Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. marec 2020
0
2076

Prestavba katalógového domu, Hrusice pri Prahe

Z plánovaných drobných stavebných úprav k pôsobivému výsledku.
Prestavba katalógového domu, Hrusice pri Prahe
Autori: MgA. Adam Jirkal, MgA. Jerry KozaSpolupráca: Martin PapcúnRealizácia: 2018 - 2019Adresa: Hrusice, Česká republikaPublikované: 26. marec 2020

Komplexnú prestavbu odštartovala požiadavka majiteľa na jednoduchú úpravu interiéru bez zásahu do konštrukcie domu. Najmä vďaka energii vloženej do úvodnej fázy projektu sa vo výsledku podarilo eliminovať zásadné problémy, vyplývajúce z nekoncepčného architektonického riešenia a nevhodného osadenia pôvodnej stavby. Vonkajšiu obálku aj dispozíciu architekti výrazne zjednodušili, pričom vychádzali z princípov ľudovej architektúry, ktorá je typická pre stredočeskú obec.

Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice

Obec Hrusice neďaleko Prahy je neodmysliteľne spätá s dielom slávneho rodáka - maliara a spisovateľa Josefa Ladu. Vznikali tu jeho rozprávky O kocouru Mikešovi, na jeho obrazoch spoznáme Hrusickú krčmu U Sejků, neskoro románsky kostol sv. Václava, alebo budovu bývalej školy. Dedina sa od Ladových čias zmenila. Napriek novej výstavbe (najmä v okrajových častiach), nestratila však svoj nezameniteľný ráz. Dôkazom sú zachované stavby pôvodnej ľudovej architektúry.

Novú, skolaudovanú stavbu si vybrali súčasní majitelia hlavne kvôli príjemnej lokalite, a tiež preto, aby sa vyhli časovo náročnej výstavbe. Na katalógovom dome, stojacom neďaleko centra obce, plánovali urobiť drobné úpravy terénu a interiéru. S týmito požiadavkami oslovili architektov z ateliéru SAD.

“Dům na první pohled vykazoval známky nekoncepčnosti, uspořádání vnitřních prostor bylo vzhledem k zamýšlené funkci poměrně nelogické. Původním majitelem uměle navezená zemina tvořila příkrý sráz a zabraňovala vjezdu do garáže. Francouzská okna z hlavní obytné místnosti končila půl metru nad úrovní zahrady. Fasádu narušovaly výklenky a sloupy. Nad vším tím trčela zvláštní, nepochopitelně složitě členitá střecha. Dům svým vzhledem narušoval původní ráz vesnice,” vysvetľujú architekti východiská projektu a pokračujú: “V průběhu jednání nad návrhem menších úprav bylo nakonec rozhodnuto o kompletní přestavbě domu právě tak, aby přirozeně zapadal do okolí. V návaznosti na lidovou architekturu, kterou se autoři návrhu inspirovali, byla hlavním konceptem přestavby jednoduchost až obyčejnost stavby. Na obrazech Josefa Lady vidíme domy s dřevěným štítem, jednoduchým půdorysem, doškovou nebo červenou sedlovou střechou.Lidová architektura se vždy obešla bez estetických prvků, které by byly nad rámec funkčního požadavku. Na stavbu bývaly využívány, stejně jako v našem případě, povětšinou místní zdoje. Takový dům, který by ale zároveň splňoval současné představy o moderním celoročním bydlení na vesnici, nakonec z návrhu vyšel.”

Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice

Ateliér SAD zaistil realizáciu prestavby prostredníctvom vlastnej stavebnej firmy MY76. Úzka spolupráca projektovej a realizačnej zložky sa v tomto prípade ukázala ako nevyhnutná. Mnohé úskalia sa objavili až v priebehu prestavby. Bolo nutné napraviť následky zlých technologických postupov, nahradiť nekvalitné materiály... Živelný priebeh stavby znamenal mnohé zmeny a úpravy projektu.

Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice

Pôvodný, tvarovo komplikovaný pôdorys, zjednodušili architekti do tvaru písmena T. Garáž zmenila funkciu na relaxačnú miestnosť so saunou. Autá teraz parkujú vedľa domu, na zastrešenom stojisku, ktoré je zapustené do terénu a prirodzene prepája dom (technické podlažie) s ulicou. Nárožia z gabionových košov, ktoré po obvode postupne klesajú, ohraničujú svahovitý pozemok. Rovnaký kameň z lokálneho zdroja bol použitý aj na dláždenie krytého stojiska a chodníkov okolo domu.

“Dům je nově obezděný, zvýšily se tím fyzikální parametry a díky stavebním úpravám získal kýžený jednoduchý tvar. Jako parafráze na hlazenou kletovanou vápenou omítku bylo zvoleno dvouvrstvé terrazzo, probroušené na strukturu drobných kamínků. Extrémně tvrdý a odolný materiál vydrží bez zásahů dlouho v nezměněném stavu. Téměř v konečné fázi přestavby došlo i na přeměnu střechy z komplikované změti valb a úžlabí na střechu jednoduchou sedlovou se čelními štíty,” vymenúvajú autori najdôležitejšie stavebné zásahy.

Na vrchnej časti fasády tak vznikol tradičný štít. Plocha za smrekovcovými lamelami je z veľkej časti presklená. Zvolené riešenie pri pohľade z boku evokuje drevený obklad štítu, zároveň však nebráni výhľadu z podkrovnej miestnosti. Raster drevených lamiel sa objavuje aj na  pergole a novom oplotení pozemku.

Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Pôdorys 1. P.P. - pôvodný stav
Pôdorys 1. P.P. - pôvodný stavAutor: Atelier SAD
Pôdorys 1. P.P. - nový stav
Pôdorys 1. P.P. - nový stavAutor: Atelier SAD
Pôdorys 1. N.P. - pôvodný stav
Pôdorys 1. N.P. - pôvodný stavAutor: Atelier SAD
Pôdorys 1. N.P. - nový stav
Pôdorys 1. N.P. - nový stavAutor: Atelier SAD
Pôdorys 2. N.P. - pôvodný stav
Pôdorys 2. N.P. - pôvodný stavAutor: Atelier SAD
Pôdorys 2. N.P. - nový stav
Pôdorys 2. N.P. - nový stavAutor: Atelier SAD

Veľká obývacia izba je od kuchyne a jedálne čiastočne priestorovo oddelená, aj vďaka zníženým podhľadom v miestach, kde sa bolo nutné vyrovnať s pôvodnou konštrukciou stropu. Na podlahách obytných miestností vyniká prírodná kresba dubových parkiet a travertínu, do technického podlažia architekti zvolili jednoduchý betónový poter. Pekným detailom je nadväzujúca textúra v mieste stretu dreva a kameňa. Travertín nájdeme aj v kúpeľni, kde plynule prechádza z podlahy do obkladu.

Pohľady
PohľadyAutor: Atelier SAD
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice

Dominantným prvkom na prízemí je kuchynský ostrov. Umelecký objekt vytvoril zo štyristo rokov starého dubového dreva Martin Papcún. Solitérny element integruje sklokeramickú varnú dosku so vstavaným digestorom. Sochársky prvok, vážiaci 800 kilogramov, vznikol vrstvením a brúsením objemných dubových trámov recyklovaných z demolácie.

Foto: Boysplaynice

Za niektorými dvierkami kuchynskej linky sa skrývajú pôvodné nosné stĺpy, najväčšia otváravá časť sprístupňuje komoru. Všetko je po ruke, priestor je efektívne využitý. Drobným dizajnovým prvkom sú mosadzné pásky pri päte linky, ktoré kontrastujú s bielym povrchom skriniek. Mosadz prirodzene starne, na niektorých miestach bude vyleštená, inde zoxiduje.

Foto: Boysplaynice

Ďalšia výrazný prvok interiéru - obojstranný krb, zabudovaný do čiernej terrazzovej steny je prístupný z chodby, v obývacej izbe pôsobí ako hrejivá dekorácia.

Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice
Foto: Boysplaynice

Fotografie východiskového stavu:

Podklady: Atelier SAD

Podukty:

  • Fasáda: Kreatívne omietky StoSignature vo vzore StoBeton Decor
  • Interiér: Kreatívne omietky StoSignature vo vzore StoBeton Decor

Poloha diela

MgA. Adam Jirkal
MgA. Jerry Koza
Martin Papcún
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím