Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. február 2016
0
1415

Cvernovka na pulze dňa

Horúca diskusia k téme ktorým smerom sa bude uberať podoba tejto zaujímavej a citlivej oblasti mesta pokračuje.
Cvernovka na pulze dňa

Národná kultúrna pamiatka je teraz v centre pozornosti. Rozhoduje sa o jej budúcom osude i podobe budúceho vývoja celého mestského bloku, ktorého je súčasťou.

Cvernovka na historicke rytine
Cvernovka na historicke rytineZdroj: Ateliér Bavlna

Pred týždňom bol predstavený verejnosti nový územný plán zóny Cvernovky. Je navrhnutý v dvoch variantoch kde sa počíta aj s národnou kultúrnou pamiatkou – budovou pradiarne. Takisto sa uvažuje aj s existujúcou funkčnou náplňou. Jeho spracovateľom je kolega Peter Žalman.

Zaujímavý článok na túto tému vyšiel aj v Trend.reality, kde sa téma rozoberá v širších súvislostiach.

Areál Cvernovky menil budúcu navrhovanú podobu s každým novým majiteľom. V roku 2008 spracoval ateliér Aurex v kolektíve: Chudík, Klaučo a Žáček urbanisticko architektonickú štúdiu pre spoločnosť Sekyra Group. O tri roky neskôr francúzi z JF Hamilton Group prestavili svoju štúdiu. Ani jeden z týchto návrhov sa nezrealizoval.

Cvernovka - zámery investorov Sekyra Group a JF Hamilton
Cvernovka - zámery investorov Sekyra Group a JF HamiltonZdroj: Aurex, JF Hamilton

Dnes areál patrí novému majiteľovi, spoločnosti YIT, pre ktorú bude nový Územný plán zóny Cvernovka záväzný. Jeden z posledných zachovaných objektov industriálnej architektúry v Bratislave teraz funguje ako sídlo pestrej komunity umelcov, architektov a kreatívcov. Najnovší koncept územného plánu zóny skoro päťhektárového areálu je zverejnený na stránke mestskej časti Ružinov. Urbanistický plán od architekta Petra Žalmana sa podľa autorskej správy snaží naštartovať novú výstavbu v území, a zároveň zhodnotiť stavebný fond z hľadiska pamiatkovej ochrany. Pripravené sú dva varianty s rôznym počtom asanovaných budov v území. V oboch prípadoch však blok zvnútra zahustia administratívne a polyfunkčné budovy a miesto na bývanie tu nájde asi 700 bytov. Vzniknúť by mala zóna so siedmimi až deviatimi podlažiami a parterom, verejným parkom a vysokou administratívnou budovou.

Cvernovka - návrh územného plánu, variant 1
Cvernovka - návrh územného plánu, variant 1
Cvernovka - návrh územného plánu, vizualizácia variantu 1
Cvernovka - návrh územného plánu, vizualizácia variantu 1Zdroj: ÚPN Z Cvernovka
Cvernovka - návrh územného plánu, variant 2
Cvernovka - návrh územného plánu, variant 2
Cvernovka - návrh územného plánu, vizualizácia variantu 2
Cvernovka - návrh územného plánu, vizualizácia variantu 2Zdroj: ÚPN Z Cvernovka

Návrh zohľadňuje existujúce budovy, v prvom variante ostanú okrem kultúrnej pamiatky Pradiarne aj iné objekty (obytný dom na Páričkovej, objekt SOŠ Svätoplukova, Silocentrála, objekt studne, Administratíva na Páričkovej). Pri tejto možnosti sa objekt Úpravne na Košickej zrekonštruuje, zúži o jeden modul a poslúži ako parter ďalšej výstavbe. Alternatívny plán druhého variantu s Úpravňou ani objektom administratívy neuvažuje. Historické budovy, ktoré by mali byť ponechané, zbavia nepatričných nánosov a autori ich navrhujú obnoviť podľa požiadaviek pamiatkarov.

Koncept Územného plánu zóny architekta P. Žalmana, ktorý vypracoval pre mestskú časť Ružinov bude pripomienkovaný v priebehu nasledujúceho mesiaca. Výsledný návrh podlieha ešte schváleniu miestneho zastupiteľstva. Až potom nadobúda účinnosť a môže sa stať záväzným pre subjekty pôsobiace v území (developera).

Teraz prebieha k územnému plánu zóny živá diskusia aj v laickej verejnosti i medzi samotnými užívateľmi a nájomcami Cvernovky. Minulý rok bola založená Nadácia Cvernovka. Jej cieľom je sprofesionalizovanie a ďalší rozvoj kreatívneho centra. S novým vlastníkom rokujú o budúcej podobe Cvernovky s dôrazom na zachovanie kontinuity súčasnej náplne. V živom kultúrnom objekte sa nachádza 30 umeleckých ateliérov, úspešný coworkingový priestor Connect, koná sa tu množstvo podujatí. Vznikla aj zaujímavá publikácia Cvernovka

Nadácia Cvernovka takisto rozbieha kampaň v podobe hromadnej pripomienky k územnému plánu zóny: ..."Navrhujeme, aby územný plán zadefinoval v súlade so súčasným reálnym využívaním budovy ako primárnu funkciu prevádzku kultúry a špecifických služieb s tým spojených".

Cvernovka ako zaujímavý reélny architektonický problém bola alternatívne riešená aj na Fakulte architektúry STU. V minulom semestri bola na Ústave obytných budov, Ústave občianskych budov a v Otvorenom ateliéri praxe táto téma zadanái šestnástim diplomantom.

Informuje architekt a pedagóg Ľubomír Závodný

Chceli sme poznať návrhy budúcich architektov na túto zónu, pričom regulatívy v území vychádzali zo Zadania pre Územný plán zóny. Indexy stanovené veľkým územným plánom boli pre študentov doporučené ale nezáväzné. Chceli sme tak získať návrhy, ktoré budú diskusiou pre investičné zámery mestskej časti a budúceho developera. Diplomanti v šiestom ročníku fakulty architektúry pracujú na zadaniach viac samostatne ako v predošlých ročníkoch. Napriek tomu vedúci pedagóg vplýva na študenta a preddiplomové projekty, ktoré tu predstavujeme sú pravdepodobne pod vplyvom toho ktorého vedúceho pedagóga. Keďže ja som mal štyroch diplomantov z týchto predstavených projektov pokúsim sa vysloviť svoj názor na túto zónu a zhodnotiť jednotlivé riešenia. Sympatickým mi boli návrhy, ktoré sa venovali filozofii vrstvenia, vrstvenie jednotlivých objektov, funkcií, časových etáp a scelenie celej zóny jednoznačným princípom. Také boli dva diplomové projekty. Ďalším prístupom boli rôzne urbanistické štruktúry, ktoré vložili do celého územia jednoznačnú vlastnú novú koncepciu a tému. Niektoré návrhy boli viac realistické, v princípe v klasickom blokovom usporiadaní. Iné preferovali urbanistické princípy akcentu, niektoré výškovo jednoznačného a rovnakého blokového konceptu. Niektoré návrhy svojim urbanistickým konceptom preferovali rôzne strany trojuholníkového územia, pričom väčšina študentov preferovala smer Košickej ulice. Na fakulte architektúry boli v minulom semestri spracované okrem Cvernovky témy Obchodná, Slovenská národná galéria a ďalšie aj mimo hlavného mesta. Myslím, že pre mesto a mestské časti študentské projekty na fakulte architektúry sú príležitosťou pre diskusiu o riešení jednotlivých častí mesta a zón.

Študenti mali pre svoju prácu viac voľnosti. Nemuseli striktne dodržiavať regulatívy, ani index zastavanosti. Bolo to hľadanie a diskusia. Overoval sa rôznorodý prístup a možnosti práce s pozemkom, zachovanými objektami i novoformovanou urbanistickou štruktúrou.

V nasledujúcej obrazovej prílohe predstavujeme práce študentov. Je to dobrý študijný materiál prezentujúci široké spektrum názorov i možností kreovania tohto mestského bloku. (Zdroj FA STU).

Diplomová práca Cvernovka 1 - autorka Tatiana Pituchová

 

Diplomová práca Cvernovka 2 - autor Tamás Czíria

 

Diplomová práca Cvernovka 3 - autorka Nina Feriancová

 

Diplomová práca Cvernovka 4 - autor Erik Géci

 

Diplomová práca Cvernovka 5 - autor Thomas Ivanov

 

Diplomová práca Cvernovka 6 - autorka Andrea Križanová

 

Diplomová práca Cvernovka 7 - autorka Jana Kvašniaková

 

Diplomová práca Cvernovka 8 - autor Erik Pastucha

 

Diplomová práca Cvernovka 9 - autorka Dominika Podolská

 

Diplomová práca Cvernovka 10 - autor Damián Smetanka

 

Diplomová práca Cvernovka 11 - autor Alexander Szalay

 

Diplomová práca Cvernovka 12 - autorka Lucia Trangošová

 

Diplomová práca Cvernovka 13 - autor Erik Vajgel

 

Diplomová práca Cvernovka 14 - autorka Mária Zmeškalová

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím