesmírneho letu bolo napokon 26. marca 1981 zmontované a inštalované v pilóne pred základnou školu.

Pripájame sa k dochovanému želaniu tvorcov plastiky, ktoré bolo nájdené vo vnútri: „Zhotoveno v naději, že dílo přetrvá alespoň desítku let neklidného času.“

Žiaľ jeden z autorov sa dnešného umiestnenia plastiky nedožil. Zomrel 18. augusta 1994 v Žďáre nad Sázavou.

Odkaz tvorcov plastiky
Odkaz tvorcov plastikyZdroj: archív ARCHOO

Podklady: ARCHOO, Telčské listy 

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Ondráček
Ing. arch. Lukáš Komín
Jaroslav Svoboda

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím