Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. október 2015
0
2749

UVEA Mediklinik očné centrum v Martine

Realizované privátne medicínske zariadenie je príkladom komplexného riešenia problému, s ktorým sa v prípade investícií z verejných zdrojov stretávame len zriedka. Racionálny, zároveň však citlivý nárh sa premietol do podoby dnes najmodernejšieho očného centra u nás.
UVEA Mediklinik očné centrum v Martine
Autori: Ing. arch. Ján Gustiňák, Ing. arch. ľubomír BuricaInvestor: Investor: C – RENT, spol. s r. o., MartinZastavaná plocha: 420 m2Podlažná plocha: 1 164 m2Obostavaný objem: 5 365 m3Investičný náklad: 2,20 mil. eurRealizácia: 2010 - 2013Adresa: Zelená 1 A, Martin, SlovenskoPublikované: 21. október 2015

Základnou filozofiou investičného zámeru realizácie neštátneho zdravotníckeho zariadenia UVEA mediklinik je poskytovať zdravotnícke služby v špecializovanom odvetví očného lekárstva, ako aj súvisiacich služieb na špičkovej úrovni v minimálne stredoeurópskom kontexte, nadväzujúc tak na dlhoročnú, už tradične vysokú úroveň domácej Jesseniovej lekárskej fakulty UK, ako aj Univerzitnej nemocnice v Martine.

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Tomu bola dôsledne podriadená každá fáza prípravy a realizácie projektu od vytvorenia kvalitného a kompetentného tvorivého tímu špecialistov (investor, odborný garant, projektant), cez všetky fázy prípravy a realizácie. Projektu bola venovaná premyslená príprava od výberu lokality, cez funkčné zameranie, investičnú prípravu pre splnenie vysokých nárokov na komplexné architektonické riešenie exteriéru a interiéru, ako aj technické a technologické vybavenie, s ohľadom na trvalú udržateľnosť budúceho objektu a prevádzky z hľadiska vplyvu na životné prostredie.

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Už od začiatku zrodu zámeru si celý projektový tím osvojil a ďalej rozvíjal myšlienku jednoznačnej synergie základného poslania zámeru, vysokej úrovne hmotovo – priestorového a vizuálneho pôsobenia (urbanistické architektonické, interiérové a výtvarné riešenie), kvality funkčno-prevádzkového riešenia a technického vybavenia, ako aj vysokej odbornosti budúceho personálu, ovplyvňujúcej výslednú kvalitu poskytovaných zdravotníckych služieb a spokojnosť zákazníkov.

Situácia
Situácia

V zmysle tejto idey boL navrhnutý a realizovaný objekt, ktorý je logickým výsledkom koncepcie:

- urbanistickej: objekt, umiestnený a koncipovaný ako jednoduchý solitér, urbanistický akcent nárožia ulíc v pomerne monofunkčnom prostredí obytného súboru typizovanej bytovej výstavby, s podporou vytvárania verejného priestoru (parkový sektor so sochárskym dielom, mestský parter), primerane jedinečný v existujúcou pomerne odhumanizovanom prostredí sídliska, avšak dostatočne potláčajúci prejav okázalosti, či elitárstva.
- architektonickej: objekt je navrhnutý jednoduchými tvaroslovnými prvkami vodorovných línií, vizuálne prvoplánovo účinne, s precíznym prevedením, decentne oživenými hrou kolorovaných fragmentov fasády s dostatočne čitateľným odkazom na vysoko odbornú a technickú kompetentnosť objektu
- výtvarnej: objekt je stvárnený v dvoch dominujúcich odtieňoch : biela – symbol svetla, tmavosivá - symbol tieňa (ako fyzikálny princíp zraku), doplnených jemnými farebnými líniami, prelínajúcimi sa exteriérom a interiérom, symbolizujúcimi jemnosť línií svetelného spektra v sietnici oka
- komplexným grafickým dizajnom ( logo – symbol očnej dúhovky )
- koncepcie rešpektu k pôvodnému prírodnému prostrediu
- maximálneho rešpektovanie pôvodnej stromovej zelene, zakomponovanie jej fragmentov do komplexného riešenia

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Budova je navrhnutá v nároží ulíc so zástavbou panelovej výstavby s občianskou vybavenosťou v parteri na zvyškovom pozemku pôvodného sídliska. Zámerom projektu je umiestnenie urbanistického akcentu v nároží ako miestneho priestorového signálu lokálneho prostredia svojim tvarom, mierkou, rytmikou, farebným stvárnením a výnimočnou funkciou. nadviazaním na uličné línie zástavby, zvýraznených fasádnymi líniami, nadviazaním orientáciou verejne prístupných obchodných priestorov parteru na existujúci uličný parter, podpora a vytvorenie komorného verejného mestského priestoru (so sochársky dielom) v pomerne anonymnom existujúcom prostredí, ako aj rešpekt k existujúcimi zvyškovým enklávam sídliskovej zelene zakomponovaním do navrhovanej novej štruktúry, je deklarovaný rešpekt k vývojom overenej urbanistickej realite a aktívny záujem budovy o jej zapojenie do existujúceho organizmu mesta a prirodzené postupné zrastenie s existujúcou štruktúrou so snahou o jej miestne oživenie a skvalitnenie.

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Výrazným determinantom architektonického riešenia, popri silnom vplyve urbanistickej koncepcie a požiadaviek funkčnoprevádzkových tohto špeciálneho zariadenia, je idea zachovania dlhodobej architektonickej hodnoty, bez zdôrazňovania momentálnych trendových výtvarných vplyvov (dostatočne opatrne uplatnené súčasné materiály a výtvarné tvaroslovie na báze tradičných architektonických kompozičných princípov).

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Architektúra je založená na jednoduchosti a kontraste: kompozičnom - kontrast horizontálnych línií okien a slnolamov a vertikály schodiska farebnom - kontrast čistej bielej a tmavosivej, doplnený dynamizujúcou svetlomodrou materiálovom: kontrast plných metalických plôch s presklenými plochami prostredia -  kontrast nových objemov jednoznačných geometrických tvarov a organických objemov, plôch a línií pôvodných bioštruktúr, zakomponovaných do architektúry urbanistického celku. Tým sa dosiahne na jednej strane požadovaná akcentácia, prvoplánová jasná identifikácia v pôvodnej urbanistickej štruktúre. Taktiež aj istý stupeň jedinečnosti objektu charakterizujúci budovu očného centra. Jedinečného aj z hľadiska špeciálnej funkcie. Na druhej strane jednoduchosť tvaroslovia, bez nadmernej okázalosti, je zámerným deklarovaním úcty, dôvery a spoľahlivosti smerom ku klientovi.

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Objekt očného centra je viacfunkčnou prevádzkou rôznych služieb, ktoré však vzájomne synergicky súvisia (očná optika, lekáreň, oftalmologické ambulancie, jednodňová chirurgia). Tým je možné výhodne umiestniť takto špecializovaný objekt v mestskej štruktúre, na ktorú nadviaže svojou časťou občianskej vybavenosti. Z hľadiska funkčno-prevádzkového riešenia interiér zohľadňuje primárne architektonické a funkčno-prevádzkové požiadavky z hľadiska flexibility priestorov, s dôrazom na utilitárnosť, ergonómiu a bezbariérovosť (ide o zdravotnícke zariadenie).

foto: Mgr. art. Peter Kováč

V 1. PP je umiestnené technické zázemie (energetický zdroj pre vykurovanie a chladenie – tepelné čerpadlo).

Pôdorys 1PP
Pôdorys 1PP

V 1. NP (mestský parter) je umiestnená očná optika, lekáreň so zázemím a centrálny server.

Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP

V 2. NP je umiestnená prijímacia hala s špecializovanými oftalmologickými ambulanciami, so zázemím pre personál a pacientov.

Pôdorys 2NP
Pôdorys 2NP

V 3. NP je umiestnená prijímacia hala s administratívnym zázemím očného centra a komplexná očná ambulancia so špecializovaným pracoviskom laserovej chirurgie oka so zázemím pre personál a pacientov.

Pôdorys 3NP

V 4. NP je umiestnená prijímacia hala s klinikou jednodňovej chirurgie so zázemím pre personál a pacientov.

Pôdorys 4NP

V 5. NP je umiestnené technické zázemie (strojovňa vzduchotechniky a iné). Prevádzka má segregované vstupy pre obsluhu a klientov, ako aj nadštandardné kapacity segregovanej statickej dopravy.

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Koncepcia interiérov rozvíja ideu výtvarne jednoduchého stvárnenia vnútorných priestorov, podľa funkčného zamerania jednotlivých bezbariérových prevádzok, poskytujúceho na jednej strane dostatok pocitu individuálnej bezpečnosti, diskrétnosti a potrebnej psychickej podpory pre zákazníkov – pacientov (ambulancie, vyšetrovne, operačné sály...), na druhej strane deklarujúceho maximálnu ústretovosť a otvorenosť voči návštevníkom (interiér parteru – očná optika, lekáreň, projekčná miestnosť – možnosť sledovania priebehu operácie oka pre príbuzných pacienta, resp. poslucháčov lekárskej fakulty, on-line).

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Interiérový dizajn prvkov je prevedený úžitkovo jednoducho, tvarovo neutrálne, v korešpondencii s technickým dizajnom početného technického prístrojového vybavenia, avšak na pozadí všadeprítomnej čistej bielej a precízne antracitovo sivej hry, vo farebne sviežich, v potrebne oživujúcich farebných odtieňoch vybraných prvkov interiérov, ktoré sú priradené každému podlažiu v charakteristickej farbe, z farebného spektra kruhového loga. Interiér, presahujúci do exteriéru, je oživený výtvarným dokomponovaním komornými umeleckými prvkami, inšpirovanými biomedicínskymi motívmi (fragment abstrahovaného bunečného epitelu, kruhové logo rohovky symbolický zhmotnené aj v priľahlej parkovej ploche ako komorný sochársky monument, výtvarne spracovaný fragment stromu v interiéri očnej optiky – autentického stromu, ktorý musel byť z dôvodov výstavby odstránený z pôvodnej polohy, ale v transformovanej podobe výtvarného diela bol vrátený do už zastavaného prostredia).

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Doplnenie farebným riešením plôch a tvarom prvkov prírodnými materiálmi, resp. odtieňmi je prirodzeným naplnením zámeru – vytvoriť atmosféru profesionality, spoľahlivosti, maximálnej vzájomnej dôvery a bezpečia medzi pacientom a personálom.

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Filozofia technického riešenia napĺňa cieľ - poskytovať vysokokvalitné zdravotnícke služby. Objekt očného centra konštrukčne tvorí železobetónový monolitický skelet, ktorý umožňuje v budúcnosti istú flexibilitu. Obvodový plášť je navrhnutý principiálne sendvičový s vonkajším metalickým obkladom a alumíniovými výplňami stavebných otvorov. Negatívny sezónny vplyv slnečného žiarenia je eliminovaný systémom predsadených alumíniových slnolamov. Objekt je plne klimatizovaný s riadením centrálnou programovanou jednotkou podľa účelu priestorov.

foto: Mgr. art. Peter Kováč

Vzhľadom na vysoké nároky špecifických priestorov a tým aj pomerne vysokú energetickú náročnosť, súčasťou filozofie očného centra je požiadavka na trvalú udržateľnosť prevádzky z hľadiska energetiky objektu. Preto je ako hlavný zdroj energie pre vykurovanie, prípravu TÚV a chladenie objektu použité tepelné čerpadlo (typu voda – voda).

foto: Mgr. art. Peter Kováč
foto: Mgr. art. Peter Kováč
foto: Mgr. art. Peter Kováč
Pohľady
Pohľady
Pohľady
Pohľady

podklady: Ing. arch. Ján Gustiňák

Poloha diela

Ing. arch. Ján Gustiňák
Ing. arch. ľubomír Burica
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím