Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. október 2017
0
2959

Rodinný dom v Komíne, Brno

Takto "normálne" by sa mohlo častejšie stavať aj na Slovensku. Rozumné uchopenie bohatej tradície "moderných rodinných domov", tak rozšírených (rôzne podareným spôsobom) v našich dedinách a predmestiach. Rafinovanosť v jednoduchosti.
Rodinný dom v Komíne, Brno
Ateliér: KAMKAB!NETAutori: Ing. arch. Radim Horák, Ing. arch. Hana HorákováSpolupráca: Ing. arch. Michaela Tománková, Ing. Petr Aujezdský, Ing. Eva Wagnerová (záhradné úpravy), Lukáš Fila (technický dozor)Návrh: 2013 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Palcary , Brno, Česká republikaPublikované: 20. december 2017

Novostavba rodinného domu sa nachádza v Brne, v mestskej časti Komín. Malý pozemok je mierne svahovitý, so severo-južnou orientáciou. Prístup je z juhu, smerom do záhrady terén mierne stúpa. Dvojpodlažný dom využíva stúpajúci terén, do ktorého je čiastočne zapustený. Zárez v teréne vytvára pohľadovú bariéru pre vonkajšie sedenie.

Foto: Lukáš Němeček
Situácia
SituáciaAutor: Kamkabinet
Foto: Lukáš Němeček

Na zapustenú terasu na prízemí nadväzuje veľkorysé posuvné presklenie a dlhé pásové okno smerujúce na západ, ktoré opticky oddeľuje hmotu druhého podlažia. Ľahkosť celého riešenia podčiarkujú materiály - biela omietka, hliníkové rámy s prírodným eloxom a pohľadové železobetónové steny.

Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček

Dispozícia odráža sklon okolitého terénu a reaguje naň kombináciou dvoch klasických podlaží a vstupného medziposchodia. K hlavnému vstupu sa dostávame s pôvodným terénom po niekoľkých vonkajších schodoch, pozdĺž východnej fasády domu. Vstupujeme do priestranného zádveria, ku ktorému prislúcha priestranná šatňa a sklad. Na vstup nadväzuje hlavné schodisko. Po schodisku schádzame dole do hlavnej spoločenskej zóny - obytného priestoru s kuchyňou, jedálenským a pracovným kútom. Za nábytkovou stenou je “ukryté” WC, a chladná komora pod schodmi. Na obytný priestor priamo nadväzuje spomínaná krytá terasa. Hore vedie schodisko do súkromnej zóny domu s tromi spálňami (izbami), šatňou, kúpeľňou, samostatným WC a práčovňou s technickým kútom.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Kamkabinet
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Kamkabinet

Nosný systém domu je kombinovaný, výmurovky sú z brúsených keramických tvaroviek. Podlahy sú liate, železobetónové stropy sú ponechané ako pohľadové.

Priečny rez
Priečny rezAutor: Kamkabinet
Východný pohľad
Východný pohľadAutor: Kamkabinet
Južný pohľad
Južný pohľadAutor: Kamkabinet
Severný pohľad
Severný pohľadAutor: Kamkabinet
Západný pohľad
Západný pohľadAutor: Kamkabinet

Súčasťou návrhu domu bolo podrobné riešenie interiéru, s dôrazom na návrh vstavaného nábytku v obytnom priestore. Ten tvorí biela nábytková stena, prepojená s kuchynskou linkou a línia nízkych skriniek pod pásovým oknom, ktorá tvorí zároveň parapet, obiehajúci okolo hlavného obytného priestoru. Nábytok z bielych laminovaných drevotrieskových dosiek oživujú odtiene modrej a žltej (obľúbené farby investorov). Tieto farby sú použité aj na dverách do izieb na poschodí.

Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček

Väčšina pozemku je zatrávnená, spevnené plochy sú obmedzené na minimum. V prednej časti pozemku je rovnobežne s ulicou vysadený hrabový živý plot. Prístupovú cestu a terasu lemujú záhony okrasných tráv a kvitnúcich rastlín. V zadnom kúte záhrady sú úžitkové záhony. Zelená je aj strecha.

Foto: Lukáš Němeček
Foto: Lukáš Němeček

Podklady: Kamkabinet

Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Radim Horák
Ing. arch. Hana Horáková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím