Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. august 2016
0
2078

UWO (Unidentified Wooden Object)

Drevený objekt je výsledkom práce mladého tvorivého tímu na tohtoročnom workshope 1:1.
UWO (Unidentified Wooden Object)
Ateliér: WOVENAutori: WOVEN a Centrum architektúry (organizátori), Ransu Helenius (lektor), Tobias Foged Permin (lektor), Sebastian Sowa (lektor), Účastníci:, Karol Gwiazdowski, Kseniya Hetman, Vera Kiseľová, Gabriela Mészáros, Martina Mikócziová, Nina Valíčková, Rebeka Zacková, Silvia GálováNávrh: 2016 - 2016Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Kúpeľný ostrov Lido, Piešťany, SlovenskoPublikované: 20. august 2016

Workshop 1:1 sa tento rok konal na piešťanskom Lide. Ostrov Lido z jednej strany ohraničuje tečúci Váh, z druhej zasa umelo vytvorený kanál, ktorý je súčasťou Vážskych elektrární. Cieľom Workshopu 1:1 je vytrhnúť študentov zo stereotypnej práce na ateliérových zadaniach a ponúknuť im iný formát učenia sa praxou, priamym podieľaním sa na vzniku reálneho projektu v mierke jedna k jednej.

Účastníci Karol Gwiazdowski, Martina Mikócziová, Oksana Hetman, Silvia Gálová, Rebeka Zacková a Gabriela Mészáros pod vedením lektorov Tobiasa Foged Permina (Dánsko), Ransu Heleniusa (Fínsko) a Sebastiana Sowu (Nemecko) pracovali v troch skupinách a prezentovali svoje návrhy, ktoré následne prešli verejnou kritikou. Finálny návrh objektu vzišiel z dlhej debaty a nakoniec sa rozhodlo o realizácii jedného rozmerného diela namiesto viacerých menších.

Pracovný model
Pracovný model

Pre osadenie objektu bol zvolený málo využívaný priestor uprostred zelene, ktorý sa nachádza na na južnom cípe ostrova. Povrch bol pred úpravami zarastený a divoký, ale miesto zaujalo pekným výhľad na koruny stromov a oblohu.

Výsledné dielo sa nyzýva UWO (Unidentified Wooden Object). Konštrukcia je vytvorená z ohýbaného dreva z červeného smreku. Drevený objekt inšpirovaný lodnou konštrukciou má priemer 5,5m a váži 600 kilogramov. Objekt sa bez vonkajších podpôr "vznáša" nad okolitou krajinou. 

Konštrukčná schéma
Konštrukčná schémaGabriela Meszáros

UWO môže slúžiť na posedenie, ako lehátko s výhľadom na koruny stromov a oblohu, ale fantázii sa samozrejme medze nekladú. „Chceme, aby ľudia definovali, čo ten objekt pre nich znamená – čo všetko sa tu dá robiť, čo všetko sa dá odtiaľto všimnúť, aké pocity zažívať. To meno pre nás odráža to, čo by to malo byť,“ vysvetlila spoluorganizátorka workshopu 1:1 Anna Cséfalvay.

Fotografie z výstavby:

Pre Piešťany bol Workshop 1:1 priležitosťou k uvažovaniu o rozvoji územia Vážskeho ostrova, ktorý sa tiahne z centra mesta ďaleko na sever, čo vytvára vynikajúce predpoklady prepojenia miest pozdĺž Váhu. Podujatie má ambíciu byť pozitívnym príkladom postupných zmien, ktorých ďalším krokom je synchronizácia všetkých s miestom spojených aktérov, zastrešená profesionálne vypracovanou víziou a uvažovanie o Lide ako o urbánnom priestore, nie ako vodohospodárskom diele. Workshop chce nadviazať na aktivity občianskych združení, ktoré sa o priestor Lida starajú v snahe pretaviť danosti tohto jedinečného územia do podnetného priestoru, ktoré by mohlo slúžiť ako nová rekreačná zóna mesta.

Pozrite si skice účastníkov workshopu, ktoré prezentujú alternatívne riešenia a zaujímavé nápady využitia priestoru Lida:

Karol Gwiazdowski
Martina Mikócziová
Rebeka Zacková a Gabriela Mészáros
Silvia Gálová

Workshop [1:1] organizovalo občianske združenie Wo|V|eN v spolupráci s o.z. Centrum architektúry, jeho garantom bol docent Sabah Shawkat z Vysokej školy výtvarných umení. Podporili ho: Nadácia Tatra banky, Trnavský samosprávny kraj, Dom umenia, Žiwell, Inžiniersky kabinet VŠVU, Mesto Piešťany a Fond na podporu umenia.

Podklady: Lívia Gažová

Fotografie: Vera Kiseľová, Peter Ančic, Anna Horčinová, Gabriela Mészáros, Facebook Centra architektúry, workshopu 1:1, Woven

Ateliér

Poloha diela

WOVEN a Centrum architektúry (organizátori)
Ransu Helenius (lektor)
Tobias Foged Permin (lektor)
Sebastian Sowa (lektor)
Účastníci:
Karol Gwiazdowski
Kseniya Hetman
Vera Kiseľová
Gabriela Mészáros
Martina Mikócziová
Nina Valíčková
Rebeka Zacková
Silvia Gálová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím