Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Vstup do medznárodnej ideovej súťaže. Návrh hostela - miesta určeného pre umelcov. Pávajúci hotel s ubytovaním a zázemím je prepojený s bunkami ateliérov roztrúsenými na ostrove Karloveského ramena. Porota ocenila atmosféru ateliérov v korunách stromov a koncept prepojenia plávajúcej budovy prostredníctvom kinetických lávok.
Prácu predstavujeme s upraveným autorským textom:
Zadanie súťaže:
Lokalita - ostrov na Karloveskom ramene
Po analyzovaní rôznych lokalít v meste Bratislava sme sa rozhodli pre divoký ostrov na Karloveskom ramene. Z jednej strany ho obkolesuje Dunaj a z druhej Karloveské rameno. Ostrov je vytvorený postupným nanášaním štrku a vyskytuje sa tu bujná vegetácia lužných lesov.
Územie sa zároveň nachádza v blízkosti štátnej hranice s Rakúskom a teda bývalej železnej opony. Lokalita spadá pod ťažiskový smer rozvoja územného plánu mesta Bratislava. V obdobiach záplav (storočná voda) býva ostrov úplne pod vodou, preto je pre bežnú zástavbu nevyužitelný. Na brehu sa nachádzajú lodenice, rameno je v tejto časti je využívané hlavne na vodné športy.
Formovanie Návrhu
K navrhovaniu tvaru a prevádzky budovy bolo možné pristupovať rôznymi spôsobmi. V rozľahlej prírodnej lokalite bolo prirodzené funkcie rozdeliť do viacerých menších objektov. Komunikácie sa mohli rozvetvovať rôznymi spôsobmi, budovy bolo možné kvôli možným záplavám situovať na teréne, pod zemou, na hladine rieky, alebo v korunách stromov. Pri doprave na samotný ostrov som uvažovala nad prepojením pešej lávky s miestnymi komunikáciami
Nakoniec som sa rozhodla pre lodnú dopravu, ktorá je vhodná aj pri zásobovaní. Časť budov sa nachádza v korunách stromov a časť pláva na Dunaji. V mojom návrhu sa budovy dištancujú od výhľadu a komunikácie s Karloveský ramenom, kedže atmosféra tam je narušená intenzívnou zástavbou. Výhľady sú orientované na rieku a jej divoké brehy.
Genius Loci
Hostel sa nachádza v Bratislave na malom ostrove medzi Dunajom a Karloveským ramenom v blízkosti centra mesta. Územie je dobre zachované, neďaleko viedla striktne strážená hranica známa aj ako železná opona. Ostrov je dokonalým miestom na únik z mesta bez ďalekej cesty.
Izolácia
Ostrov s rozlohou 57000m2 poskytuje dostatok priestoru pre pocit súkromia a izolácie pre 16 obytných ateliérov. Ostrov nie je spojený s pevninou mostom, doprava je možný jedine loďou. Hustý les poskytuje vizuálnu bariéru medzi jednotlivými ateliérmi. Ateliéry poskytujú pokojný priestor na koncentráciu a hľadanie inšpirácie. Ateliér je navrhnutý aj na dlhodobý pobyt.
Spojenie
V miestach, kde sa nachádzala v minulosti pomyslená čiara železnej opony je situovaná lineárna plávajúca budova. Napriek tomu slúži na spájanie a komunikáciu a nie ako deliaca línia. Táto budova obsahuje v podvodnej časti všetky spoločenské funkcie. Jej strecha slúži ako terasa, komunikácia a prístav pre parkujúce lode.
Variabilita
Pri lineárnej budove okrem lodí kotvia” aj plávajúce ostrovy, ktoré plnia funkcie, ktoré sú potrebné iba sezónne alebo dočasne. Može ísť o rozšírenie kapacít, hosťovanie koncertov, alebo rekreačné aktivity.
Domy v korunách stromov
V súkromí lesa sú roztrúsené domčeky v korunách stromov vo výškach 4-10 m. Domčeky slúžia ako ateliér a ubytovanie pre jednu osobu - umelca. Hustý lužný les zabezpečuje súkromie potrebné na únik z rušného života v meste. Ateliéry sú rozdelené na tri skupiny: vizuálne umenie, hudobné umenie a literárne umenie.
Plávajúca budova
Na Dunaji pri regulovanom brehu ostrova pláva lineárna budova správajúca sa ako pontón Všetky funkcie sa nachádzajú pod vodou a strecha slúži ako komunikácia. Na "lodi" sa nachádzajú spoločenské zázemie umeleckého hostela, botel (ako iný spôsob ubytovania pre návštevy a kultúrna časť s galériou, kaviarňou a multifunkčnou sálou.
Kinetické lávky
Domčeky v korunách stromov a plávajúca budova sú spojené pomocou kinetických lávok, ktoré reagujú na zmeny hladiny podobne ako klasické lávky v prístavoch. Každý domček má vlastnú lávku. Prechod medzi jednotlivými domčekmi na ostrove je možný len na pevnine po organicky trasovaných chodníkoch.
Plte
Lineárna plávajúca budova slúži ako prístav pre prichádzajúce lode privážajúce návštevníkov hostela ako aj verejnosť navštevujúcu galériu. Zároveň je možné po jej dlžke priradovať dočasné plávajúce funkcie. Napríklad to može byť exteriérový stage, tenisové ihrisko, kúpele, alebo plávajúce záhrady.
Kompletnú prácu vo formáte ISSUU si môžete prelistovať tu:
Podklady: Archtung a Lívia Czikóová