Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. júl 2017
0
1031

Archeologická základňa Mikulčice

Terénne výzkumné pracovisko v architektonickej lokalite Mikulčice-Kopčany sa dostalo do výberu poroty v tohtoročnej Českej cene za architektúru. Stavba neďaľeko slovenskej hranice získala v minulosti nomináciu na Mies van der Rohe Award a Piranesi Award, či čestné uznanie v Grand Prix Obce architektů.
Archeologická základňa Mikulčice
Autori: prof. Ing. arch. Petr PelčákInvestor: Archeologický ústav AV ČR, BrnoZastavaná plocha: 1390 m2Obostavaný objem: 10 935 m3Investičný náklad: 75 mil. KčNávrh: 2009 - 2010Realizácia: 2010 - 2013Adresa: Trapíkov , Mikulčice, Česká republikaPublikované: 31. júl 2017

Podoba stavby stojacej na piesočnej dune, ktorá bola osídlená ako predpolie veľkomoravského sídla už v 9. stor. n. l., vzišla z architektonickej súťaže. Návrh ateliéru Pelčák a partner obsadil v roku 2009 v súťaži štvrté miesto, avšak nakoniec to bol práve on, ktorý sa realizoval.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Základňa je postavená na mieste starého ovčína. Tri hrebene striech vyčnievajú z krajiny, nijako však nenarušujú autenticitu územia, ktoré je súčasťou pamiatkovej zóny. “Aby stavba v krajině obstála, má velké měřítko vytvořené kompaktním, abstraktním tělem, které postrádá charakteristické prvky domů, jako jsou dveře, okna či střecha. Do krajiny je zapojena svým tvarováním: výřezem vstupního čestného dvora se otevírá průzorem mezi stromy k louce, na níž se nachází velkomoravské hradiště,” približujú koncept autori.

Foto: Filip Šlapal
Situácia
Situácia

Hrubšia materialita stavby a textúra materiálov, ako napríklad gletovaná omietka a drevo rizalitov, pomáhajú stavbu nenásilne začleniť do prostredia. Vysunuté telesá slnolamov a dynamická figúra shedových striech reflektujú pozíciu stavby vystupujúcu z hradby lužného lesa do otvorených polí. V hmote budovy je "vyrezané" átrium a vstupné nádvorie. Objem je vnútorným a vstupným nádvorím organizovaný do troch krídel.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Archeologická základňa zastrešuje nielen bádateľskú činnosť, ale poskytuje aj zázemie pre terénne výskumy a depozitár nálezového fondu z okolia. Je súčasne miestom pre stretávanie odborných pracovníkov, konajú sa tu medzinárodné konferencie aj iné pracovné zhromaždenia.

Stavbu tvoria tri krídla, do ktorých sa vchádza cez vstupnú halu, ktorá spája jednotlivé pracoviská a slúži zároveň ako rokovacia miestnosť a konferenčná sála. Každé z krídel má svoju špecifickú funkciu. V kratšom, priečne orientovanom trakte sídli vedenie a sekretariát, nachádza sa tu aj knižnica s archívom. V druhom, pozdĺžne orientovanom krídle sú izby pre zamestnancov a apartmánové ubytovanie pre výskumných pracovníkov a externých zamestnancov.

V treťom krídle sa nachádzajú pracovne a dielne archeológov, u ktorých je dôležitá praktická stránka výskumnej činnosti. Všetky dielne sú orientované na sever, čím získavajú optimálne denné svetlo, bez potreby dodatočného tienenia. Pracovne sú naopak orientované na juh, ale dovnútra do átria, ktoré zatieňuje protiľahlé obytné krídlo. V budove sa nachádza aj potrebné praktické zázemie ako dvor, sklad a garáže. Návrh exteriéru a vonkajších úprav zohľadnil v maximálnej miere zachovanie prirodzeného rázu krajiny.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Pelčák a partner

“Lidé užívají přízemí, zatímco patro je určeno věcem. Depozitáře tepelně izolují přízemí určené k pobytu zaměstnanců,” popisuje Petr Pelčák prevádzku budovy.

Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Pelčák a partner
Priečne rezy
Priečne rezyAutor: Pelčák a partner
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Model
ModelFoto: David Židlický

Poloha diela

prof. Ing. arch. Petr Pelčák

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím