Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. december 2018
0
300

Architekti a politika (BK)

Úvaha Bohumila Kováča o úlohe architekta vo verejnom živote.
Architekti a politika (BK)

 

Architekti a politika.
Bohumil Kováč

K napísaniu tejto krátkej úvahy ma viedol pohľad na kandidátske listiny na primátorov, starostov a poslancov v  komunálnych voľbách, ktoré sa nedávno uskutočnili. A hlavne ich výsledok, keď mnohí tieto pozície na základe hlasov voličov, medzi nimi určite aj mnohých architektov zaujmú. V prvom rade im treba všetkým poblahoželať a v tejto práci pre verejný záujem popriať úspech, veľa zdravia a dobrých vzťahov.

Svedčí to o tom, že architekti majú záujem veci verejné aj aktívne ovplyvňovať. Je to úplne v súlade Etickým poriadkom SKA, kde záverečné ustanovenie čl.3 autorizovaným architektom ako povinnosť ukladá a „...zapájať sa vhodným spôsobom do občianskych aktivít ako občan i odborník, vo svojich postojoch rešpektuje ľudské práva a podporuje verejné povedomie o architektúre, urbanizme a územnom plánovaní a šírenie dobrého mena architektúry a architektov.“

Diela architektúry a urbanizmu sú nielen odrazom majstrovstva svojich autorov, ale aj odrazom spoločensko-ekonomických pomerov. My architekti práve preto citlivejšie vnímame otázky štátnej a komunálnej politiky, pretože sa priamo alebo nepriamo dotýkajú našej profesie. Je preto úplne pochopiteľné, že sú to aj architekti, ktorí sa uchádzajú o miesta v politike. A dúfam, že architekti sa aj vo väčšej miere ako je bežný štandard zúčastňujú volieb aj ako voliči.

Pozitívne doklady o činnosti architektov v komunálnej politike nachádzame aj v minulosti. O kladnom výsledku pôsobenia architekta na čele mesta svedčí napr. príklad Milana Hladkého, za ktorého primátorovania v Bratislave (1964-9) bol na tú dobu prijatý mimoriadne progresívny Beňuškov územný plán, ktorý založil súčasnú koncepciu hlavného mesta a najmä ho zviditeľnil vyhlásením medzinárodnej súťaže na Petržalku (1966).

Konferencia Urbanizmus a politika v roku 1995, ktorá sa uskutočnila v Bratislave, sumarizovala prvé skúsenosti odboru urbanizmus, ktorý u nás spadá do odborných spôsobilostí architekta, s veľkou či malou politikou po r.1989. Poukázala na vzájomnú spätosť urbanizmu a politiky, ale aj na potrebu zachovania osobnej odbornej slobody architektov. 

Na rozdiel od poslancov sa našim kolegyniam a kolegom primátorom, starostom či starostkám stane zvolenie ich novým povolaním. Vzniknú tak medzi nami aj nové vzťahy. Tu ale prijmime spoločnú výzvu - architektonická komunita a poslanci-architekti, buďme stavovsky korektní a uvážliví voči architektom primátorom či starostom. Platiť to bude samozrejme aj naopak. Aby na nás nepoukazovali v spoločnosti ako na nesúdržnú a rozhádanú komunitu. Tým nevyzývam k falošnej kolegialite, ale aby naše vzájomné práva na pluralitu názorov ostali v rámcoch etiky vzájomných vzťahov. Aby tak bolo šírené naše dobré meno, lebo vieme že žiaľ nie vždy nás spoločnosť vníma kladne...

Od našich volených zástupcov očakávame podporu záujmov architektonickej a urbanistickej kvality, ktorej tézy chceme presadiť slovami architektonickej politiky. Očakávame podporu legislatívneho ukotvenia pozícií mestských (hlavných) architektov alebo podobných inštitúcií. Ďalej je to podpora a iniciatíva pri vypisovaní architektonických a urbanistických súťaží. V tomto zasa môžu očakávať našu podporu. Máme šancu ukázať, že aj verejný priestor - zrkadlo našich miest - bude vyzerať tak ako sa patrí na mesto, obec či mestkú časť, na čele ktorých stojí architekt.

Kolegyne a kolegovia architekti v komunálnej politike iste zistia, že to nebude len o architektonickom obraze obce či mesta, ale aj o fungovaní iných viditeľných ale aj menej neviditeľných vecí, ktoré síce s architektúrou a urbanizmom nesúvisia, ale sú pre život mesta dôležité. Okrem hájenia verejného záujmu budú na svojich postoch súčasne nepriamo aj reprezentatami našej architektonickej komunity. Preto bude veľmi dôležité, že keď o štyri roky príde chvíľa verejného odpočtu sľubov a plánov, aby spoločnosť slovo „architekt“ vyslovovala s úctou a rešpektom a aby sa potvrdila prejavená dôvera. To je veľký záväzok a zodpovednosť architekta v politike aj voči svojmu profesijnému stavu. Ale je to aj záväzok nás ostatných im v tom pomáhať, je to náš spoločný záujem.

Architektom na neľahkej ceste v komunálnej politike okrem úspechu želajme tiež, aby v nej ich tvorivá duša architekta neutrpela, ale naopak, aby oni vdýchli politike nový a kreatívny dych.

Autor článku

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím