Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. február 2020
0
1303

Materská škola Sedlejov (ČR)

Malá dedinská škôlka.
Materská škola Sedlejov (ČR)
Autori: Ing. arch. Jiří Ondráček, Ing. Jaroslav SvobodaNávrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Sedlejov 96, Sedlejov , Česká republikaPublikované: 23. február 2020

V škôlkach trávia deti až polovicu svojho bdelého času. Aj preto je prostredie, ktoré ich obklopuje v prvých rokoch života kľúčové. Kvalita vnútorného prostredia ovplyvňuje schopnosť detí učiť sa, vplýva na viaceré zdravotné aspekty. Realizácia v obci Sedlejov príkladne pracuje s denným svetlom. Vysoký podiel horného osvetlenia, spolu s možnosťou jeho regulácie v súvislosti s rôznymi aktivitami je zásadný, pretože zrak detí sa ešte len vyvíja. Autori drobnej lokálnej stavby sa sústredili nielen na jej estetickú stránku, ale aj dôležité technické aspekty.

Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda

Súkromná materská škola, postavená v pasívnom štandarde, stojí na okraji centrálnej zóny obce, neďaleko severozápadného okraja rybníka. Jednopodlažný objekt je vyvýšený na úroveň záhrady, zastrešený vstup je orientovaný k príjazdovej komunikácii.

Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda

“Dispozícia je členená na tri časti. Prvá časť od vstupu má prevádzkový charakter so zázemím pre zamestnancov, druhá časť je vyhradená výdaju jedál, šatniam a sociálnemu zázemiu pre deti a tretia je samotnou herňou pre deti. Spoločným výtvarným prvkom priestorov sú viditeľné rámy konštrukcie zastrešenia ako skeletu - kostry stavovca, s horným prisvetlením pásom strešných okien,” vysvetľujú autori. 

Situácia
SituáciaAutor: ARCHOO
Pôdorys
PôdorysAutor: ARCHOO

Z herne a jedálne sa deti cez posuvné zasklenie dostanú na krytú drevenú terasu a ďalej do záhrady. Pre výhľad na rínok, rybník a na prichádzajúceho rodiča je v herni umiestnené rozmerné fixné zasklenie, siahajúce až po podlahu. Svetlo vchádzajúce do interiéru je možné regulovať prostredníctvom žalúzií. Použité materiály - biele murivo, drevené podbitie, alebo režná keramická škridla boli zvolené vzhľadom na okolitý kontext. 

Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda

Konštrukčné a technické riešenie

Hlavnú konštrukciu tvoria železobetónové rámy, ktoré nesú železobetónový strop. Voľné segmenty vypĺňa murivo z vápenopieskových tehál. Ako zdroj tepla pre podlahové vykurovanie slúži tepelné čerpadlo typu zem-voda, zemný kolektor je umiestnený pod plochou záhrady. Vetranie zabezpečuje vzduchotechnická jednotka s rekuperáciou. Vonkajšie akumulačné nádrže sú využívané na zavlažovanie záhrady. Strešné okná a rozmerné francúzske okná, smerujúce na terasu, dodala firma Velux.

Realizácia získala v roku 2019, v rámci Českej ceny za architektúru, cenu spoločnosti Velux za prácu s denným svetlom.

405
Youtube

Podklady: ARCHOO

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Ondráček
Ing. Jaroslav Svoboda
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím