Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. apríl 2018
0
832

Architekt Vladimír Karfík: Zlín a Bratislava - prednáška Niny Bartošovej

Koncentrovaný súhrn známych, aj menej známych informácií o jednej z kľúčových osobností modernej česko-slovenskej architektúry.
Architekt Vladimír Karfík: Zlín a Bratislava - prednáška Niny Bartošovej

Záznam z prednášky Niny Bartošovej z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FA STU v Bratislave (štvrtok 22. marca 2017).

Prednáška Niny Bartošovej predstaví dielo Vladimíra Karfíka (1901 - 1996), so zameraním sa na jeho tvorivé obdobie počas pôsobenia v medzivojnovom Zlíne a v povojnovej Bratislave.

Prednáška prezentuje nielen zaujímavú tému, ale aj množstvo analytickej práce, ktorá bola vykonaná v rámci výskumného projektu „Architekt Karfík a priemyselná architektúra 30. – 50. rokov 20. storočia“ (č. 17-341-04086), podporeného z verejných zdrojov formou štipendia Fondu na podporu umenia).

Odborný výklad približuje Karfíkovu osobnosť a tvorbu, v ktorej sa okrem priemyselných stavieb objavujú školy, administratíva, obytné objekty ale aj urbanistické návrhy.

Výskum reflektuje architektovo pôsobenie u Baťu, ktoré tvorí kľúčovú časť Karfíkovej tvorby, a snaží sa identifikovať jeho vplyv aj v neskoršom diele, po príchode do Bratislavy. Karfíkovo dedičstvo však nespočíva len v architektonických projektoch. Počas obdobia, ktoré strávil v Bratislave sa vyznamenal predovšetkým ako profesor Fakulty architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1946 - 1971. Jeho pedagogické pôsobenie výrazne ovplyvnilo desiatky jeho študentov, ktorí sa k jeho „škole“ dodnes hlásia. Z tohto dôvodu sa výskum dotýka aj osobnejšieho profilu architektka, či už cez publikované texty jeho študentov, ale aj cez osobné rozhovory, vrátane rozhovorov s jeho rodinnými príslušníkmi.

Práve takýto výskum je veľmi cenný. Dokument je dokladom, koľko zaujímavého materiálu sa podarilo zhromaždiť. Dozvieme sa mnoho o segmente našich skorozabudnutých dejín. O kultúrnom a priemyselnom dedičstve i silnej tvorivej osobnosti.

249
Youtube

Východiská výskumu poskytli materiály nachádzajúce sa v Štátnom okresnom archíve Zlín, v Štátnom archíve v Prešove, ale tiež v nespracovanom osobnom fonde archívu Múzea mesta Brna, v ktorom sa nachádzajú okrem dokumentov z obdobia Zlína (1930 - 1946), Bratislavy (1946 - 1978) a Malty (1978 - 1982), aj čiastkové informácie týkajúce sa Karfíkovej praxe u významného švajčiarskeho architekta LeCorbusiera v Paríži, alebo jeho pôsobenia u Franka Lloyda Wrighta v Spojených štátoch Amerických. Plánmi objektov, ktoré Karfík navrhol po druhej svetovej vojne, po príchode do Bratislavy pre Závod Dynamit-Nobel (Závod Mieru) disponuje zas predovšetkým Archív mesta Bratislavy. Významným zdrojom informácií bola taktiež Karfíkova autobiografia, publikované rozhovory, ako aj vedecké články, dobová tlač, ale aj architektove vlastné texty a publikácie. Osobnú dimenziu prinieslo niekoľko rozhovorov s rodinnými príslušníkmi architekta a jeho bývalými študentami.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím