Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. marec 2019
0
580

Red Dot Design Award pre Pixel!

mmcité získalo Red Dot Design Award 2019 za elegantný upcycling exteriérového sedacieho systému Pixel - ďaľšie významné ocenenie pre dizajnový exteriérový prvok.
Red Dot Design Award pre Pixel!

Štúdio mmcité1 predstavuje ocenenú novinku zo svojho portfólia dizajnového mestského mobiliára.

Svojim tvarom, farebnosťou a variabilitou nabúráva tradičnú predstavu o parkovej lavičke a predstavuje výzvu pre všetkých architektov a dizajnérov, alebo im prináša nečakanú voľnosť pri konfigurácií sedacích prvkov. Okrem patentovaného systému fixácie drevených lamiel sedačky pridáva ešte jeden rozmer: je vyrábaný zo zvyšného a inak nepotrebného materiálu, ktorý by inak skončil v odpade.

Na počiatku bolo dizajnérske zadanie vytvoriť akýkoľvek zmysluplný prvok mestského mobiliáru, ktorý využije hromadiaci sa nepotrebný drevený materiál, ktorý by inak skončil v peci. Svoje sily spojili hlavný dizajnér mmcité1 David Karásek a sľubné dizajnérske duo Eduard Herrmann a Matěj Coufal.

„Spolupráce s mladými dizajnérmi nás bavia a oživuje to náš pohľad na vec. Práca s Eduardom a Matějom je naviac dlhodobá a prináša skvelé výsledky,“ vysvetľuje spolumajiteľ a hlavný dizajnér David Karásek, ktorý sa spolupráci so študentami a začínajúcimi dizajnérmi venuje dlhú dobu. „Okrem takmer nekonečnej skladateľnosti ma na novom systéme baví aj prvok nepravidelnosti. To, že sa nám podarilo využiť nepotrebný materiál do takto sviežeho výrobku, ma zvlášť teší.“

Výsledkom je Pixel, ktorý je unikátny nielen svojim konceptom, ale aj možnosťami, ktoré ponúka. Základom je zámerne jednoduchý štvorcový modul v niekoľkých prevedeniach, z ktorého je možné zostaviť takmer akýkoľvek pôdorysný tvar sedenia. Pixel prináša rozmanitosť a flexibilitu. Každý modul môže mať inú farebnosť, ale aj orientáciu drevených lamiel, z ktorých je vyrobený. Lamely sú naviac v ráme uchytené unikátnym patentovaným spôsobom, ktorý takmer nevyužíva skrutky. Systém doplňujú operadlá umiestniteľné kamkoľvek na sedaciu plochu a valcovité kvetináče vpísané do pravouhlej mriežky.

„Premyslieť čo najlepšie využitie materiálu je pre nás prirodzené a začína to už pri samotnom dizajne. Neplytvať materiálom je taktiež najekologickejšie. Ale ako vyhotoviť niečo, čo už podľa bežných merítok vyhotoviť nejde? To bola skutočná výzva. Chceli sme navrhnúť výrobok, ktorý bude esteticky unikátny, prinesie do verejného priestoru niečo skutočne nové, a pritom využijeme drevo, ktoré by inak skončilo v peci. Naviac sme prišli na spôsob, ako drobné drevené lamely kotviť do rámu unikátnym spôsobom, ktorý sme si nechali patentovať,“ vysvetľuje David Karásek z mmcité1.

Meno Pixel nebolo dané novému systému náhodou, skutočne je možné vytvárať ako keby rozpixelované obrazce, samozrejme nie na papieri, ale v reálnom verejnom priestore. Naviac sa dá na nich pohodlne sedieť.

“Pixel je nový prístup k vonkajšiemu sedeniu. Nejde o lavičku ako solitér, ale o premyslený systém, ktorý ponúka kombinovateľnosť minimalistických i zložitejších kompozícií. Môže rešpektovať okolitý priestor, alebo ho zámerne narušovať, vytvárať menšie aj rozsiahle zostavy, ktoré naviac môžu dopĺňať jednotlivé samostatné sedačky. Súčasťou je aj príslušenstvo ako sú stolíky, operadlá alebo kvetináče,“ popisuje Matěj Coufal z dizajnérskeho dua Herrmann & Coufal.

Štúdio mmcité1 sa tak môže pochváliť ďalším významným ocenením, a to prestížnou cenou za design Red Dot Award 2019. Medzinárodná porota zložená z významných odborníkov z celého sveta ocenila tento netradičný sedací systém.

Systém Pixel bol širokej verejnosti po prvý raz predstavený v rámci medzinárodného krajinárskeho festivalu Landscape 2018 na pražskom Vítkove. K pocte 100. výročia založenia Československej republiky reaguje na miesto, ktoré je spojené s pamätníkom československých odbojárov. „Kombinácia miesta a letopočtu nás skoro automaticky viedla k motívu českej vlajky, ktorá má naviac sama o sebe nespochybniteľnú estetickú kvalitu. Prišlo nám, že prostým, avšak silným spôsobom je vhodné pripomenúť si emóciu, ktorú v nás naša krajina aj toto výročie vyvoláva,“ vysvetľuje David Karásek. Lavičky môžu návštevníci vyskúšať aj dnes, lebo na žiadosť občanov Prahy 3 inštalácia v parku zostala.

Red Dot Award 2019 ale nie je jediná cena, ktorú Pixel získal. Dizajnéri David Karásek a duo Herrmann & Coufal, sa s týmto výrobkom dostali až do finále Czech Grand Design 2018 v kategórií Dizajnér roka, kde skončili druhí. Výrobok získal aj ocenenie EDIDA 2019 v kategórií Outdoor, ktoré každým rokom vyhlasuje časopis Elle Decoration.

Súvisiace články

mmcité skSKVážime si naše mestá
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím