Advertorial

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Medzinárodná architektonická súťaž Brick Award 26 - prihlasovanie

Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

MIB spoločne s odborníkmi na Dunaj dokončil urbanistickú štúdiu Bratislavského Dunajského Parku

Ako prepojiť rozsiahle územie dunajskej prírody a vytvoriť vhodné lokality, ktoré môžu ľudia využívať na oddych či šport?
Diskusia
Red 321.03.2022
5870+9
MIB spoločne s odborníkmi na Dunaj dokončil urbanistickú štúdiu Bratislavského Dunajského Parku

Nová štúdia o Bratislavskom Dunajskom Parku, ktorá je súčasťou strategického dokumentu Bratislava 2030, navrhuje podrobnejšiu reguláciu a zásady výstavby a rozvoja v prospech tvorby verejných priestorov v nábrežnej časti Dunaja. prináša konkrétne opatrenia, ako ochrániť a prepojiť rozsiahle územie dunajskej prírody, a vytvoriť vhodné lokality, ktoré môžu ľudia využívať na oddych či šport.

Kompletnú štúdiu o Bratislavskom Dunajskom Parku si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

O štúdií BDP

Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s odborníkmi z iniciatívy Bratislavský Dunajský Park dokončili prvú komplexnú urbanisticko-krajinársku štúdiu, ktorej cieľom bolo zhromaždiť kľúčové dáta a nastaviť jednotné pravidlá pre ďalšie aktivity v rámci Dunaja a jeho brehov. Štúdia navrhuje ako prepojiť rozsiahle územie dunajskej prírody a vytvoriť vhodné lokality, ktoré môžu ľudia využívať na oddych či šport. Všetky zásahy do tohto chráneného územia sa majú vykonať systematicky a s ohľadom na životné prostredie. Štúdia obsahuje aj návrhy na vodohospodársku obnovu Dunaja v kontexte Vodného plánu Slovenska.

Komplexný materiál je rozdelený na krajinné a architektonické zásahy, vodohospodárske opatrenia a úpravy brehov.

Prvotná Bratislavského Dunajského Parku 

Prvotnú víziu BDP sformulovala ešte v roku 2019 skupina nezávislých odborníkov zložená z prírodovedcov, architektov, urbanistov, vodohospodárov a tiež ochranárov životného prostredia. Spoločne navrhli ako využiť potenciál Dunaja v Bratislave a zlepšiť jeho ochranu. Táto občianska iniciatíva sa následne spojila s MIB-om, ktorý ako koncepčný inštitút mesta pre mestský rozvoj a územné plánovanie odbornú štúdiu pomohol zrealizovať a súčasne sa stal jej odborným gestorom.

MIB vypracovanú štúdiu spolu s odporúčanými opatreniami poskytne ako východiskový materiál všetkým aktérom, ktorí majú právomoc navrhnuté riešenia v tomto území realizovať. Vďaka tomu, že MIB spolu s iniciátormi BDP vypracovali komplexnú štúdiu s konkrétnymi opatreniami na zlepšenie súčasného stavu, uľahčil prácu ostatným aktérom, ktorí majú kompetencie zmeny v tomto území realizovať. MIB spoločne s hlavným mestom majú obmedzené možnosti, pretože nemajú priamy dosah na väčšinu pozemkov BDP. Zároveň štúdia slúži ako návrh, ktorý je pred realizáciou úkonov potrebné ďalej rozpracovať do ďalších štádií projektových dokumentácií . No už teraz s ňou hlavné mesto pracuje pri úprave generelov vodných tokov.  

Územie

Navrhované územie BDP na pravom brehu Dunaja zaberá asi 28 kilometrov dlhý úsek od rakúskej po maďarskú hranicu. Na ľavom brehu sa vytipovalo územie od sútoku Dunaja s Moravou až po Hamuliakovo, vrátane lužných lesov mimo inundačného územia, s výnimkou zastavaných častí Bratislavy, a to od Mosta Lanfranconi po Vlčie hrdlo. Na tomto území sa nachádzajú vzácne zbytky ramenného systému, prírodné rezervácie Starý háj, Dunajské ostrovy a Ostrovné lúčky, ako aj chránené areály Pečniansky les, Soví les, Chorvátske rameno či Hrabiny.

Tri základné ciele štúdie

  • Prvým je ochrana územia BDP, to znamená zastaviť akúkoľvek ďalšiu devastáciu územia, či už z pevniny alebo z rieky.
  • Druhým je obnova prírodnej krajiny, s čím súvisí hlavne obnova riečneho charakteru územia tam, kde to je možné.
  • A tretím cieľom je sprístupneniu územia pre verejnosť tak, aby nedochádzalo k devastovaniu chránenej prírody. Ambíciou nie je počet rekreantov obmedziť, ale usmerniť ho pomocou zonácie územia. Pravé zonácia zadefinuje nárazníkové zóny s intenzívnym pohybom ľudí, napríklad pozdĺž priesakového kanála, ako aj územia, do ktorých nebude vstup umožnený vôbec, čo sú napríklad bez zásahové územia s najvyšším stupňom ochrany.

K čomu má štúdia pomôcť

  • využitie potenciálu rieky a jej prírodného okolia pre rekreáciu, šport, kultúru a vzdelávanie
  • obnova prírodných brehov, riečnych ramien, vodných prvkov, riečneho  ekosystému a jeho funkcií
  • odstránenie sedimentov, nevhodných brehových opevnení
  • zabezpečenie ochrany chránených území
  • revitalizácia lužných lesov, prinavrátenie pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov, podpora biodiverzity
  • prepojenie územia chodníkmi, sprístupnenie vstupmi, priame previazanie s mestom
  • zonácia, s ktorou súvisí usmernenie návštevnosti
  • nastavenie udržateľného manažmentu a správy územia 

Inšpirácia z Viedne

Pri tvorbe vízie Bratislavského Dunajského Parku poslúžili ako inšpirácia opatrenia, ktoré urobili vo Viedni, aby rieku pretekajúcu cez mesto lepšie zapojili do každodenného života ľudí. V blízkosti Dunaja vytvorili rekreačné miesta, kde môžu ľudia tráviť voľný čas a zároveň ich aktivita nie je hrozbou pre okolitú prírodu. Za úspechom udržateľného spôsobu ochrany dunajskej prírody stoja regulácie a zonácie, ktoré sú urobené zmysluplne. Vďaka tomu sa docieli, aby sa ľudia mohli voľne pohybovať po parku a súčasne bola príroda chránená. To znamená, že ľudia sa môžu pohybovať len na vyznačených chodníkoch a tiež je jasne stanovené, kde majú vstup zakázaný.

“Doteraz mesto, ministerstvo či príslušné organizácie nemali k dispozícii takýto druh materiálu. Dnes držíme v rukách štúdiu, ktorá dokáže prepojiť relevantných aktérov v tomto území a skoordinovať ich aktivity a zásahy v prospech dunajskej prírody. Štúdia dokáže významne prispieť k vzniku udržateľného turizmu vytvorením chodníkov, lávok, cyklotrás alebo lokálnych športovísk. Rovnako podporuje vznik náučných centier v prírode. V neposlednom rade chce zlepšiť protipovodňovú ochranu a revitalizáciu dunajských ramien, čím sa zlepší manažment vodného toku a záplavových území,” uviedla Dana Hudcová, zástupkyňa riaditeľa Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorá projekt BDP koordinuje.

Kompletnú štúdiu o Bratislavskom Dunajskom Parku si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

Zdroj: MIB
Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček
Foto: MIB

Súvisiace články

Vložené
21. marec 2022
0
587
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím