Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. december 2016
1
2683

Rodinný dom v Bisambergu

Bývanie na predestí Viedne. Introvertný átriový dom reaguje na rozvoj okolitej zástavby a svojou čistou estetikou sa voči nej jednoznačne vymedzuje.
Rodinný dom v Bisambergu
Autori: Arch. DI Patrick Fessler, Arch. DI Karin Triendl, DI Bernadette LugerSpolupráca: DI Jakob PoppingerZastavaná plocha: 170 m2Podlažná plocha: 140 m2Investičný náklad: 290 000 eurNávrh: 2013 - 2013Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Bisamberg, RakúskoPublikované: 13. december 2016

Len niekoľko kilometrov severne od Viedne, v obci Bisamberg vznikol pre mladú rodinu s dvoma deťmi nízkonákladový tehlový dom. Pozemok sa nachádza v husto zastavanej časti intravilánu. Jednou z požiadaviek majiteľov bolo maximálne súkromie. Introvertný átriový dom sa preto vymedzuje voči okolitej zástavbe čistými plochami fasád s minimom otvorov. Dom sa naopak veľkými presklenými plochami otvára do átria. Túžbu po vlastnom rodinnom bývaní na predmestí Viedne reflektuje aj maximálne využitie parcely.

foto: Ditz Fejer
Situácia
Situácia

Prízemný dom  tvoria dve hmoty v tvare písmena L - obytná časť domu a garáž s dielňou.  Pôdorysné usporiadanie hmôt vytvára zaujímavé priestorové kontinuum okolo nádvoria. Kuchyňa a jedáleň s výškou cez dve podlažia tvoria srdce domu. Veľké pevné zasklenie a krytá terasa rozširujú veľkorysý priestor smerom do exteriéru.

foto: Ditz Fejer

Dispozícia domu je do budúcnosti variabilná. "Udržateľnosť pre nás znamená, aby sme zabezpečili, že sa dom dokáže prispôsobiť zmenám v živote rodiny," opisujú architekti architekt Patrick Fessler a Karin Triendl.

Blok s garážou a dielňou môže byť v prípade potreby rozšírený o časť poschodia a využitý ako malá bytová jednotka.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Rez
Rez

Dom je postavený z keramických tvaroviek bez dodatočného zateplenia. 50 centimetrov hrubá stena je zvonku aj zvnútra omietnutá bielou omietkou. Stropy sú pohľadové železobetónové monolity. Trojkombináciu materiálov v interiéri aj v exteriéri dopĺňajú drevené obklady a podlahy. Obmedzený rozpočet, ktorý bol pre architektov najväčšou výzvou sa nakoniec odrazil v použitých materiáloch a čistej estetike. Dom je sympatický prístupom "poézie z mála".

foto: Ditz Fejer
foto: Ditz Fejer
foto: Ditz Fejer
foto: Ditz Fejer

Poloha diela

Arch. DI Patrick Fessler
Arch. DI Karin Triendl
DI Bernadette Luger
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím