Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. júl 2018
0
14892

DUBoDOM, Svätý Jur

Architektúra, ktorú formuje samotné miesto. Napriek prvotnému konceptu vznikal “parazitický” domček z veľkej časti in situ. Strom ako živý organizmus prerastá cez interiér a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou stavby (a zážitku).
DUBoDOM, Svätý Jur
Autori: Dipl. Ing. Pavol ŠiškaSpolupráca: Ing. arch. Peter Sálus, Michal BažalíkNávrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Svätý Jur, SlovenskoPublikované: 23. júl 2018

Drobný počin, kde je cítiť, že ho robil architekt. Oceňujeme civilnosť a jednoduchosť riešenia. V našich zemepisných šírkach zatiaľ dosť zriedkavý príklad tohto typologického druhu. O to viac poteší keď to nie je iba účelové prvoplánové riešenie, ale aj výpoveď s autorskou ambíciou.

Pri podobných realizáciách sa nevyhneme tomu aby strom určitým spôsobom “trpel”. Kotvenie podnože do živého stromu (niekoľko desiatok centimetrov nad zemou) v tomto prípade vyvolalo v redakcii otázku, či nestálo za úvahu zakotvenia spodnej časti konštrukcie priamo do zeme (vrátane jej kĺbového uloženia). Prinieslo by to odbremenenie živého hostiteľa od značnej časti zaťaženia novým hosťom. Na druhej strane, by to však už nebol čistý "treehoue". Architektúra je zaujímavá tým, že nemá vždy jednoznačné riešenia. Na mnohé, často kontroverzné veci sa môžeme pozerať rôznymi pohľadmi.

Realizáciu bližšie predstaví autor:

DUBoDOM vznikol ako spolupráca architekta Paľa a vinára Miša. Stojí v lese, nad vinicou s vyše tridsaťročným ekologicky obrábaným vinohradom.

Dub, ktorý je stredobodom pozornosti rastie na starej kamennej rúne, ktorú ľudia počas stáročí ručne nanosili zo svojich vinohradov. Tie sa nachádzali všade naokolo. Kde boli kedysi vinice, dnes zostal už len les a vyrástol tento dub.

Domček na strome, DuboDom je útočisko, úkryt, úlet, výstrelok nad vinicou. Objekt je odpoveďou na túžbu človeka prahnúceho po krátkodobom oddychu v tichu lesa, no v blízkosti mesta a vinice. Poskytuje návštevníkovi intímny vzťah s prírodou. Drobná, celoročne využívaná drevostavba pár metrov nad povrchom, ktorá rešpektuje prírodu v celej svojej kráse: žiadna živá končatina statného dubu nemusela byť vyrezaná, dispozíciu ako aj celkové rozmery objektu určili samotné konáre stromu.

DUBoDOM je upevnený na dube, ktorý sa rozkonáruje tesne nad zemou pomocou takzvaných TABs (Treehouse Attachement Bolts), ktoré boli na mieru navrhnuté a vyrobené pre túto realizáciu.

V prípade DUBoDOMu je tažisko len pár desiatok centimetrov nad zemou, no aj tak v závane vetra možno cítiť pohyb stromu aj celého objektu. Každý konár či kmeň prechádzajúci stenami, stropom, či podlahou má k dispozícií dostatok priestoru na pohyb vo vetre, ako aj rast (ktorý sa však od dubu vo veľkej miere už neočakáva). Svetlé drevo použité v interiéri domčeka tvorí kulisu pre tmavé kmene a konáre, ktoré “prebiehajú” priestorom. Dub je tu predsa hostiteľom tohto parazitického objektu.

Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp
Foto: Dominik Sepp

Východiská, prvotný návrh a formovanie architektonického konceptu dobre ilustrujú nasledovné vizualizácie a fotografie:

Vizualizácie: Pavol Šiška
Starý dub na kamennej rúne
Starý dub na kamennej rúneFoto: Pavol Šiška
"parcela" pred výstavbou
"parcela" pred výstavbouFoto: Pavol Šiška

Podklady: Pavol Šiška

Poloha diela

Dipl. Ing. Pavol Šiška
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím