Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. máj 2020
0
939

Verejné WC - Praha, Uhříněves

Odolné betónové jadro obalené do ľahkého organického plášťa.
Verejné WC - Praha, Uhříněves
Autori: Ing. arch. Kryštof ŠtulcSpolupráca: Ing. arch. Jan Chalupa, Ing. arch. Markéta HoláInvestor: MČ Praha 22Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Nové náměstí , Praha, SlovenskoPublikované: 15. jún 2020

Nielen veľké investície, ale aj verejný priestor a drobné stavby v ňom sú vizitkou investora - v tomto prípade mestskej časti Praha 22. Uhříněves sa neuspokojila s typovým riešením, ale pochopila, že na pomerne komplikovanú parcelu do centra obce je potrebné umiestniť citlivo navrhnutý objekt, ktorý bude rešpektovať existujúci kontext. Na návrhu pracoval Kryštof Štulc z Atelier.. (dvě tečky), ktorý výsledok vzájomnej spolupráce opisuje nasledovne: "Navrhli jsme objekt, který je natolik svébytný, aby si uměl najít své vlastní místo a prostor, ale zároveň z něj nebude designérská exhibice, která by nesloužila jinému účelu než strhnout na sebe pozornost. Objekt, který se nesnaží podobat okolním objektům (jak by také mohl, vzhledem ke své velikosti), ale zároveň je nemá potřebu se s okolím konfrontovat, naopak, snaží se okolí doplnit."

Nový pavilón, ktorý doplnil a nahradil zle prístupné a nedostatočné hygienické zázemie v budove radnice. Stojí na trávnatej ploche, neďaleko centra mestskej časti a spomínanej radnice, kde sa konajú rôzne spoločenské akcie a podujatia. Poloha bola zvolená tak, aby bolo WC dobre dostupné, ale aby zároveň ostala zachovaná miera súkromia a intimity.

Foto: Atelier..

Obklad zo zvislých drevených lát zvýrazňuje organický pôdorys stavby. Prírodný materiál dáva fasáde detail a prirodzenú ľudskú mierku. Drevený obklad sa v mieste vstupu plynulo odpája od objemu domu a vytvára tak polopriehľadnú zástenu. “Vstup na WC obvykle bývá nečitelný, ale zároveň je velice exponovaný (z dálky všichni vidí, jak člověk tápe kam jít). Tomu jsme se chtěli vyhnout,” vysvetľuje architekt. 

Foto: Atelier..
Foto: Atelier..
Foto: Atelier..
Foto: Atelier..
Foto: Atelier..
Foto: Atelier..

Dispozičné riešenie definuje trojica navzájom sa prelínajúcich kružníc. V každom z kruhov je umiestnená jedna z funkcií - (WC páni a invalidi, WC dámy a spoločná predsieň s umyvárňou a prebaľovacím stolíkom. Snahou bolo eliminovať dvere, ktoré komplikujú prevádzku a sú hygienicky problematické. Segmenty sú vzájomne oddelené prirodzeným "labyrintom" stien, ktoré kopírujú pôdorysné kružnice. Kabínka pre imobilných užívateľov, prístupná priamo z exteriéru, je od zvyšku interiéru oddelená. Zvolené riešenie umožňuje dodržať zvýšené nároky na hygienu priestoru.  

Situácia
SituáciaAutor: Atelier..
Pôdorys
PôdorysAutor: Atelier..

Denné svetlo privádzajú do všetkých zákutí interiéru strešné svetlovody, ktoré zároveň integrujú zdroje umelého osvetlenia. Dostatok svetla v interiéri tak nie je vykúpený nepríjemným pocitom zo zle umiestnených okien. 

Foto: Atelier..
Foto: Atelier..

Všetky zariaďovacie predmety ako umývadlá, pisoáre, WC, alebo batérie sú nerezové a bezkontaktné. Spojité plochy podláh a stien eliminujú potenciálne problémy s hygienou, ktoré sa vyskytujú pri bežných obkladoch.

Foto: Atelier..
Foto: Atelier..
Foto: Atelier..
Foto: Atelier..

Poloha diela

Ing. arch. Kryštof Štulc
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím