Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. september 2015
0
1146

Téma pre Bienále architektúry v Benátkach v roku 2016 znie : Hlásenie z prednej línie

Alejandro Aravena riaditeľ Benátskeho Bienále oznámil tému vybranú pre rok 2016. S názvom "Hlásenie z prednej línie" bude Bienále  sonda do úlohy architektov v bitke za zlepšenie  životných podmienok pre ľudí na celom svete. Téma si kladie za cieľ zamerať sa na architektúru, ktorá funguje v rámci obmedzení spôsobených nedostatkom prírodných zdrojov, a tých návrhov, ktoré popierajú zabehané princípy a fungujú pre spoločné dobro - bez ohľadu na veľoksť prínosu.
Téma pre Bienále architektúry v Benátkach v roku 2016 znie : Hlásenie z prednej línie
Alejandro Aravena
Alejandro Aravenafoto: la Biennale di Venezia

Vyhlásenie Kurátora Alejandra Aravena:

Hlásenie z prednej línie

Existuje niekoľko bitiek, ktoré treba vyhrať a niekoľko hraníc, ktoré musia byť rozšírené, aby sa zlepšila kvalita prostredia a tým aj kvalita života ľudí. Stále viac ľudí hľadá na našej palnéte slušné miesto pre život. Podmienky sú však stále ťažšie a ťažšie. Akýkoľvek pokus ísť nad rámec zažitého sa stretáva s veľkým odporom vyplívajúcim zo zotrvačnosti spoločnosti. Akékoľvek snahy riešiť relevantné otázky musia prekonať rastúcu zložitosť sveta.

Na rozdiel od vojny, kde vždy nikto vyhrá, je snaha o zlepšovanie životného prostredia dlhodobý proces s nejasným výsledkom. Architektúra je o pohľade na realitu cez kľúč návrhu. To je to, čo by sme chceli, aby si ľudia uvedomili a videli na 15. Benátskom Bienále: Príbehy o úspechu, príklady, Architektúru ktorá prispieva k víťazstvám v nekonečnom boji za rozširovanie hraníc poznania.

Hlásenie z prednej línie bude o sprístupnení problematiky pre širšie publikum. Ukáže, aké náročné je zlepšiť kvalitu života v náročných, krajných  podmienkach. Bude čeliť naliehavým výzvam. To je potrebné k udržaniu sa na špici a snahe dobyť nové polia.

Radi by sme sa poučili z architektúry, ktorá sa napriek nedostatku prostriedkov zameriava na to čo je k dispozícii, namiesto sťažovania sa na to, čo chýba. Radi by sme pochopili, aké návrhové nástroje sú potrebné k zmene stavu, ktorý ctí individuálny zisk a stavia ho nad kolektívny prospech. Radi by sme dali vedieť o prípadoch, ktoré odolávajú redukcionizmu, prílišnému zjednodušovaniu a nevzdávajú sa úlohy hľadať všeobecne prospešné riešenia. Zaujíma nás, ako architektúra môže zaviesť širší pojem zisku: kvalitu návrhu ako pridanú hodnotu namiesto zvýšenia nákladov, alebo architektúru ako skratku k dostupnosti a kvalite.

Boli by sme radi ak by toto hlásenie nebolo len kronikou a  pasívnou zbierkou, ale svedectvom ľudí, ktorí sa skutočne snažia nájsť riešenia. Radi by sme vyvážili odvahu a pragmatizmus. Bitka o lepšie zlepšenie prostredia nie je len romantická predstava. Toto hlásenie nie je jednoduchou vypoveďou alebo sťažnosťou, ani kázaním alebo motivačnou rečou.

Predstavíme prípady a postupy, kde hrala kreativita hlavnú úlohu a autori boli ochotní riskovať aj pre malé víťazstvo. Pretože keď je problém veľký, aj zlepšenie o jeden milimeter je relevantné. Je nutné prispôsobiť našu predstavu úspechu, pretože úspechy na predných v prednej línii sú relatívne, nie absolútne.

Sme si veľmi dobre vedomí, že boj o lepšie prostredia je kolektívne úsilie, ktoré bude vyžadovať  silu a vedomosti. To je dôvod, prečo by sme chceli byť na tomto Bienále inkluzívny, počúvať príbehy, myšlienky a zážitky z rôznych prostredí.

 Zdroj: La Biennale di Venezia

 

608977
Youtube

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím