Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. november 2019
0
1606

Pódium Pod tým nad tým, Červená studňa

Kultúrny priestor pred Hájovňou.
Pódium Pod tým nad tým, Červená studňa
Ateliér: WOVENAutori: Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Mgr. art. Veronika Michalíková, Danica PištekováNávrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Nad Rozgrundom 639/1, Banská Štiavnica, SlovenskoPublikované: 21. november 2019

Približne štvrť hodinu trvá prechádzka z banskoštiacnického Trojičného námestia k tajchu Červená studňa. Vodná nádrž, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO ako súčasť celku “Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia”, má aj dnes strategickú polohu v rámci širšieho okolia. Stojí v bezprostrednej blízkosti križovatky, z ktorej sa rozchádzajú cesty do troch kedysi významných banských centier - Banskej Štiavnice, Hodruše a Vyhní. Toto miesto je križovatkou peších chodníkov, cyklistických a bežkárskych trás. Hlavne v letných mesiacoch okolie tajchu naozaj žije.

Len niekoľko metrov opodiaľ sa nachádza areál bývalej hájovne. Občianske združenie NAD TÝM - Červená Studňa si pred tromi rokmi vysúťažilo od mesta chátrajúci objekt na celú nasledovnú dekádu. Namiesto klasického "vysokoobrátkového" bufetu, stavili noví prevádzkovatelia aj na element kultúry. Po dvanástich mesiacoch prác sa za pomoci dobrovoľníkov podarilo otvoriť info - bufet. Súčasťou jeho zázemia je hygiena pre návštevníkov lokality, pódium, ohnisko, sedenie... Od roku 2018 slúži budova hájovne ako alternatívny galérijný priestor, kde sa pravidelne konajú výstavy. Neskôr pribudla turistická útulňa (architektonický návrh - Ateliér HAUS, realizácia Organica). Na fasáde starej hájovne nájdete dielo ilustrátorky Viktórie Horňanovej alebo inštaláciu Jána Viazaničku. Súčasťou areálu sú aj dočasné inštalácie v exteriéri. Cieľom nového nájomcu je podľa jeho slov vytvoriť "živý" priestor pre kultúru, využiť turistickú lokalitu na to, aby sa okoloidúci Štiavničan či turista mohol mimovoľne stretnúť s kultúrou a umením. 

Foto: Ján Viazanička

Do tohto konceptu zapadá aj multifunkčné pódium. V tomto prípade nejde o dočasné dielo, ale o pevnú súčasť areálu. Štvorica architektiek zo združenia WOVEN, ktoré stoja za architektonickým návrhom aj realizáciou, má za sebou viaceré skúsenosti s realizáciou drobných stavieb v krajine. Okrem vlastnej tvorby stoja za spomenutie aj oceňované inštalácie UWO, Supergola, či Nailith, ktoré boli zrealizované v rámci podujatia [1:1] WORKSHOP (WOVEN je organizátorom). Ako základ pre aktuálne dielo zrealizované počas festivalu DREVO + poslúžilo staré betónové hnojisko.

Skica
SkicaWOVEN
Foto: Ján Viazanička
Foto: Ján Viazanička

Architektonický koncept využíva podzemný priestor, do ktorého je kaskádovo zapustené sedenie. Vyhĺbenie súčasne slúži ako odkladací priestor, ktorý v prípade využitia celej plochy pódia elegantne integruje autorský mobiliár. Základom konštrukcie sú masívne hranoly, kotvené do sanovaných betónových múrov. Na dlhšej strane výrazne presahujú ich pôdorys. Na rám je priskrutkované latovanie, ktoré prebieha pozdĺž celého pódia. Smrekovcové drevo bez dodatočnej povrchovej úpravy by malo zabezpečiť trvácnosť realizácie a decentné starnutie materiálu. 

Situácia
SituáciaWOVEN
Pôdorys
PôdorysWOVEN
Nosná konštrukcia
Nosná konštrukciaWOVEN
Nosná konštrukcia
Nosná konštrukciaWOVEN
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezWOVEN
Čelný pohľad
Čelný pohľadWOVEN
Pôdorys pódia - variant 2
Pôdorys pódia - variant 2WOVEN

Realizácia už stihla preukázať svoju životaschopnosť počas viacerých kultúrnych akcií. Vyberateľné prvky sa dajú využívať v kombinácii so zapustenými lavicami, môžu slúžiť ako stolík, alebo smostatné sedenie v exteriéri… Funkčným detailom sú medzery v sedákoch, ktoré umožňujú jednoduchú manipuláciu s mobiliárom.

Foto: Ján Viazanička
Foto: Ján Viazanička
Foto: Ján Viazanička
Foto: Ján Viazanička

Pódium doplnila v apríli farebná textilná stena. Priestorovú textúru vytvorili architektky z odpadového materiálu - hrubých nylonových gurtní, upínacích popruhov na lodné kontajnery vhodných do exteriéru. "Zahnutím plochých pásov vznikol trojrozmerný vzor alebo ornament, ktorý vytvára exteriérovú záclonu, mäkkú, flexibilnú membránu medzi vonkajškom a priestorom skladu, a zároveň navodzuje atmosféru akejsi divadelnej opony za pódiom," vysvetľujú autorky.

Foto: Ján Viazanička
Foto: Ján Viazanička

Podklady: WOVEN

Ateliér

Poloha diela

Anna Cséfalvay
Marianna Maczová
Mgr. art. Veronika Michalíková
Danica Pišteková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím