Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. december 2015
0
1094

LANDSCAPE REVISITED 4/ LANDARCH - artcamp v Periférnych centrách Dúbravica

Letný architektonický workshop v podpolianskej obci Dúbravica
H3T / 2021 / Young.s / Eva Šestina / Ján Štofko / Martin Fabian
LANDSCAPE REVISITED 4/ LANDARCH  - artcamp v Periférnych centrách Dúbravica

LANDSCAPE REVISITED 4 / LANDARCH – krajina znovunájdená, krajina znovunádejná.

Prvé kroky architekta v Dúbravici vedú na UNIMO.
Prvé kroky architekta v Dúbravici vedú na UNIMO.Martin Fabian

Za pracovný nástroj štvrtej edície projektu Landscape Revisited, navracajúceho dych pôvodnému duchu vidieckej krajiny, zvolilo o.z. Periférne centrá pre rok 2015 architektúru a dizajn.
Po Landscape revisited 2 v roku 2012, ktorého súčasťou bolo presťahovanie krajinného nomáda -  vyhliadky UNIMO z detvianskych lazov do Dúbravice a projektu Kunstdorf 2013 – Stredoslovenskej saunovacej koliby od H3T architektov, do Dúbravice a okolia pribudli ďalšie hodnotné architektonické koncepty pretavené do reálnych objektov. 

V období od 25.augusta do 6.septembra 2015, vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR, Nadácie Orange a inej hmotnej podpore zo strany obce Dúbravica, Obecnej píly Poniky, spoločnosti Lunter – AlfaBio a Periférnych centier o.z., dostali priestor a podmienky pre tvorbu mladé slovenské ateliéry a tvorcovia - architekti Young.s, 2021 architekti; kompozit tím Eva Šestina, Romana Maľová, dizajnér Ján Štofko, Martin Fabian a český ateliér H3T.
Okrem spojovacích materiálov bolo hlavným materiálom pre zhotovenie objektov výlučne drevo – najdokonalejší, najprirodzenejší a najdostupnejší materiál v našich zemepisných podmienkach.

Tvorcovia odpovedali na zadanie a libreto samotnej obce a Periférnych centier. 

Young.s architekti
Tím architektov Young.s a prizvaných študentov architektúry a záhradnej architektúry navrhol a zhotovil pre obec stánky určené spoločenským udalostiam. Dúbravičania ich odskúšali a ocenili už počas Dňa obce Dúbravica, spojeného s vernisážou Landscape Revisited 4 5.septembra 2015. Elementárnu kubickú formu s miernymi nuansami (napr.zvonkohra zo závitových tyčí, či lanový výplet), prebrali aj preliezka, konvertibilná na stánok a kaplnka - meditačný stánok umiestnená v krajine dúbravického katastra. Young.s svoj koncept neskôr doplnili o prestrešenie, ktoré bude čoskoro dokončené.

Deň obce vo dvore obecného úradu a kultúrneho domu - stánky od Young.s v záťažovej skúške.
Deň obce vo dvore obecného úradu a kultúrneho domu - stánky od Young.s v záťažovej skúške. Andrea Leitmannová
Deň obce Dúbravica bol aj dňom vernisáže objektov. Kocky - stánky od Young.s v pozadí.
Deň obce Dúbravica bol aj dňom vernisáže objektov. Kocky - stánky od Young.s v pozadí.Andrea Leitmannová, Young.s
Dnes preliezka, zajtra stánok na guľáš. Variabilná kocka, jedna zo štyroch kociek zhotovená kolektívom Young.s.
Dnes preliezka, zajtra stánok na guľáš. Variabilná kocka, jedna zo štyroch kociek zhotovená kolektívom Young.s.Young.s

2021 architekti

Seriózny prístrešok na vrchu Kavíl od architektov 2021.
Seriózny prístrešok na vrchu Kavíl od architektov 2021.Peter Lényi

2021 architekti v zostave Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký stvárnili prístrešok pre kvalitnejšiu opekačku na vŕšku Kavíl priamo nad obcou. Opekanie pod holým nebom tak dostalo architektonický rozmer a aj bez plastových pohárikov či papierových tanierikov si pri opekačke môžete pripadať maximálne civilizovane. Nezabudnite si však prosím doštičku na krájanie, aby ste nerezali priamo na stole v prístrešku. 2021 potvrdili svoju profesionalitu, čitateľný vlastný jazyk v práci s drevom a aj s návrhom a vynáškou materiálu na vlastných pleciach stihli „seriózny prístrešok“ (ako ho sami nazvali) za úctyhodných 5 dní.

Vŕšok Kavíl s novým prístreškom.
Vŕšok Kavíl s novým prístreškom.Andrej Poliak
2021 vytvorili okno do dolinky so saunou od H3T z roku 2013. Ochladzovacia kaďa dokonale poslúžila i v letných horúčavách.
2021 vytvorili okno do dolinky so saunou od H3T z roku 2013. Ochladzovacia kaďa dokonale poslúžila i v letných horúčavách.Andrej Poliak
Autori 2021 architekti so svojím dielom  na vŕšku Kavíl.
Autori 2021 architekti so svojím dielom na vŕšku Kavíl.Andrej Poliak

Kompozit Eva Šestina / Romana Maľová / Ján Johny Štofko / Martin Fabian 

Priamo na mieste vznikol tím zložený z architektov Evy Šestiny, Martina Fabiana, študentky architektúry a dúbravičanky Romany Maľovej a dizajnéra Jána “Johnyho” Štofka. Títo nadviazali na skoršie Štofkove pôsobenie v Dúbravici v projekte Kunstdorf. Rebrovaný mobiliár - sedenie/ležanie, osadený priamo pred obecným úradom pri potoku Zolná pripomína dúbravickú pláž, aj keď má oveľa prozaickejšiu funkciu. Napríklad si na lavičkách môžu poklebetiť dúbravické babičky.

Mobiliár DL 1 a Dúbravická riviéra.
Mobiliár DL 1 a Dúbravická riviéra.Andrej Poliak

H3T architekti

Dvestoročné drevo z 95 ročnej drevenice z Ľubietovej v novotvare záhradného rezidenčného ateliéru.
Dvestoročné drevo z 95 ročnej drevenice z Ľubietovej v novotvare záhradného rezidenčného ateliéru. Andrej Poliak

 H3T architekti z Prahy, známi svojim alternatívym prístupom k navrhovaniu, ale i celému procesu zhotovovania architektúry – svoje diela stavajú takmer vždy vlastnými rukami, navrhli pre o.z Periférne centrá rezidenčný ateliér v záhrade pri potoku. Bude slúžiť budúcim umeleckým rezidentom ako jednoduché a skromné bývanie a zázemie pre ich tvorbu. 7 metrov vysoký hrad, ktorý v pôdoryse nepresahuje 25m2 je už štvrtým dielom z dreva pochádzajúceho zo storočnej drevenica z neďalekej Ľubietovej, tentokrát v podobe dreveného skeletu so vsadenými hmotami miestností s „Polly pocket“ vyklápacou letnou kuchyňou.
Vzletná tvorivá stavba bez predsudkov a dogiem, ba až za hranicami racionálneho uvažovania, ktorá je na pokračovanie. Keďže výstavba objektu takýchto rozmerov žiada viac času, ako bolo trvanie workshopu, pražskí absolventi UMPRUMu nechali radosť z tvorby, ale i starosť s detailami a dokončením objektu ďalším tvorcom. Štafetu prebrali sochár Marek Halász, Andrej Poliak z Periférnych centier a architekt a remeselník Martin Fabian.

Záhradný rezidenčný ateliér z dielne H3T. Stav počas vernisáže objektov 6.9. 2015. V súčasnosti  je už pod strechou.
Záhradný rezidenčný ateliér z dielne H3T. Stav počas vernisáže objektov 6.9. 2015. V súčasnosti je už pod strechou.Veronika Mezeiová
Záhradný rezidenčný ateliér počas dodatočnej septembrovej návštevy autora Víta Šimka z H3T.
Záhradný rezidenčný ateliér počas dodatočnej septembrovej návštevy autora Víta Šimka z H3T.Vít Šimek

Faktom bezpochýb je, že takmer každý začínajúci architekt, či architektka nemajú predstavu o náročnosti remeselnej práce, resp.celého procesu zhotovenia diela. Nevedia ako dlho sa vyrába stolička, či drevený obklad a tým pádom nevedia, akú majú hodnotu a koľko stoja. Murár, stolár, tesár, štukatér, klampiar či zámočník sú nielen v ich očiach, ale i celkovom súčasnom spoločenskom vnímaní takmer až vulgarizmom medzi povolaniami - výkonná sila s nízkym vzdelaním a bez konštruktívneho myslenia a prínosu. Lenže dobrá architektúra nie je vizualizáciou ani pdf dokumentom na internete.
Mladí autori si teda v Dúbravici mohli na vlastnej koži vyskúšať ako sa správa drevo, ale i obec s cca.300 obyvateľmi, v ktorej dobrú noc dávajú líšky. Na druhej strane, i v takýchto podmienkach dokážu pôsobiť ľudia tvoriaci kvalitné hodnoty a napríklad aj v takýchto obciach dokáže vznikať architektúra. Veď aj vďaka Landscape Revisited 4 je obec Dúbravica pravdepodobne najkvalitnejším sídlom, čo sa týka počtu kvalitných súčasných architektonických objektov na počet obyvateľov.

fotoreport z akcie na:
facebook Periférne centrá
www.perifernecentra.com

Vďaka za podporu patrí Ministerstvu kultúry SR, Nadácii Orange, obci Dúbravica a jej obyvateľom, Periférnym centrám o.z., Lunter - AlfaBio, Obecnej píle Poniky, Matejovi Vojtušovi, Danovi Diošimu a Jurajovi Zamkovskému z Ponickej Huty, Zuzane Ďuricovej zo Záhrady CNK, samozrejme autorským kolektívom a všetkým podporovateľom zdravého rozumu.

autor textu: za občianske združenie Periférne centrá Martin Fabian
grafický design propagačných materiálov: Matej Vojtuš

Autor článku

Bc. Martin FabianSKBanská Bystrica
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím