Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Je váš projekt dostatočne silný, aby sa stal projektom Prefarenzen?
Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Špecifický terén a extrémne komplikované miesto si vyžiadalo nie celkom obvyklé riešenie. Vzniklo tu niečo, čo nám tak často chýba. Málokedy sa stretávame s tým, že susediace stavby medzi sebou komunikujú. Dobré diela sú častokrát osamotené vo svojom okolí. Tu vidíme ojedinelý príklad, že nie jednen, ale viacero objektov bolo komponovaných tak, aby spolu vytvorili harmonizujúci celok. Aby sa dopĺňali. Aby výsledok po realizácii troch domov bol lepší ako mechanický súčet kvalít samostatných budov.
Mestské vily ponúkajú vysokú architektonickú i funkčnú kvalitu v komfortných priestorových i objemových parametroch. Úžitkové plochy jednotlivých domov sú – 347m2, 459 m2 a 361 m2.
O architektonickom koncepte nám viac povie autorský text:
Základné hmotové stvárnenie predstavuje riešenie troch základných hmôt troch rodinných domov. Dvojpodlažné a trojpodlažné kubusy domov, orientované pozdĺžnou osou v smere rovnobežnom na Korabinského ulicu rešpektujú tvar pozemku, geomorfológiu územia, ohyb Korabinského ulice, vzrastlú zeleň, vytvárajú zaujímavú kompozíciu nepravidelných hmôt, podporujúcich danosti územia.
Toto hmotové riešenie vychádza z danosti prostredia, keď hmoty, rovnobežné s ulicou majú evokovať pôvodné terasovité riešenie pozemku, nachádzajúcom sa na prudkom svahu. Hmoty objektov rodinných domov majú byť jasným vyjadrením vstupu novodobej architektúry do pôvodného prostredia.
Tento základný koncept, ktorý tvoria tri samostatné hmoty rodinných domov, vychádzajú z priestorových možností a celkového riešenia pozemku. Celkový koncept riešenia územia mal vplyv aj na hmotové vytvarovanie objektov, ktoré majú smerom do ulice čo najmenej narúšať svojim hmotovým a architektonickým stvárnením charakteristiku okolitého prostredia a susediacich objektov. Dvojpodlažné a trojpodlažné hmoty sa vymykajú z jednoduchej pôdorysnej ortogonálnej osnovy, čím sa rešpektujú a podporujú determinanty územia a zároveň sa akcentuje novodobá situácia v tomto prostredí, kde doposiaľ nestál žiadny objekt.
Veľmi dôležitým priestorovým prvkom celej hmotovo - priestorovej skladby je systém terás, využívajúci terénne danosti a reliéf prostredia a premietajúci sa aj do dispozične prevádzkového riešenia, ktorý zvyšuje atraktivitu a intimitu vnútorných priestorov a zároveň umožňuje prienik osvetlenia a oslnenia zo západnej strany a pobytové možnosti zo strany východnej.
Dispozičné a prevádzkové riešenie má vplyv aj na tektoniku novo navrhovaného objektu. Vzťah k svetovým stranám, výhľadom do bližšieho aj širšieho okolia určili podiel a veľkosť presklených otvorov k plným stenám.
Minimálne sú využívané aj plastické prvky na jednotlivých fasádach. Práve tektonika objektov, teda pomer plných a presklených častí domov a veľkosti otvorov dávajú okoloidúcemu najavo, o aký typ vnútorných priestorov sa jedná.
Veľké presklené plochy zvyšujú výnimočnosť týchto priestorov navonok a zároveň obohacujú relatívne "asketickú" hmotu rodinných domov.
Materiálové riešenie podobne ako hlavný urbanistický a architektonický koncept dôsledne vychádza z miestnych podmienok, pričom využíva tri základné materiály - hladkú bielu omietku ako základný jednotiaci stavebný materiál, obkladový kameň a napokon drevo, ktoré je využívané ako obklad.
Viac ako fotografie vám o jednotlivých objektoch povedia nasledujúce výkresy.
Podklady poskytla AK Závodný.