Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. jún 2017
0
5376

Rodinný dom Jeřábová

Jednoduché, rozumné, premyslené. Rafinovanosť v elementárnych hmotách. Priznaná materialita. Puristicky čisté a zároveň aj skoro tradičné. Útulné, prijateľné pravdepodobne aj pre konzervatívnejších vnímateľov.
Rodinný dom Jeřábová
Autori: Ing. arch. Lukáš Bílek, Ing. arch. Jana KrákorováNávrh: 2013 - 2014Realizácia: 2014 - 2015Adresa: Jeřábová , Říčany, Česká republikaPublikované: 15. júl 2017

Dom stojí v obci Říčany, 25 kilometrov východne od Prahy. Pozemok sa nachádza v novovznikajúcej časti sídla, kde v súčastnosti prebieha výstavba rodinných domov. Rovinatá parcela je orientovaná v smere západ-východ.

Foto: Filip Šlapal
Situácia
SituáciaAutor: ABM architekti

Rodinný dom Jeřábová zodpovedá charakteru rodinného bývania, ktoré je pre túto oblasť typické. Dom je orientovaný "štítom" k ulici, do dvora sa otvára rozmerným zasklením. Obdĺžnikový pôdorys dvojpodlažnej obytnej časti, ktorá je orientovaná kolmo na ulicu, je rozšírený o garáž a sklad. Vzniká tak dom s pôdorysným tvarom “L”. Technická časť domu funguje ako bariéra od ulice a vymedzuje priestor záhrady. Čisto ukončená hrana plochej strechy necháva vyniknúť jednoduchým geometrickým hmotám domu.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Dom je koncipovaný s maximálnym dôrazom na využitie vnútorného priestoru. Dispozícia je riešená ako 5 + kk. Na prízemí sa nachádza denná časť domu. Vstupuje sa zo zádveria, ktoré je situované medzi technickým traktom a obytnou časťou domu. Chodba s odkladacími priestormi a hygienickým zázemím oddeľuje hlavný obytný priestor od hosťovskej izby a komory. Jedáleň a obývacia izba tvoria spolu otvorený spoločenský priestor s prístupom na drevenú terasu.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: ABM architekti

Na poschodí je situovaná nočná časť domu, kde sa nachádza rozmerná rodičovská spálňa s vlastným hygienickým zázemím, tri detské izby, kúpeľňa a samostatné WC.

Pôdrys poschodia
Pôdrys poschodiaAutor: ABM architekti
Rez
RezAutor: ABM architekti
Pohľad juhozápadný
Pohľad juhozápadný
Pohľad juhovýchodný
Pohľad juhovýchodnýAutor: ABM architekti
Pohľad severozápadný
Pohľad severozápadnýAutor: ABM architekti
Pohľad sverovýchodný
Pohľad sverovýchodnýAutor: ABM architekti

Pri pohľade z ulice môžeme vnímať linku betónového oplotenia, ktoré dôsledne integruje priestor pre odpadky a poštovú schránku. Pevné betónové časti striedajú tmavé otváravé segmenty. Drevom obložená fasáda domu je členená dôsledne komponovanými stavebnými otvormi. Aj v tomto prípade bol použitý tmavý antracitový odťieň okenných rámov, ktorý podporuje tektoniku riešenia.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Konštrukcia domu je tradičná. Nosné steny sú murované z pálených tehál, fasáda je obložená smrekovými hranolmi. Konštrukcia strechy - drevený trámový strop je jasne viditeľný v interiéri na poschodí. Na prízemí bola zas v pohľade ponechaná betónová stropná doska. Materiály použité v interiéri zodpovedajú vonkajšej podobe domu. Funguje tu klasická schéma - drevené podlahy, biely vstavaný nábytok a v časti interiéru betónové stropy. Oceňujeme precízny detail, kedy steny a zariadenie pôsobia takmer ako kompozícia jednoliatych farebných ploch.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Podklady: ABM architekti

Poloha diela

Ing. arch. Lukáš Bílek
Ing. arch. Jana Krákorová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím