Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. august 2015
0
2111

Biely dom pod Devínom

Jednoduchý obdĺžnikový dom na dlhej a úzkej pacele od ateliéru cakov+partners . Hľadanie vzťahov nový dom - pôvodná urbánna štruktúra.
Biely dom pod Devínom
Autori: Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Monev, Ing. arch Ján Obušek, Ing. arch. Emil MakaraInvestor: Súkromná osobaPlocha pozemku: 740 m2Zastavaná plocha: 119 m2Podlažná plocha: 244,6 m2Návrh: 2009 - 2009Realizácia: 2010 - 2012Adresa: Devín, SlovenskoPublikované: 19. august 2015

Slovo Devín v takmer každom človeku vyvolá predstavu notoricky známej hradnej zrúcaniny. Devín je ale viac než len hrad, je to tichý a príjemný kúsok Bratislavy. (Ak pravdaže, na hrade a v podhradí práve neprebieha nejaký festival. Vtedy je z Devína celkom hlučný, i keď o to čarovnejší kúsok Bratislavy.) Devín má úzke uličky, včelársku a vinársku tradíciu a v ostatnej dobe čoraz väčší počet rekonštrukcií a novostavieb. Napriek ohrozeniu dunajskými záplavami totiž starí aj noví Devínčania prišli tomuto romantickému miestu na chuť. Stavajú tu teda a čím ďalej, tým častejšie stavajú uvážlivo a s citom. Čo sa dá dosiahnuť, ak sa k stavbe pristupuje ešte aj s hojnou zásobou imaginácie, nám názorne ukazuje táto vilka. Opravujeme, tento rodinný dom. Pretože ak nejaká uličná fasáda evokuje slovo „dom“ viac ako táto, tak ju ešte len musíme objaviť.

foto: Matej Kováč

Občas architekti navrhnú stavbu, ktorá má celkom očividný tvar, s úsmevom často nazývaný aj „prvoplánový“, akoby ho načrtlo dieťa pastelkou na výkres. Robia tak, pretože v istých súvislostiach je osviežujúce takto šokovať. V prvom momente si to človek pomyslí aj o tejto stavbe, ale stačí krátka prechádzka po najbližšom okolí, aby bolo jasno. V okolitej historickej zástavbe nájdeme nejeden úzky, dlhý dom so štítovou strechou presne v tých istých proporciách.

Situácia s osadením domu na pozemku
Situácia s osadením domu na pozemku

A tak tento dom zapadá... viac­menej, pretože originalitu mu nejde uprieť. Tvar a charakter snáď odráža záujem investora o chatárstvo či želanie, aby tento dom nebola „iba ďalšia kocka“. Podstatne však tento dom sformovala hlavne funkcia a súvislosti.

Trojpodlažný objekt (má obytný suterén, prízemie a podkrovie) stojí zapustený v miernom svahu a je značne odsadený od ulice. K hlavnému vchodu na prízemí vedie rampa z drevených profilov.

Rez priečny
Rez priečny
Rez pozdĺžny
Rez pozdĺžny

Dohora a ďaleko – tento dom sám trochu pôsobí ako hrad, pod ktorým stojí. Má to svoj dôvod, samozrejme. Okolité stavby sú pomerne blízko pri veľmi úzkom pozemku, a tak sa architekti kvôli intimite rozhodli obvyklý „zadný dvor“ preniesť dopredu, smerom do ulice. Ústi doň krytá terasa zo suterénu lemovaná opornými múrmi, aj balkón nad ňou. Aby zvedavé oči z ulice nevideli nechcené, okrem brány z dômyselne perforovaných profilov je pred terasou v trávniku vytvorený kopček, majiteľmi aj architektmi láskyplne prezývaný „golfový“.

foto: Matej Kováč

Aj keď je toto riešenie trošku úsmevné, nie je mu čo vyčítať. Intimita je zaistená a človek vidí z terasy aspoň viac zelene. Nehovoriac o tom golfe, ktorý tam raz niekto určite vyskúša. Zvyšok pozemku je obkolesený múrom z domáceho devínskeho kameňa. Tomuto domu sa zvonka akosi darí vyzerať väčším, než je, a to aj napriek tomu, že jeho skutočnú výšku aj dĺžku architekti pomocou práce s vonkajšími materiálmi decentne zatajili. Suterén vďaka kamennému obkladu z gabionových košov jemne korešponduje s terénom, a drevený obklad zadnej časti domu skrýva jeho celkovú dĺžku.

foto: Matej Kováč

Prvý „oficiálny“ pohľad do interiéru domu sa nám naskytne vďaka skosenému oknu pred hlavným vstupom, ktorý sa nachádza až v zadnej polovici dispozície. Zasklená časť vedľa vstupu presvetľuje vstupnú halu a tvarom kopíruje jednoramenné oceľové schodisko vedúce do podkrovia.

foto: Matej Kováč

Na prízemí nájdeme kotolňu, malú hygienu a obývačku s kuchyňou, v suteréne bar a spoločenskú miestnosť a v podkroví dve spálne – hlavnú a hosťovskú s jednou kúpeľňou a šatníkom. Tento dom je široký iba čosi vyše šiestich metrov, a tak bolo pre architektov dôležité efektívne usporiadať priestory. Hlbokú dispozíciu presvetľujú celoplošné sklené steny orientované do uličnej fasády. Tie okrem slnečného svetla zabezpečujú ešte ničím nerušený výhľad na dunajskú hrádzu, no sú to okná a lodžia na bočnej, juhozápadnej fasáde, ktoré človeku vezmú dych. Sú totiž nasmerované presne na hrad Devín. Prvý ranný pohľad zo spálne a dokonca i z atypicky riešenej kúpeľne tak získava úplne inú kvalitu. Nie je to iba prosté (i keď možno osviežujúce) okienko do zelene. Je to instantný relax.

Pôdorys 1 PP
Pôdorys 1 PP
Pôdorys 1 NP
Pôdorys 1 NP
Pôdorys 2 NP
Pôdorys 2 NP

Tri a pol metra vysoký strop najvyššieho podlažia tomuto otvorenému priestoru zaručuje vzdušnosť a biele steny zasa jas. Farebná schéma celého interiéru je prevažne bielo­čierna, doplnená elegantnou veľkoformátovou gresovou dlažbou a drevenými podlahami. Dodatočný „šmrnc“ dodáva priestoru pohľadový betón, ktorým je lemované spomínané čierne oceľové schodisko.

foto: Matej Kováč

Ďalší korešpondujúci betónový prvok je napríklad betónová lavica votknutá do oporných múrov vonkajšej terasy. Svietidlá v interiéri aj exteriéri kopírujú minimalizmus celého domu. Dôraz majiteľov na dizajn a atmosféru ich domova ich vedie k spolupráci s architektmi aj pri otázkach výberu zariadenia či textílií.

foto: Matej Kováč

Sami majú dobrý cit a rešpektujú ducha, v ktorom sa dom nesie. Nevidíme žiadne zbytočné miestnosti, žiadne zbytočné dekorácie, žiadny bazén, iba dobre spracovaný, pohodlný dom. Je nekomplikovaný, jasný, a koniec koncov i trošku vtipný.

Podklady: cakov+partners, text: Korina Krchniaková.

Poloha diela

Ing. arch. Kalin Cakov
Ing. arch. Metodiy Monev
Ing. arch Ján Obušek
Ing. arch. Emil Makara
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím