Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. február 2020
0
301

Rodinný dom v Hrubom Štúre

Základnou ideou architektonického konceptu bolo vytvorenie moderného, funkčne aj hmotovo jednoduchého objektu, ktorý bude v sebe integrovať súčasnú technickú úroveň s kvalitou bývania a ktorý rešpektuje okolitú zástavbu, no súčasne sa snaží vyhovieť požiadavkám investora. Snahou bolo vytvoriť architektonicky ordinárnu formu, jednoznačne vystihujúcu vnútornú prevádzku a účel stavby, ktorá slúži na trvalé rodinné bývanie. Výtvarne jednoduché stvárnenie fasád je odvodené z čistej funkčnej nadväznosti na vnútorné priestory a so zabezpečenia dostatočnej svetelnej a pobytovej pohody majiteľa.
Jednoduché dispozičné riešenie a pôdorysný tvar domu v tvare L sa prejavilo aj na celkovej priestorovej hmote objektu. Jedinou odlišnosťou od štandardu je exteriérové prestrešenie terasy, ktoré plynulým oblúkom spája vstup do domu s dennou časťou rastrom drevených trámov. Objekt je omietnutý na bielo, okrem vstupu s parkovacím zálivom, kde je použitá červená omietka. Fasádna plocha na západnej strane objektu je perforovaná oknami dvoch rozmerov. Chodba a denná časť sú s pozemkom v kontakte cez veľkorozmerové zasklené steny.
Rodinný dom v Hrubom Štúre
Autori: Mgr. art. Martin MaňoPlocha pozemku: 748 m²Zastavaná plocha: 191,8 m²Podlažná plocha: 191,8 m²Návrh: 2009 - 2009Realizácia: 2010 - 2011Adresa: Senecká , Hrubý Šúr, SlovenskoPublikované: 13. február 2020

Všeobecne

Riešená parcela sa nachádza v obci Hrubý Šúr, v novonavrhovanej časti obsahujúcej 12 pozemkov určených na výstavbu rodinných domov, na južnej strane samotnej obce. Má ortogonálny tvar s približnými rozmermi 22,5 x 33,5 metra, kratšou stranou orientovanou na sever. Pozemok je posledný v tejto urbánnej štruktúre, situovaný na jej východnej časti. Sprístupnený je komunikáciou zo západnej strany. Parcela má rovinatý charakter.
Stavba rodinného domu je riešená ako jednopodlažný nepodpivničený objekt s plochou strechou.
Pri osadzovaní objektu na pozemku boli dodržané všetky potrebné odstupné vzdialenosti od susedných parciel, ochranné pásma a dané regulatívy územia, predpísaná maximálna podlažnosť a koeficient zastavanosti v danej lokalite. Navrhovaným riešením nedochádza k zatieneniu susedných objektov, ani k obmedzeniu intimity bývania. Statická doprava je zabezpečená zakrytým parkovacím miestom pre dve autá na pozemku. Vstup do navrhovaného objektu je z južnej strany.


Dispozičné riešenie

Stavba rodinného domu je riešená ako jednopodlažný nepodpivničený objekt. Do objektu sa vstupuje na jeho južnej strane, popod strechu parkovacieho státia. Vo vstupnej hale sa nachádza samostatný šatník, vchádza sa z nej do práčovne s technickou miestnosťou a samostatného WC. Z chodby, ktorou sa dostaneme až do vzdialenej dennej časti domu, sa vstupuje do všetkých spální domu aj so sociálnym zázemím. Sú to v poradí od vstupu hosťovská izba, detská izba, kúpeľňa, druhá detská izba a spálňa rodičov s vlastným šatníkom a malou kúpeľňou. Hoci je spomínaná denná časť na opačnom konci od vstupu do domu, výhodou tejto koncepčnej schémy je jej južná orientácia dennej časti a vizuálny kontakt so zeleňou na vlastnom pozemku a výhľad na polia na východnej strane parcely. Denná časť je rozdelená na kuchynský kút s komorou, jedáleň a obývaciu izbu. Všetky tieto funkcie sú v jednom priestore bez deliacich priečok, opticky je interiér rozdelený len znížením úrovne podlahy v obývacej časti. Pri spevnenej ploche určenej na parkovanie sa nachádzajú dve miestnosti, z ktorých jednou je záhradný sklad a druhá slúži ako dielňa.


Konštrukčné riešenie

Základy sú zhotovené ako betónové pásy, v časti obývačky je na nich rad z debniacich tvárnic, ktoré sú spriahnuté s vystuženou podkladnou betónovou doskou. Zvislé nosné konštrukcie sú z tehál Hebel. Obvodové a interiérové nosné steny majú hrúbku 375mm, priečky sú tvorené tehlami hrúbky 125mm. Strop je vyhotovený ako liaty železobetónový. Pri vysunutých častiach /terasa, carport/ je drevený – trámový. Strešná betónová konštrukcia je zateplená polystyrénom hrúbky 200-300mm a izolovaná je fóliou Fatrafol, na ktorej sa nachádza zásyp z riečneho kameniva. Objekt je zateplený tepelnou izoláciou hrúbky 50mm a na špaletách okien izoláciou hrúbky 30mm. Železobetónové vence a preklady sú ešte v rámci hrúbky konštrukcie stien prekryté extrudovaným polystyrénom hrúbky 50mm.
Okenné výplňové konštrukcie sú z plastových rámov s izolačným dvojjsklom. Podobne aj ostatné vonkajšie zasklenné steny. Interiérové dvere sú bezfalcové, drevené. Podlahy v dome sú gresové - na chodbe, v hale, v kúpeľniach, jedálni a kuchyni a drevené vo všetkých izbách a šatníkoch. Interiérová omietka je vápennocementová, biela.

Poloha diela

Mgr. art. Martin Maňo

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím