Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. február 2020
0
1008

Materská škola Sedlejov (ČR)

Malá dedinská škôlka.
Materská škola Sedlejov (ČR)
Autori: Ing. arch. Jiří Ondráček, Ing. Jaroslav SvobodaNávrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Sedlejov 96, Sedlejov , Česká republikaPublikované: 23. február 2020

V škôlkach trávia deti až polovicu svojho bdelého času. Aj preto je prostredie, ktoré ich obklopuje v prvých rokoch života kľúčové. Kvalita vnútorného prostredia ovplyvňuje schopnosť detí učiť sa, vplýva na viaceré zdravotné aspekty. Realizácia v obci Sedlejov príkladne pracuje s denným svetlom. Vysoký podiel horného osvetlenia, spolu s možnosťou jeho regulácie v súvislosti s rôznymi aktivitami je zásadný, pretože zrak detí sa ešte len vyvíja. Autori drobnej lokálnej stavby sa sústredili nielen na jej estetickú stránku, ale aj dôležité technické aspekty.

Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda

Súkromná materská škola, postavená v pasívnom štandarde, stojí na okraji centrálnej zóny obce, neďaleko severozápadného okraja rybníka. Jednopodlažný objekt je vyvýšený na úroveň záhrady, zastrešený vstup je orientovaný k príjazdovej komunikácii.

Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda

“Dispozícia je členená na tri časti. Prvá časť od vstupu má prevádzkový charakter so zázemím pre zamestnancov, druhá časť je vyhradená výdaju jedál, šatniam a sociálnemu zázemiu pre deti a tretia je samotnou herňou pre deti. Spoločným výtvarným prvkom priestorov sú viditeľné rámy konštrukcie zastrešenia ako skeletu - kostry stavovca, s horným prisvetlením pásom strešných okien,” vysvetľujú autori. 

Situácia
SituáciaAutor: ARCHOO
Pôdorys
PôdorysAutor: ARCHOO

Z herne a jedálne sa deti cez posuvné zasklenie dostanú na krytú drevenú terasu a ďalej do záhrady. Pre výhľad na rínok, rybník a na prichádzajúceho rodiča je v herni umiestnené rozmerné fixné zasklenie, siahajúce až po podlahu. Svetlo vchádzajúce do interiéru je možné regulovať prostredníctvom žalúzií. Použité materiály - biele murivo, drevené podbitie, alebo režná keramická škridla boli zvolené vzhľadom na okolitý kontext. 

Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda
Foto: Jaroslav Svoboda

Konštrukčné a technické riešenie

Hlavnú konštrukciu tvoria železobetónové rámy, ktoré nesú železobetónový strop. Voľné segmenty vypĺňa murivo z vápenopieskových tehál. Ako zdroj tepla pre podlahové vykurovanie slúži tepelné čerpadlo typu zem-voda, zemný kolektor je umiestnený pod plochou záhrady. Vetranie zabezpečuje vzduchotechnická jednotka s rekuperáciou. Vonkajšie akumulačné nádrže sú využívané na zavlažovanie záhrady. Strešné okná a rozmerné francúzske okná, smerujúce na terasu, dodala firma Velux.

Realizácia získala v roku 2019, v rámci Českej ceny za architektúru, cenu spoločnosti Velux za prácu s denným svetlom.

333
Youtube

Podklady: ARCHOO

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Ondráček
Ing. Jaroslav Svoboda
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím