Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. september 2022
0
1674

Areál Grasalkovičovho paláca: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Hľadanie nových prevádzkových a priestorových vzťahov pre optimálne využitie cenného priestranstva Prezidentského paláca.
Areál Grasalkovičovho paláca: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch. Terézia Tomková, Ing. arch. Pavol Paňák (vedúci práce)Návrh: 2022 - 2022Adresa: SlovenskoPublikované: 18. september 2022

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 19 absolventských projektov:

Fakulta architektúry STU Bratislava - 7
Katedra architektúry SvF STU Bratislava - 3
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 3
Fakulta umení TU Košice - 2
Katedra architektúry VŠVU Bratislava - 4

 

Diplomová práca Terézie Tomkovej vznikla na pôde bratislavskej Fakulty architektúry a dizajnu STU. Téma projektu pochádza z cyklu zadaní vertikálneho ateliéru Kusý / Paňák - "Ťažké miesta".

Ako hovorí vedúci práce Pavol Paňák: "V kontexte bratislavských mestských zelených priestranstiev je záhrada Grasalkovičovho paláca, záhrada Arcibiskupského paláca a Námestie slobody jedinečným súborom...Terézia Tomková vo svojej práci nadväzuje na preddiplomovú tému týkajúcu sa celého areálu Grasalkovičovho paláca, jeho záhrady, saturovania priestorových potrieb úradu prezidenta SR, predefinovanie jeho exteriérového štátno-ceremoniálneho rámca a dôstojného preriešenia záveru záhrady voči Spojnej ulici a voči spojnici ulíc Spojná-Banskobystrická. Práve na kultiváciu tohto miesta je absolventský projekt tažiskovo zameraný..."

 

"V diplomovej práci sa zamýšľam nad problematickou no atraktívnou časťou mesta Bratislava - Areálom Grasalkovičovho paláca. Z môjho pohľadu je preto nevyhnutné k tomuto územiu pristupovať citlivo a s úctou.

Svoje zásahy vnímam ako jemnú akupunktúru tohto územia, pričom sa zameriavam najmä na ukončenie Prezidentskej záhrady v nadväznosti na ulicu Spojná. V tomto mieste situujem pavilón pre verejnosť a kolonádu s vyústením do prístavby ku Karáčoniho palácu. Mojím cieľom bolo zvoliť vhodnú architektonickú reč, gesto a odkaz, ktorým toto miesto pretvorím na vitálnu zónu prístupnú verejnosti, avšak s prihliadnutím na nutnú reprezentatívnosť novovytvorených prvkov.

Verejný pavilón ponúka verejnosti zážitok najmä v podobe funkcie zimnej záhrady, čo vyplýva z pokusu o prinavrátenie takmer zaniknutého typologického druhu, tzv. follies. Follies môžeme voľne preložiť ako vrtochy, objekty z rozmaru pre radosť a potešenie, osadené do krajiny či záhrady. Pavilón taktiež disponuje neobvyklou konštrukciu, ktorá v sebe nesie potenciál odmaterialozovania sa a nadviazania komunikácie s okolitými prírodnými prvkami, čo do veľkej miery ovplyvnilo formovanie objektu...," píše Terézia Tomková.

Zhutnená grafická časť diplomovej práce:

 

Kompletné portfólio diplomovej práce Terézie Tomkovej:

 

Plagát:

Plagát
Plagát

 

Modely:

Model
Model
Model
Model

Osobité poďakovanie patrí Jakubovi Hantákovi

Ing. arch. Terézia Tomková
Ing. arch. Pavol Paňák

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím