Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. jún 2016
0
1752

Archeologický park Pavlov (ČR)

Objekt ako kontextuálny artefakt.
Archeologický park Pavlov (ČR)
Autori: Ing. arch. Radko Květ, Ing. arch. Pavel PijáčekInvestor: Juhomoravský kraj, Regionálne múzeum v Mikulově, Európska únia, ROP JihovýchodZastavaná plocha: 1134 m2Podlažná plocha: 984 m2Návrh: 2011 - 2014Realizácia: 2014 - 2016Adresa: 23. dubna 264, Pavlov, Česká republikaPublikované: 21. jún 2016

Pred mesiacom bol v Česku otvorený projekt, ktorý originálnym spôsobom sprístupňuje archeologické nálezisko pri obci Pavlov. Komplex osídlenia z obdobia paleolitu (doby lovcov mamutov) poskytol za dlhé desaťročia výskumov obrovské množstvo nástrojov, umeleckých predmetov, ale aj kostrových pozostatkov človeka súčasného typu. Vďaka týmto nálezom patria obce Pavlov a Dolní Věstonice medzi popredné archeologické lokality v celosvetovom meradle.

Na začiatku stál ideový zámer, ktorý vznikol v roku 2002 z iniciatívy Archeologického ústavu AV ČR Brno, ktorý sa stal partnerom a odborným garantom projektu. Ten pripravilo Regionálne múzeum v Mikulove v spolupráci s architektonickou kanceláriou Radka Květa.

Mapa lokality
Mapa lokality

Krátke video približuje históriu archeologickej lokality:

2211
Youtube

Návrh múzea vychádza z daností lokality (Pozrite si 360 stupňovú panorámu). Prezentované nálezy sa nachádzajú v hĺbke 4 - 5 m pod zemou. Z tohto predpokladu vzišiel koncept podzemnej stavby. Druhým nemenej dôležitým aspektom bola poloha v Chránenej krajinnej oblasti. Architekti teda zvolili formu podzemného priestoru s vystupujúcimi hmotami z bieleho betónu, evokujúceho okolité vápencové skaly. Tým bolo dosiahnuté, že stavby nezaťažujú svojou mierkou a tvarom scenériu krajiny. Od začiatku bolo počítané s expozíciou "in situ". Archeologické nálezy zostávajú po svojom odkrytí na mieste. Expozícia návštevníka zoznamuje s históriou výskumu, geologickými a prírodnými podmienkami, každodenným životom našich dávnych predkov, antropológiou, lovom, umením, mágiou, rituálmi a pochovávaním.

Vizualizácia
Vizualizácia
Priestorová schéma expozície
Priestorová schéma expozície

Atraktívnym spôsobom poňatá expozícia kombinuje na ploche viac ako 500 m2 súčasnú audiovizuálnu technológiu aj klasickú muzeálnu prezentáciu. Expozícia sprístupňuje širokej verejnosti to najdôležitejšie, čo vedecké výskumy priniesli. Prezentovaná tak je nielen história výskumov v podobe dobových fotografií a dokumentov, ale predovšetkým samotný materiálny a duchovný svet vtedajších ľudí. Pozornosť je zameraná na témy ako lov, každodenný život lovcov, umenie a rituály, pochovávanie a ďalšie.

Originálna stavba skrýva nálezy, ktoré archeológovia našli na rovnakom mieste, kde sú teraz vystavené. A čo viac - návštevníci budú pri tom, keď vedci odkryjú ďalšie nálezy. Srdcom Archeoparku je totiž takmer tridsať tisíc rokov stará "skládka" mamutích pozostatkov. Návštevníci tak môžu prácu archeológov pohodlne pozorovať zo stupienku za sklom.

Pôdorys
Pôdorys
Rez
Rez

V rovine motívu je stavba spojená s plasticky tvarovanými jaskynnými priestormi. Prakticky celý výstavný priestor je skrytý v terénnej vlne. Do výšky sa týčia iba veže, ktorými sa do podzemia dostáva svetlo.

Vnútri sa tiež nachádzajú dva priehľady, ktoré odkrývajú prírodnú scenériu. Na jednej strane je vidieť zrúcaninu hradu a z druhého sa voľne prechádza na trávnatú terasu s výhľadom na vodnú nádrž Nové Mlýny.

"Od počátku bylo naším cílem zpřístupnit nálezy návštěvníkovi přímo v místě - in situ. Proto jsme museli "zakopat" celé muzeum pod zem. Poklady lovců mamutů se dají objevovat totiž až v hloubce čtyři až pět metrů. Samotná stavba proto musela být velmi citlivá, abychom nepoškodili žádný vzácný pozůstatek," hovorí architekt Radko Květ.

Vo vonkajších priestoroch múzea sa budú organizovať rôzne workshopy a zážitkové experimentálne programy.

Moderná expozícia navyše približuje život pravekých ľudí aj pomocou videomapingov.

Súčasťou expozície je aj hrob troch paleolitických ľudí, ktorí svojím unikátnym uložením umožňuje návštevníkom nahliadnuť do minulosti.

Srdcom Archeoparku je takmer tridsať tisíc rokov stará "skládka" mamutích pozostatkov. Návštevníci tak môžu prácu archeológov pohodlne pozorovať zo stupienku za sklom.

Model
Model

Poloha diela

Ing. arch. Radko Květ
Ing. arch. Pavel Pijáček

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím