Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. august 2017
0
654

Študentský klub Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach

Centrum na podporu študentov so špeciálnymi potrebami a študentský klub sa stal obľúbeným miestom v areáli univerzity. Otvorená a bezbariérová budova je rozdelená na dve samostatné časti spojené atypickou strechou organického tvaru. Vďaka nej je kryté vonkajšie posedenie s terasou a výhľadom na zeleň.
Študentský klub Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach
Autori: Ing. arch. Jan Dvořák, Ing. arch. Michaela DvořákováSpolupráca: Ing. Dušek VojtěchInvestor: Juhočeská univerzitaZastavaná plocha: 895 m²Podlažná plocha: 436 m²Obostavaný objem: 3907 m³Návrh: 2014 - 2015Realizácia: 2015 - 2016Adresa: Studentská 1824/29, České Budějovice, Česká republikaPublikované: 19. august 2017

Dielo bolo nomiované v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.

Prírodný charakter lokality s otvoreným priestorom centrálnej časti kampusu Juhočeskej univerzity ovplyvnil architektonický návrh objektu.

Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr

Klub je situovaný v prednej časti parku vo väzbe na ulicu Studentská. Solitérny bezbariérový pavilón je vsadený do parku bez rozsiahlych exteriérových úprav. Stavebné objemy sú rozdelené do 2 prevádzkovo oddelených častí (študentský klub a kancelárie), ktoré spoločne zjednocuje horizontálna strecha organického tvaru. Táto forma nie je samoúčelná. Reaguje na funkciu objektu - poskytuje prístrešie pre odpočinok študentov a verejnosti pod priechodnými zastrešenými priestormi.

Situácia
SituáciaAutor: Dvořák architekti

Charakteristickým znakom architektúry klubu je transparentnosť a priestupnosť. Vstupná rampa do objektu smeruje  z ulice  do vstupnej pasáže. Symbolizuje bránu medzi verejnou časťou kampusu a rekreačnou zelenou plochou. Otvorenosť študentského klubu je podporená konceptom posuvných presklených stien. Interiér možno prepojiť s terasou kaviarne a vonkajším priestorom.

Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr

Vstupy do objektov kancelárií a klubu sú oddelené. Kancelárie sú orientované oknami na západnú a severnú stranu, tak aby nedochádzalo ku kríženiu prevádzok a vzájomnému rušeniu. Klub využíva orientáciu a možnosť otvorenia kaviarne. Vonkajšie posedenie je orientované na severovýchod do voľnej zelenej plochy v susedstve študentských internátov. Pred vstupom do objektu je navrhnutá betónová plocha pre parkovanie 5 áut.

Pôdorys
PôdorysAutor: Dvořák architekti

Prízemný nepodpivničený objekt pozostáva z dvoch samostatných častí jednoduchého obdĺžnikového pôdorysu, vzájomne otočených o 90°. Strešná doska je vykonzolovaná cez objekty a podopretá vnútornými a vonkajšími oceľovými stĺpmi a stenami vlastných objektov. Železobetónová monolitická konštrukcia má hrúbku 220 mm. Obvodové nosné murivo tvoria keramicé tvárnice hrúbky 500mm.

Pohľady a rezy
Pohľady a rezyAutor: Dvořák architekti
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr
Foto: Jan Mahr

Podklady: Ateliér Dvořák architekti

Poloha diela

Ing. arch. Jan Dvořák
Ing. arch. Michaela Dvořáková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím