Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. september 2020
0
579

Husův park, Praha – Čakovice

Mestská časť Praha-Čakovice otvorila zrekonštruovaný Husov park. Súčasťou verejného priestranstva je autorský vodný prvok s kolísajúca hladinou,reliéfna stena s náterom rozkladajúcim emisie, alebo sad jabloní ako pocta pamiatke Jána Husa...
Husův park, Praha – Čakovice
Autori: Land05, XTOPIX (vodný prvok)Investor: Mestská časť Praha - ČakoviceNávrh: 2018 - 2020Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Sady Husitské revoluce, Ke Stadionu 10 , Praha - Čakovice, Česká republikaPublikované: 27. september 2020

Na mieste parku býval kedysi rybník, ktorý obkolesovalo centrum mestečka Čakovice. V súčasnosti je stred pražskej mestskej časti o kus ďalej, avšak genius loci ostal aspoň symbolicky prítomný. Parkom prechádzajú chodníky, dláždené tmavými kockami, ktoré symbolizujú dno bývalého rybníka.

Foto: Land05

Uprostred parku sa rozvíja príbeh Majstra Jána Husa upáleného na hranici dňa 6. 7. 1415. Práve 6 x 7 radov okrasných jabloní, vysadených za chrbtom Majstrovej sochy, vzplanie na jeseň svojimi červenými plodmi. 

Foto: Land05
Foto: Land05

Naratív plynie až k vodnej hladine, kde sú plamene symbolicky uhasené.

Foto: Land05
Foto: Land05

Pozorný návštevník si na rozhraní hladiny a brehu môže všimnúť Husov citát: "Pravda sice na čas poražena bývá, ale nakonec vítězí". Ten sa zjavuje v čase, keď hladina ustúpi a návštevník si môže prečítať druhú časť citátu. Podobná hádanka sa objavuje aj na stene pražskej Betlehemskej kaplnky, kde Hus kázaval. Finálnu podobu vodného prvku navrhol pražský ateliér XTOPIX.

Foto: Land05
Foto: Land05

Jedným z dominantných výtvarných prvkov v priestore parku je tehlový reliéfny múr, nad hladinou vodného prvku. “Zeď je opatřena nanonátěrem, který je českým patentem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy. Oxid titaničitý na povrchu zdi spolu s UV zářením je schopen na ploše 1m2 zlikvidovat až několik kilogramů škodlivin ročně,” vysvetľujú architekti, ktorí múr s trochou nadsádzky nazývajú ´supersúčasným´ prvkom. K jeho tvorbe prizvali sochára Matěja Hájka.

Foto: Land05
Foto: Land05

Široké drevené schodisko, vedúce z ulice k oddychovej časti parku, zvádza k sledovaniu vodného prvku, alebo kultúrnych podujatí, ktoré sa tu v budúcnosti budú odohrávať. K infraštruktúre parku patrí hygienické zázemie, fontánka s pitnou vodou a elektrická prípojka. 

Foto: Land05
Foto: Land05

Solitéry autorského mobiliáru nadväzujú na farebnosť tmavej dlažby.

Foto: Land05
Foto: Land05
Foto: Land05
Foto: Land05

Výrazné trvalkové záhony, lemované promenádou a lavičkami, sú komponované tak, aby kvitli počas celého roku. Od jari, keď rozkvitnú prvé cibuľoviny až do neskorej jesene, kedy sa rozvinú astry a okrasné trávy sfarbia záhony do zlatých farieb.

Foto: Land05
Foto: Land05
Foto: Land05

"Husův park je navržen jako park pro všechny generace. Někdo zde najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku. Osvěžení u vody přijde navíc v létě vhod snad úplně každému. Mlatový plac jsme navrhovali tak, aby se tu mohly konat menší společenské akce jako trhy, setkání, představení a výstavy. Zdá se mi, že místo uprostřed městské části k tomu přímo vybízí," dodáva na záver architektka Martina Forejtová z ateliéru Land05.

Podklady: Ateliér Land05

Poloha diela

Land05
XTOPIX
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím