Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. október 2017
0
2270

Radový rodinný dom Jinonice, Praha

Transparentný dom na pôdorysnej ploche 57 m2. Radovka v tesnej zástavbe. Skoro až "japonský koncept" v prostredí pražského predmestia.
Radový rodinný dom Jinonice, Praha
Autori: Ing. Mgr. art. Jan RoháčPlocha pozemku: 112 m²Zastavaná plocha: 57 m²Podlažná plocha: 92 + 8 m²Obostavaný objem: 355 m³Návrh: 2011 - 2013Realizácia: 2013 - 2013Adresa: Jinonice , Praha, Česká republikaPublikované: 12. október 2017

Stavba súťažila v aktuálnom ročníku Českej ceny za architekturu. Objekt je súčasťou súboru malých radových domčekov z roku 1930. Domy sú orientované v osi severozápad - juhovýchod a sú prístupné z oboch strán.  Šírka zástavby je 5,0 hĺbka 7,2 metra. Domy v pôvodnom stave tu už nenájdeme. K objektom pribudli počas rokov prístavby, suterény, boli modifikované strechy, menilo sa členenie fasády a okenné otvory.

Foto: Ester Havlová

Silueta nového trojpodlažného domu je určená parametrami susedných stavieb.  Ťažiskom návrhu bola práca s proporciami jednotlivých prvkov. Riešenie detailov členenia fasády i jej výslednej formy. Hľadanie správnych proporcií prevažne transparentných výplní k subtílnym pevným častiam. Zasklenie prebieha cez celú šírku parcely i výšku objektu. Predsadená konštrukcia transparentného plášťa s identickým delením a posuvnými časťami je použitá na oboch fasádach. Biela farba rámov zodpovedá riešeniam použitým v pôvodnej zástavbe. Oceľový skelet, ktorý tvorí nosnú konštrukciu domu umožnil maximálnu otvorenosť priečelí.

Foto: Ester Havlová
Situácia
Situácia

Dispozícia: 

Hlavný vstup je zo severovýchodu. Od komunikácie je fasáda oddelená malou predzáhradkou. Prízemie tvorí otvorený priestor s funkciami vstupu, jedálne, kuchyne a obývačky. Zóna obývacej izby je prepojená so záhradou. V prízemnej je stavebne oddelená iba  kúpeľňa s WC. Na poschodie vedie priamočiare jednoramenné schodisko. Sú tu dve samostatné spálne a WC s umývadlom. Severná spálňa má prístup na terasu. Suterén nie je priamo prepojený s nadzemným podlažím. Do izby v suteréne sa vstupuje len priamo zo záhrady.

Pôdorysy
Pôdorysy
Rezy
Rezy
Pohľady
Pohľady
Foto: Ester Havlová
Foto: Ester Havlová
Foto: Ester Havlová
Foto: Ester Havlová

Podklady: Jan Roháč

Poloha diela

Ing. Mgr. art. Jan Roháč
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím