Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. september 2020
0
531

Husův park, Praha – Čakovice

Mestská časť Praha-Čakovice otvorila zrekonštruovaný Husov park. Súčasťou verejného priestranstva je autorský vodný prvok s kolísajúca hladinou,reliéfna stena s náterom rozkladajúcim emisie, alebo sad jabloní ako pocta pamiatke Jána Husa...
Husův park, Praha – Čakovice
Autori: Land05, XTOPIX (vodný prvok)Investor: Mestská časť Praha - ČakoviceNávrh: 2018 - 2020Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Sady Husitské revoluce, Ke Stadionu 10 , Praha - Čakovice, Česká republikaPublikované: 27. september 2020

Na mieste parku býval kedysi rybník, ktorý obkolesovalo centrum mestečka Čakovice. V súčasnosti je stred pražskej mestskej časti o kus ďalej, avšak genius loci ostal aspoň symbolicky prítomný. Parkom prechádzajú chodníky, dláždené tmavými kockami, ktoré symbolizujú dno bývalého rybníka.

Foto: Land05

Uprostred parku sa rozvíja príbeh Majstra Jána Husa upáleného na hranici dňa 6. 7. 1415. Práve 6 x 7 radov okrasných jabloní, vysadených za chrbtom Majstrovej sochy, vzplanie na jeseň svojimi červenými plodmi. 

Foto: Land05
Foto: Land05

Naratív plynie až k vodnej hladine, kde sú plamene symbolicky uhasené.

Foto: Land05
Foto: Land05

Pozorný návštevník si na rozhraní hladiny a brehu môže všimnúť Husov citát: "Pravda sice na čas poražena bývá, ale nakonec vítězí". Ten sa zjavuje v čase, keď hladina ustúpi a návštevník si môže prečítať druhú časť citátu. Podobná hádanka sa objavuje aj na stene pražskej Betlehemskej kaplnky, kde Hus kázaval. Finálnu podobu vodného prvku navrhol pražský ateliér XTOPIX.

Foto: Land05
Foto: Land05

Jedným z dominantných výtvarných prvkov v priestore parku je tehlový reliéfny múr, nad hladinou vodného prvku. “Zeď je opatřena nanonátěrem, který je českým patentem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy. Oxid titaničitý na povrchu zdi spolu s UV zářením je schopen na ploše 1m2 zlikvidovat až několik kilogramů škodlivin ročně,” vysvetľujú architekti, ktorí múr s trochou nadsádzky nazývajú ´supersúčasným´ prvkom. K jeho tvorbe prizvali sochára Matěja Hájka.

Foto: Land05
Foto: Land05

Široké drevené schodisko, vedúce z ulice k oddychovej časti parku, zvádza k sledovaniu vodného prvku, alebo kultúrnych podujatí, ktoré sa tu v budúcnosti budú odohrávať. K infraštruktúre parku patrí hygienické zázemie, fontánka s pitnou vodou a elektrická prípojka. 

Foto: Land05
Foto: Land05

Solitéry autorského mobiliáru nadväzujú na farebnosť tmavej dlažby.

Foto: Land05
Foto: Land05
Foto: Land05
Foto: Land05

Výrazné trvalkové záhony, lemované promenádou a lavičkami, sú komponované tak, aby kvitli počas celého roku. Od jari, keď rozkvitnú prvé cibuľoviny až do neskorej jesene, kedy sa rozvinú astry a okrasné trávy sfarbia záhony do zlatých farieb.

Foto: Land05
Foto: Land05
Foto: Land05

"Husův park je navržen jako park pro všechny generace. Někdo zde najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku. Osvěžení u vody přijde navíc v létě vhod snad úplně každému. Mlatový plac jsme navrhovali tak, aby se tu mohly konat menší společenské akce jako trhy, setkání, představení a výstavy. Zdá se mi, že místo uprostřed městské části k tomu přímo vybízí," dodáva na záver architektka Martina Forejtová z ateliéru Land05.

Podklady: Ateliér Land05

Poloha diela

Land05
XTOPIX
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím