Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. november 2015
0
2205

The Edge - "najudržateľnejšia" administratívna budova je v Amsterdame

Budova ktorá je považovaná za najúspornejšiu a najekologickejšiu na svete. Dosiahla najvyššie skóre v systéme certifikácie BREEAM. A nielen to. Architektúra tiež poteší.
The Edge - "najudržateľnejšia" administratívna budova je v Amsterdame
Autori: PLP ArchitecturePodlažná plocha: 40 000 m2Investičný náklad: 200 000 000 €Návrh: 2011 - 2013Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Gustav Mahlerlaan 2970, Amsterdam, HolandskoPublikované: 4. november 2015

Predstavujeme vám sídlo poradenskej spoločnosti Deloitte v obchodnej štvrti Zuidas v Amsterdame. Budova získala hodnotennie outstanding (vynikajúci) v systéme certifikácie BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). The Edge bola ohodnotená zatiaľ najvyšším výsledkom - 98,36 percenta spomedzi viac ako štvrť milióna certifikovaných budov. Britský certifikát BREEAM je jeden z najuznávanejších hodnotiacich systémov vo svete. BREEAM kladie dôrazom na udržateľnosť, a stal sa praktickým meradlom na vyjadrenie vplyvu budovy na životné prostredie. Certifikácia sa zaoberá aj kvalitu prostredia vnútri daných budov a kvalitu služieb správcu nehnuteľnosti pre nájomníkov.
Len pre porovnanie: zatiaľ najvyšší výsledok na Slovensku v cerifikácii BREEAM získalo bratislavské Forum Business Center I. Bolo ohodnotené prívlastkom Excellent a 73,04 percentami.

Situácia -  budova sa nachádza na ulici Gustav Mahlerlaan v obchodnom centre Amsterdamu
Situácia - budova sa nachádza na ulici Gustav Mahlerlaan v obchodnom centre Amsterdamuautor: OVG

The Edge sa nachádza v ľahko prístupnej obchodnej štvrti iba 400 m od stanice metra, vlaková stanica je vzdialená iba 6 minút chôdze. V garáži sú nabíjacie stanice pre elektromobily a odstavné miesta pre bicykle. Samozrejmosťou sú hygienické zariadenia pre pracovníkov dochádzajúcich pešo, alebo využívajúcich v Holandsku obľúbené bicykle.

Doprava - ľahká prístupnosť pre všetky druhy dopravy
Doprava - ľahká prístupnosť pre všetky druhy dopravyautor: OVG

Tvar budovy bol pomocou počítačových simulácií optimalizovaný podľa dráhy slnka tak, aby mali kancelárie dostatok denného svetla. Veľkú hĺbku dispozície pomáha presvetliť presklená strecha a stena átria. Energetická úspornosť sa prejavuje už v základnej orientácii. Severná fasáda je celá transparentná, aby do interiéru prinášala dostatok svetla. Južná je zasa pokrytá fotovoltickími panelmi, ktoré okrem výroby elektrickejj energie tienia, a chránia tak kancelárie pred prehrievaním. Citeľne sa tak zredukovala potreba chladiť priestory v letných mesiacoch.

Pohľad na severnú fasádu
Pohľad na severnú fasáduautor: OVG

Časť severného priečelia je zkosená pod uhlom 20 stupňov, čo prispieva k ešte vyšším pasívnym solárnym ziskom a zvyšuje efektivitu fotovoltických panelov. Na južnej fasáde a na streche je celkovo 1 700 štvorcovým metrov fotovoltických panelov. K tomu je inštalovaných viac ako dvojnásobok (4,100 m2) na strechách vedľajších budov Amsterdamskej univerzity (UvA) a Vysokej školy aplikovanej vedy (HvE).  Pre potreby vykurovania boli použité tepelné čerpadlá. Na výmenu tepla slúžia dva 130-metrové vrty. Osvetľovací systém s vyše šesťtisíc LED žiarovkami je vybavených senzormi pohybu, svetla, tepla a infračerveného žiarenia. Popri autonómnom režime si každý zamestnanec môže individuálne (aj na diaľku) regulovať osvetlenie a klímu pracovných priestoroch cez smartfón. Aj vďaka spomenutým riešeniam sa jedná o budovu z nulovou energetickou bilanciou.

Átrium prebieha cez všetky podlažia
Átrium prebieha cez všetky podlažiaautor: OVG

Vetranie je zabezpečené cez 15-poschodové átrium ktoré prechádza celou výškou budovy. The Edge obsahuje mnoho zdieľaných prevádzok: recepciu, reštaurácie, kaviarne, zasadačky, posilňovňu a športové plochy. Dispozícia jednotlivých podlaží je navrhnutá ako maximálne flexibilná a ideálna pre kancelárie typu open space. 

 

Pôdorysy typických podlaží
Pôdorysy typických podlažíautor: OVG

Systém riadenia budovy je založený na inteligentnom riešení SmartStruxure pre správu budov, ktoré je riadené softfvérom SmartStruxure Building Operation. Na svoje fungovanie potrebuje 50 riadiacich modulov (Automation server), ktoré sú kompatibilné so všetkými zariadeniami v budove, napríklad: snímače, ventily, pohony, merače tepla a chladu. Tieto zariadenia sú umiestnené v stropoch a technických miestnostiach a poskytujú všetky potrebné informácie o energii využívanej budovou.

Hlavný vstup
Hlavný vstupautor: OVG

Zamestnanci nemajú fixné pracovné miesto. Ich pohyb po priestore budovy je určený ich denným programom. Smartfónová aplikácia im nájde správne miesto na prácu. Zaujímavé je, že budova má kapacitu 1800 zamestnancov, ale iba samotná firma Delloite (najväčší nájomca) má 2500 pracovníkov a k dispozícii iba 1000 pracovných miest. Tento systém práce zabezpečujúci efektivitu a optimálne využitie pracovných miest sa nazýva „hot desking“. Má podporovať vznik nových vzťahov, interakcií a samozrejme znižovať výdavky na prenájom priestorov.

Kancelárske priestory
Kancelárske priestoryautor: OVG

K zisku vysokého hodnotenia podľa certifikácie BREEAM pomohli aj technológie zadržiavania a recyklácie dažďovej vody, nabíjacie stanice pre elektromobily v garáži a  ventilácia ktorá funguje na základe prítomnosti osôb. V exteriéri sú umiestnené úle pre včely, ktoré spolu s vysadenou verejnou zeleňou podporujú miestny ekosystém.

Átrium
Átriumautor: OVG
The Edge sa stala jednou z dominánt štvrti Zuidas
The Edge sa stala jednou z dominánt štvrti Zuidas autor: OVG
Átrium s recepciou
Átrium s recepciouautor: OVG
Meeting area
Meeting areaautor: OVG
Zalomenie na severnej presklenej stene átria
Zalomenie na severnej presklenej stene átriaautor: OVG
Hlavná recepcia
Hlavná recepciaautor: OVG
Lobby
Lobbyautor: OVG
Pracovné miesta v átriu
Pracovné miesta v átriuautor: OVG
Výrazné vertikálne komunikácie
Výrazné vertikálne komunikácieautor: OVG
Schematický rezopohľad
Schematický rezopohľadautor: OVG
Základné informácie o ekologických aspektoch budovy
Základné informácie o ekologických aspektoch budovyautor: OVG
Aplikácia na riadenie pracovného prostredia
Aplikácia na riadenie pracovného prostrediaautor: OVG

Krátke predstavenie budovy. Hovorí aj architekt Ron Bakker z PLP Architecture.

193330
Youtube

Podklady: PLP Architecture

Viac o budove TU.

Poloha diela

PLP Architecture
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím