Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Približne štvrť hodinu trvá prechádzka z banskoštiacnického Trojičného námestia k tajchu Červená studňa. Vodná nádrž, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO ako súčasť celku “Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia”, má aj dnes strategickú polohu v rámci širšieho okolia. Stojí v bezprostrednej blízkosti križovatky, z ktorej sa rozchádzajú cesty do troch kedysi významných banských centier - Banskej Štiavnice, Hodruše a Vyhní. Toto miesto je križovatkou peších chodníkov, cyklistických a bežkárskych trás. Hlavne v letných mesiacoch okolie tajchu naozaj žije.
Len niekoľko metrov opodiaľ sa nachádza areál bývalej hájovne. Občianske združenie NAD TÝM - Červená Studňa si pred tromi rokmi vysúťažilo od mesta chátrajúci objekt na celú nasledovnú dekádu. Namiesto klasického "vysokoobrátkového" bufetu, stavili noví prevádzkovatelia aj na element kultúry. Po dvanástich mesiacoch prác sa za pomoci dobrovoľníkov podarilo otvoriť info - bufet. Súčasťou jeho zázemia je hygiena pre návštevníkov lokality, pódium, ohnisko, sedenie... Od roku 2018 slúži budova hájovne ako alternatívny galérijný priestor, kde sa pravidelne konajú výstavy. Neskôr pribudla turistická útulňa (architektonický návrh - Ateliér HAUS, realizácia Organica). Na fasáde starej hájovne nájdete dielo ilustrátorky Viktórie Horňanovej alebo inštaláciu Jána Viazaničku. Súčasťou areálu sú aj dočasné inštalácie v exteriéri. Cieľom nového nájomcu je podľa jeho slov vytvoriť "živý" priestor pre kultúru, využiť turistickú lokalitu na to, aby sa okoloidúci Štiavničan či turista mohol mimovoľne stretnúť s kultúrou a umením.
Do tohto konceptu zapadá aj multifunkčné pódium. V tomto prípade nejde o dočasné dielo, ale o pevnú súčasť areálu. Štvorica architektiek zo združenia WOVEN, ktoré stoja za architektonickým návrhom aj realizáciou, má za sebou viaceré skúsenosti s realizáciou drobných stavieb v krajine. Okrem vlastnej tvorby stoja za spomenutie aj oceňované inštalácie UWO, Supergola, či Nailith, ktoré boli zrealizované v rámci podujatia [1:1] WORKSHOP (WOVEN je organizátorom). Ako základ pre aktuálne dielo zrealizované počas festivalu DREVO + poslúžilo staré betónové hnojisko.
Architektonický koncept využíva podzemný priestor, do ktorého je kaskádovo zapustené sedenie. Vyhĺbenie súčasne slúži ako odkladací priestor, ktorý v prípade využitia celej plochy pódia elegantne integruje autorský mobiliár. Základom konštrukcie sú masívne hranoly, kotvené do sanovaných betónových múrov. Na dlhšej strane výrazne presahujú ich pôdorys. Na rám je priskrutkované latovanie, ktoré prebieha pozdĺž celého pódia. Smrekovcové drevo bez dodatočnej povrchovej úpravy by malo zabezpečiť trvácnosť realizácie a decentné starnutie materiálu.
Realizácia už stihla preukázať svoju životaschopnosť počas viacerých kultúrnych akcií. Vyberateľné prvky sa dajú využívať v kombinácii so zapustenými lavicami, môžu slúžiť ako stolík, alebo smostatné sedenie v exteriéri… Funkčným detailom sú medzery v sedákoch, ktoré umožňujú jednoduchú manipuláciu s mobiliárom.
Pódium doplnila v apríli farebná textilná stena. Priestorovú textúru vytvorili architektky z odpadového materiálu - hrubých nylonových gurtní, upínacích popruhov na lodné kontajnery vhodných do exteriéru. "Zahnutím plochých pásov vznikol trojrozmerný vzor alebo ornament, ktorý vytvára exteriérovú záclonu, mäkkú, flexibilnú membránu medzi vonkajškom a priestorom skladu, a zároveň navodzuje atmosféru akejsi divadelnej opony za pódiom," vysvetľujú autorky.
Podklady: WOVEN