Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. apríl 2021
0
855

Rodinný dvojdom v Stupave

Realizácia jednoduchého dvojdomu, so zrkadlovou dispozíciou v privátnej obytnej zóne na periférii Stupavy.
Rodinný dvojdom v Stupave
Autori: Mgr. art. Martin MaňoInvestor: LunixxPlocha pozemku: 741m²Zastavaná plocha: 170m²Podlažná plocha: 340m²Obostavaný objem: 1240m³Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Krajná , Stupava, SlovenskoPublikované: 18. apríl 2021

Všeobecne

Riešená parcela sa nachádza v Stupave, v urbanistickej zástavbe rodinných domov. Má jednoduchý obdĺžnikový tvar s rozmermi približne 36x21 metrov s mierne zošikmenými kratšími stranami a rovinatý charakter. Parcela je orientovaná dlhšou stranou na sever, k jestvujúcej ubytovni na Železničnej ulici. Juhozápadný špic je miestom, kde je parcela pripojená do novej ulice, ktorá vznikla predĺžením jestvujúcej betónovej komunikácie. Na južnej strane susedí aj s halou bývalej kotolne, ktorá v nedávnej minulosti prešla konverziou na obytný objekt. Západnú hranicu tvorí pozemok s postaveným rodinným domom a na východnej strane parcela hraničí so záhradami.
Pri návrhu osadenia objektu sa dbalo na dodržanie odstupových vzdialenosti od hraníc pozemku. Zo strany ubytovne je tento odstup 2,9 metra, od bývalej kotolne 3 metre, nakoľko do týchto strán nie sú orientované žiadne okná obytných miestností. Z východnej strany od záhrad je objekt osadený približne 13 metrov a zo západnej strany, odkiaľ sa do domu aj vstupuje je dom od hranice vzdialený cca 12 metrov, čo je vzdialenosť, ktorá umožňuje pohodlné kolmé parkovanie pre šesť automobilov pred objektom.


Architektonické a dispozičné riešenie

Z hľadiska prevádzky objektu sa jedná o rodinný dom s dvomi rovnakými bytovými jednotkami. Dom je tvarovo veľmi jednoduchý, až prísny. Čo sa tvaru hmoty týka, ide o jednopodlažný kváder s podkrovím so sedlovou strechou orientovanou štítami na západ-východ. Dispozícia je tiež veľmi prehľadná. Vstupy do bytov sú na západnej strane. Zádverie v sebe integruje šatníkovú časť. Z neho sa vchádza do malej centrálnej chodbičky, z ktorej sa vstupuje do hosťovskej izby, technickej miestnosti s kúpeľňou a na schodisko vedúce na poschodie. Na konci chodby je priechod do denného priestoru. Ten tvorí obývacia časť s jedálňou. Akoby za rohom je samostatná kuchyňa, presvetlená oknom z bočnej strany domu. Obývací priestor je s exteriérom prepojený veľkoplošným zasklením. Poschodie zase tvorí malá chodbička, z ktorej sú priame vstupy do dvoch detských izieb, ktoré sú orientované do záhrady. Detská izba, ktorá sa nachádza pri stredovej deliacej stene, je otvorená do krovu a nad jej zadnou časťou je osadená drevená pavlač, ktorá bude slúžiť ako lôžko. Oproti schodisku je kúpeľňa pre tieto izby. Na opačnej strane, oproti detským izbám sa nachádza spálňa. K tej prislúcha aj šatník a sociálne zázemie. Spálňa je otočená na západnú stranu. Chodbička a schodisko budú presvetlené svetlovodom umiestneným nad týmto priestorom. Okrem toho sa nad časťou mimo detských izieb nachádza povala, prístupná z chodbičky pri schodisku.


Konštrukčné riešenie

Dom je založený na železobetónových pásoch, s jedným radom debniacich tvárnic, ktoré sú spriahnuté so železobetónovou podkladnou doskou hrúbky 150mm. Na nej je hydroizolácia z pásov Hydrobit. Obvodový plášť je vyhotovený z tehál HELUZ hrúbky 300mm so zateplením z polystyrénu EPS 70F hr. 150mm. Vnútorné nosné steny sú rovnako z tehál HELUZ, ale hrúbky 250mm. Priečky sú postavené z tehál hrúbky 115mm. Stropy sú vyhotovené ako železobetónové, hrúbky 200mm.
Krov je drevený, so zateplením z minerálnej vlny hrúbky 360mm, so sadrokartónovou kapotážou z vnútornej strany a vláknocementovou krytinou Cembrit Rhombus svetlošedej farby. Klampiarske výrobky sú vyrobené z plechu rovnakej farby. Tvoria ich oplechovania strechy a odvodňovací systém. Okná sú drevené, smrekové, s izolačným trojsklom, s prírodným drevodekorom z exteriéru aj interiéru. Na podlahách je podlahový polystyrén EPS 100S a cementový poter z priemyselne vyrábanej suchej betónovej zmesi s podlahovým vykurovaním. Podlahy v kúpeľniach sú opatrené tekutou hydroizoláciou. Interiérové omietky sú strojové sadrové biele a exteriérová omietka je silikátová, taktiež biela. Pred zasklenými stenami denných častí sú navrhnuté drevené terasy s rozmermi cca 4,5 x 3 metra.

Pred objektom sú spevnené plochy na parkovanie troch vozidiel pre každý dom a okolo domov sú vyhotovené betónové obrubníky vysypané riečnym kamenivom. Pri vstupe na parcelu je betónový piliér oplotenia vyhotovený z prefabrikovaných tvárnic, v ktorom sú osadené merače médií. Zbytok pozemku je oplotený drôteným pletivom.

Poloha diela

Mgr. art. Martin Maňo

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím